Rinita hipertrofica bilaterala + timpan mat

28-04-2010
giulianabreak
Nu este medic/terapeut
giulianabreak
De 8 luni am probleme cu urechea stg. Acum nu ma doare urechea, imi simt doar capul infundat. Totul a inceput cu o otita care se manifesta printr-o secretie maro datorata stafilococului auriu. Am urmat tratament cu antibiotice si am scapat de scurgeri maro. Apoi, au urmat mai multe controale la medicul ORL care mi-a spus ca am rinita hipertrofica, cornete marite, deviatie de sept nazal si ca timpanul urechii este mat. Mi-a explicat ca desi eu respir bine pe nas, aerul nu ajunge la ureche si din acest motiv urechea nu se aeriseste si timpanul imi este mat. Tratamentul care mi s-a recomandat este: Sinupret, Nasonex, ParacetamolSinus si Marimer (sprai fiziologic cu apa de mare). Am urmat acest tratament de 2 ori, dar fara nici un rezultat. Timpanul imi este tot mat si urechea nu se aeriseste. Medicul mi-a propus sa ma operez. Va rog frumos sa-mi spuneti ce sa fac. Exista un alt tratament care ma poate ajuta sa mi se desfunde urechea? Iar daca trebuie sa aleg operatia, care este cea mai buna tehnica?
3 comentarii
0
28-04-2010, ora 16:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
qiulianabreak
TRebue sa faci O audiograma si Otimpanograma.. aceste investigatiio sa arate daca ai ceva in spatele timpanului si o s araspunda la intrebarea de ce este timpanul mat si ce se poate face.
trimiti investigatiile pe mail
0
28-04-2010, ora 16:45
giulianabreak
Nu este medic/terapeut
giulianabreak
Imi cer scuze, am uitat sa mentionez ca am efectuat timpanograma si audiograma si ca au iesit bine.
0
28-04-2010, ora 16:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un timpan ingrosat sau cu lichid in spatele lui.. arata schimbari pe timpanograma.
Incalzeste bine urechea cu uscatorul de par. in interior. cate 4-5 min, dupa care pui degetul in ureche si apesi repede si des spre timpan..se face unmasaj indirect a timpanului.. menit sa.l faca mai mobil si o s asimti cum auzi mai bine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.