Interpretare IRM cerebral

27-03-2014
C.Andreea
Nu este medic/terapeut
C.Andreea
Buna seara!Am 21 de ani si in urma unei perioade de timp(aproximativ o luna jumatate) in care am avut dureri de cap zilnice si destul de puternice insotite de stari de ameteala si amorteala la nivelul mainii stangi am hotarat sa merg la un medic neurolog.Am fost si mi-a dat trimitere sa fac un IRM cerebral.Astazi am facut acest IRM iar rezultatul este urmatorul: sinusurile fetei, mastoidele de aspect normal;hipertrofie cornete nazale bilateral, mai evident in stg;aspect de mega cisterna Magna.Amigdale cerebeloase cu pozitionare inalta;la nivel frontal anterior-spre regiunea insulara, in dr se evidentiaza o discreta hipertrofie girala(4-5 mm grosime a cortexului in dr cu 3, 6 mm in stg), fara modificari de semnal la nivelul substantei cerebrale.Absenta atipiilor de giratie;restul substantei cerebrale cu semnal in limite normale supra si subtentorial.Structurile liniei mediene in pozitie normala, cu system ventricular si cisterne de aspect normal;nervi cranieni in fosa posterioara de aspect normal;nervii optici, chiasma optica in limite normale;sistem arterial vertebro-bazilar si carotidian cu topografie in limite normale, fara leziuni sugestive pentru MAV sau formatiuni anevrismale.Diagnostic: moderata atrofie corticala bifrontala.Am rugamintea sa imi spuneti daca este cazul sa ma ingrijorez, daca este grav sau nu si cum se poate trata.Ma voi duce din nou la medicul neurolog, dar pana atunci, as dori sa aflu si alte pareri.Va multumesc anticipat!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.