rinita hipertrofica dupa 2 operatii RF

17-08-2011
sovietica
Nu este medic/terapeut
sovietica
Buna ziua.
Va rog, poate stiti ce as putea sa mai fac pentru a respira normal. Acum 8 luni mi s-a infundat nasul brusc complet, aveam dificultati in a manca, inghiti, vorbi. Am ajuns la operatie de deviatie de sept si reducerea cornetelor cu RF. Rezultatul n-a fost chiar nul, dar nici pe departe cel asteptat; ziua din cand in cand reuseam sa respir exclusiv pe nas, noaptea doar cu olinth. Am facut investigatii si tratamente pentru o presupusa alergie, fara rezultat. Dupa 3 luni mi s-a mai facut o interventie cu RF, cu rezultate, la fel, slabe. De 8 luni folosesc noapte de noapte olynth, ca sa dorm macar cateva ore pe noapte, ca nu pot dormi respirand pe gura. Acum am ramas insarcinata, si congestia nazala s-a accentuat mult; am renuntat la Olynth in favoarea Biorinilului, dar din care folosesc cate 3 pufuri pe nara in fiecare noapte si nici asa nu ma odihnesc bine. M-a ajuns o oboseala colosala, si nu mai stiu ce sa fac. Am incercat si homeopatie, si lavaje nazale, nimic... de o saptamana am trecut pe dieta cu cruditati, doar-doar...
Daca aveti sugestii, va multumesc anticipat pentru ele.
2 comentarii
0
17-08-2011, ora 09:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sarcina este un stres hormonal pentru organism si se acutizeaza toate bolile cronice
acum nu prea puteti face mare lucru... o sa rezolvati problema dupa nastere
pana atunci..
1. MIrositi de cateva ori pe zi.. bucatele de ceapa si usturoi
2 folaositi ulei volatil de eucalipt.. cu degetul aplicat la intrarea in nas de cateva ori pe zi
3 spalaturi nazale cu ceai de musetel cald
4 Din floarea de ALOE.. luati un patratel din frunza( cam cat o unghie)..strivit intre 1 linguri.. administrati acel suc proaspat de frunza de aloe.. in nas dew 2-3 ori pe zi
0
17-08-2011, ora 10:15
sovietica
Nu este medic/terapeut
sovietica
Va multumesc pentru raspuns. Sper ca Biorinilul il pot pastra, pe langa tratamentele aplicate pe parcursul zilei. Aloe crud nu am de unde, voi cumpara un extract cat mai bun, poate va da rezultate si asa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.