Rezultate concludente teste HIV & Sifilis ???

03-08-2019
eu_ionel
Nu este medic/terapeut
eu_ionel
Buna ziua,

Acum 5 saptamani am primit sex oral neprotejat (felatie) de la o domnisoara pe care nu o cunosc foarte bine.
Acum vreo 2 saptamani, am aflat ca tatal unei prietene a fost diagnosticat cu HIV, si de atunci in capul meu s-a instalat panica, ma gandesc ca nu cumva sa fi luat si eu HIV / Sifilis, mai ales ca la vreo 2-3 saptamani am observat si o candidoza genitala, dar care nu era foarte severa (in trecut am avut si mai severa).

La 4 saptamani de la posibila infectie am facut analizele si au iesit urmatoarele rezultate :

- Syphilis EIA Ac. total Anti TP - negativ
- HIV 1/2 Ag/Ab - negativ

Apoi am mai citit pe site-uri / forum-uri cum ca dupa 4 saptamani este posibil sa nu fie rezultatele concludente am inceput sa fiu iar nelinistit si deoarece in capul meu inca era panica, am citit ca pentru sifilis se ia penicilina sau doxiciclina am inceput sa iau doxiciclina 100mg/g cate 2 pe zi, insa dupa vreo 4-5 zile, candidoza genitala aproape o tratasem cu clotrimazol, dar am observat ca aveam candidoza bucala pe care am inceput sa o tratez cu Nistatina si am inceput sa iau si probiotice. De cand m-a luat panica am tot analizat zona

Astazi, la 5 saptamani de la posibila infectie, am facut iar analizele la un alt laborator:

- Test screening HIV1/HIV2 (Ac. + Ag. p24) (ser, CMIA) - negativ
- Syphilis RPR (ser, Aglutinare) - negativ
- Syphilis TPHA (ser, Hemaglutinare pasiva) - negativ

Acum m-am mai linistit, insa as vrea totusi sa aflu raspunsul la 2 intrebari:

1. Sunt concludente testele pentru HIV & Sifilis la 5 saptamani de la o posibila infectare?
2. Sunt concludente testele pentru HIV & sifilis, avand in vedere faptul ca in saptamana dintre cele 2 teste am luat doxiciclina, nistatina & probiotice?

Multumesc, si multa sanatate va doresc.
2 comentarii
0
03-08-2019, ora 20:42
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
HIV e concludent la 3 luni.
0
04-08-2019, ora 09:57
eu_ionel
Nu este medic/terapeut
eu_ionel
OK, voi face teste la 2 si la 3 luni, dar cele pentru Sifilis sunt concludente?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: