Rezultate analize bebe

19-02-2017
Antigel
Nu este medic/terapeut
Antigel
Buna ziua,

Pentru ca bebe de 1.5 ani, nu prea ia in greutate (9.3Kg la 1 an si 6 luni), am efectuat ceva analize medicale, anume: Hematologie, Biochimie, Bacteriologie, Parazitologie, Proteine specifice.
Din toate aceste analize, urmatoarele au avut rezultate in afara limitelor si anume:

1. Hemoleucograma completa -Sange:
ANALIZE - REZULTATE - INTERVAL BIOLOGIC DE REFERINTA / UM
Neutrofile % - rezultat: 15.2 %, fata de intervalul de referinta: 50 - 80 / %
Limfocite % - rezultat:76.7 %, fata de intervalul de referinta: 25 - 50 / %
Neutrofile - rezultat:1.14 10^3/ul, fata de intervalul de referinta: 1.5 - 8.5 / 10^3/ul

2. Biochimie
ANALIZE - REZULTATE - INTERVAL BIOLOGIC DE REFERINTA / UM
Fosfataza alcalina -Ser - rezultat:454 U/L, fata de intervalul de referinta: 108 - 317 / U/L
Creatinina serica -Ser - rezultat:0.40 mg/dl, fata de intervalul de referinta: 0.5 - 1.1 / mg/dl
TGO/AST -Ser - rezultat:43 U/L, fata de valoarea normala: < 34 U/L

Restul rezultatelor se incadreaza in limite (cred ca limitele laboratorului)

Va rog daca se poate sa ma ajutati cu orice fel de sfaturi sugestii, in ceea ce ar trebui sa fac in continuare (pe langa faptul ca trebuie sa ajung la medicul pediatru, unde deja am programare... )
Sunt ingrijorat ata de limfocitele crescute, cat si de valorile crescute ale Fosfatazei alcaline si a TGO/AST. Ce afectiuni pot indica aceste analize?

Multumesc anticipat pentru orice fel de raspuns!

Sanatate multa!
1 comentarii
0
20-02-2017, ora 23:16
Antigel
Nu este medic/terapeut
Antigel
In cazul in care probabil nu am postat in cea mai potrivita sectiune, rog un administrator sa mute topicul in sectiunea corespunzatoare!

Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Teste medicale de rutină la copii
  •