Rinita vasomotorie de 12 luni

04-09-2013
adrian202
Nu este medic/terapeut
adrian202
Buna ziua,

Am 20 de ani si am o rinita vasomotorie de 12 luni de zile. Cand stau in picioare sau drept, respir normal, dar cand ma culc pe o parte, se infunda narea pe care sunt culcat. Cand sunt culcat pe stanga, se infunda stanga. Cand sunt pe dreapta, se infunda dreapta. Deoarece am pe langa aceasta problema si una endocrina/psihiatrica, adica urinez foarte des noaptea, am fost la psihiatru si mi-a dat sa iau Torendo 3 mg comprimate Risperidona. Aseara am luat aceasta pastila, dar dupa ce am luat-o am avut efecte adverse, cum ar fi greata, ameteala si somnolenta. Plus de asta, mi s-a infundat complet nasul, chiar si cand stateam in picioare. Am vazut ca la reactii adverse scrie si RINITA. Acum, dupa vreo 20 de ore de cand am luat acea pastila, pot respira pe nas, dar nu la fel de bine ca-nainte. Vreau sa stiu, mi-a facut ceva rau la rinita aceasta pastila? Am luat-o decat o data, aseara. Eu vreau sa ma duc la doctor luna asta, sa vad daca o mai pot vindeca prin tratament medical, dar acum cred ca nu mai e nicio sansa, nu?

Va rog din suflet, domnule doctor, sunt chiar necajit de soarta, am nevoie de niste sfaturi.
7 comentarii
0
04-09-2013, ora 15:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. rinita care o descrii este o rinita Vazomotorie
nu e nimic grav.. tine de circulatia sangelui si de starea vaselor sangvine
2. am mari dubii ca celelalte simptome necesita tratament psihiatric
Cred ca ecazul sa faci investigatii amanuntite la rinichi si vizica urinara
0
04-09-2013, ora 15:30
adrian202
Nu este medic/terapeut
adrian202
1.Sa inteleg ca nu e prea tarziu daca ma duc la medic pentru a ma vindeca prin tratament medicamentos. Deci nu trebuie sa recurg la operatii sau alte interventii dureroase? Si ce credeti de aceasta infundare pe care am avut-o aseara dupa ce am luat acea pastila? Dupa cum scrie si pe prospect la reactii adverse, adica RINITA, e posibil sa fi fost afectata permanent si sa nu se mai poata vindeca cu tratament?

2.Si va multumesc si pentru sfatul de la punctul 2. Am fost la o gramada de medici ( in afara de urolog), inclusiv la doi endrocrinologi si la un psihiatru. Datorita densitatii urinare, primul medic endrocrinolog mi-a dat ca diagnosticat prezumtiv diabet insipid (densitatea a fost 1008). Dar densitatea alterneaza foarte mult. Uneori o am 1008, alteori 1010 sau 1015. Apa beau 2.5 litri in 24 de ore. Sintomele alterneaza foarte mult. In unele zile nu am aproape nimic, in altele urinez foarte des. Niciodata nu beau insa mai mult de 3 litri de apa pe zi. De asemenea, toata analizele de sange au iesit bune, inclusiv cele hormonale, pe care le-am facut cand am fost internat la endrocrinologie pentru testele de diabet insipid. Doar cortizol mi-a iesit deregrat, adica 771, dar dupa ce am luat doua pastile de DXM 1MG, mi-a scazut la 24, 4.) Si Nitriti mai mi-a iesit pozitiv. Ma rog, de doua ori mi-a iesit pozitiv si odata negativ.

Multumesc,
0
07-09-2013, ora 12:14
adrian202
Nu este medic/terapeut
adrian202
Va rog din suflet, spuneti-mi si mie, e prea tarziu daca ma duc la medic pentru a ma vindeca prin tratament medicamentos. Se mai poate vindeca prin medicamente, adica fara operatii sau radiofrecventa? Va multumesc.
0
07-09-2013, ora 21:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tre sa faci consult la ORL si la Urologie
0
08-09-2013, ora 09:50
adrian202
Nu este medic/terapeut
adrian202
Am fost la urologie si nu mi s-a gasit nimic, decat ca imi mai ramane foarte putina urina dupa ce urinez. Acum mi-e teama sa nu am vreo tumore la cap care sa dea sintomele astea.

Realist vorbind, dumneavostra ce sanse credeti ca mai sunt ca sa se vindece rinita mea prin tratament medicamentos? Ca trebuie sa existe o rata. Va multumesc, chiar am nevoie de raspunsul dumneavoastra.
0
11-09-2013, ora 20:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
toate rinitelecau vindecare... medicamentoasa sau chirurgicala
un medic orl din clinica orl.o sa decida cecemai bine...
0
19-09-2013, ora 23:02
mari46
Nu este medic/terapeut
mari46
ADRIAN 202, Nu opera nasul pentru rinita ta nici daca-ti spune IIsus, ca s-ar putea sa nu fie El ci altcineva. Incearca medicamentos dar cred ca nu va avea rezultat.Cel mai bine abtinete seara de la mancaruri copioase si grele. Cauta-ti hrana de seara printre vegetale, legume, fructe, in cantitati mici care sa nu-ti dea alergii. Nu sunt medic, sunt doar patit, inselat de mari medici de renume national gen Codrut Caius Sarafoleanu, Mocanu Constantin care vad doar o afacere in tot ce opereaza, restul, consecintele, nu conteaza pentru ei. Si le plac banii de numa numa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pacienții diagnosticați cu rinită alergică prezintă un risc mai scăzut de parodontoză
  •