rinita atrofica - tratament fara rezultat

30-03-2007
made
Nu este medic/terapeut
made
De peste 15 ani sufar de rinita atrofica. Am incercat diverse tratamente insa fara rezultat. In ultimul timp nici spalatul cu apa si sare nu mai da rezultate. Ma simt ametit tot timpul si nu pot respira. Puteti sa-mi recomandati un medic sau un tratament? Acum vreau sa-mi iau un aparat de aerosoli. Credeti ca ma va ajuta?
10 comentarii
0
01-04-2007, ora 00:00
delya_gabriela
Nu este medic/terapeut
delya_gabriela
ai fost la un medic Orl?
ai polipi? sinuzita? ti-e infundat capul, urechile?
0
01-04-2007, ora 00:00
made
Nu este medic/terapeut
made
Am fost la mai multi medici in acesti ani.
N-am polipi, n-am sinuzita, n-am deviatie de sept, nu mi-e infundat capul si nici urechile. Doar din cauza crustelor ma simt ametit mereu de parca as fi beat.
Un singur medic mi-a spus acum cativa ani ca s-ar putea face o operatie pentru ingustarea cailor nazale, dar efectul va fi de scurta durata. Altii mi-au spus ca asa ma voi chinui mereu. De aceea caut si alte sfaturi / pareri.
0
28-06-2008, ora 00:00
evi23
Nu este medic/terapeut
evi23
Am 23 de ani, de la 17 ani am rinita atrofica, ma chinuie ingrozitor, am fost si la operatie pt ingustarea foselor nazale, 6 luni dupa nu am mai avut probleme, respiram f bine, dar dupa 6 luni a reaparut, dar numai pe o nara mi se mai strang cruste, tot timpul am un miros neplacut, mi-e rusine cand stau cu cineva de vorba sa nu simta mirosul, am incercat o multime de medicamente, uleiuri dar nici alea deja nu isi mai fac efectul, dati-mi va rog un sfat, recomandati-mi un medic.
0
18-10-2011, ora 09:52
mansol
Nu este medic/terapeut
mansol
@evi23 imi poti spune unde ai facut operatia de ingustare? Si eu am probleme cu sinusul de la 17 ani, si din cauza infectiei cronice mai degraba virala nasul nu mai functioneaza (am un fel de empty nose syndrome). Si pe mine ma bate gandul sa fac ceva pentru ingustarea foselor nazale.
0
11-01-2014, ora 19:18
Xanthippa
Nu este medic/terapeut
Xanthippa
In niciun caz nu trebuie facuta operatie la cornete sau la sinusuri, caci tocmai aceste operatii duc la empty nose syndrome, adica la rinita atrofica secundara.

Dar rinita atrofica poate avea si cauze hormonale sau endocrine, ori infectioase. Daca e cauza hormonala, trebuie mers si la doctorul endocrinolg, iar pt. posibile cauze infectioase - antibiotice, inclusiv topice.

In general, insa, la rinitele atrofice, sunt bune: spalaturi cu ceai de mesteacan; cu APA DE MARE CU SARE (dar fara iod!), sau SARE GRUNJOASA fiarta in APA DISTILATA, care se trage pe cate o nara, alternativ, si se elimina pe gura (se poate folosi o seringa fara ac sau dispozitiv Neti Pot, ori chiar causul palmei).

Dintre potiuni, creme, alifii etc.: UNGUENT cu PROPOLIS (adica propolis in glicerina, de la APIMEDICA- APIFARM); BEPANTHEN (are dexpanthenolul sau pro-vitamina B5, care regenereaza tesutul); ULEIUL DE SUSAN (procurat de la PLAFAR, dar important e sa fie comestibil, nu cosmetic), care hidrateaza f. bine mucoasa si o mai refac(e). Pe acestea le folosesc personal si ma ajuta mult. Am mai aflat si despre ULEIUL ROSA MOSQUETA (de MACESE, inteleg).

In SUA s-a infiintat, in 2005, o asociatie a celor care sufera de aceasta problema. In 2007 Christopher Martin, el insusi bolnav de asa ceva, a publicat o carte, numita "HAVING NASAL SURGERY? DON'T YOU BE A VICTIM OF EMPTY NOSE SYNDROME!". Si este si un site : "EMPTY NOSE SYNDROME (POST NASAL SURGERY DISFUNCTION COMMUNITY)".

Tot acolo, dar poate si in Europa, poate chiar si la noi, se fac oparatii de reconstructie a cornetelor, prin implant in peretele lateral al narii, de acril, silicon sau pasta de teflon.

In Italia, Milano, dr ENRICO DONDE face injectari cu factor de crestere din sangele sau plasma proprii, din trombocite, daca inteleg bine - PLATELET RICH PLASMA. Datele lui de contact, inclusiv telefonul, pot fi gasite pe Net.

Se recomanda si spalaturile zilnice, dimineata si seara, cu apa de mare, si inteleg ca cea mai buna este PHYSIOMER HYPERTONIC, 100% pura, pt. refacerea clearance-ului ciliar.

Nu in ultimul rand, dar nu foarte recomandabil, prezentand risc de infectie, este un obstruator de tipul ALAXO LITO, de gasit in Germania.
1
11-01-2014, ora 21:49
Xanthippa
Nu este medic/terapeut
Xanthippa
Si inca: INJECTII cu ACID HIALURONIC !
0
11-01-2014, ora 21:57
Xanthippa
Nu este medic/terapeut
Xanthippa
... si AEROSOLII cu PROPOLIS !!!
1
24-09-2017, ora 23:12
sonias
Nu este medic/terapeut
sonias
Incercati la Roma la prof. Lino di Rienzo Businco. El a introdus prp nazal in Italia. Va simtiti bine dupa prp. Eu doar am pulverizat prp si a fost bine o vreme. Abia astept injectarea. Mi-o va face un medic din romania
0
16-01-2018, ora 19:49
seniorfelix
Nu este medic/terapeut
seniorfelix
Salut. Ma numesc Felix. Am de vreo 3-4 ani mucoasa nazala atrofiata. Initial am crezut ca e ceva trecator, ceva usor. De vreun an am realizat ce se intampla cu adevarat si ca lucrurile nu sunt chiar asa de simple. Am fost la diversi medici. Craiova, Bucuresti. Nimic. As dori sa stiu daca cineva a tratat ( a se vedea a scapat) de asa ceva, sau care macar a imunatatit la un nivel acceptabil, in sensul ca e un tratament care te lasa sa traiesti cat de cat normal, pt ca noptile au devenit un chin. Observ ca ar exista si tratament chirurgical. Daca cineva are ceva cata de cat palpabil, as dori sa ne spuna. Multumesc
0
27-12-2022, ora 20:33
romanca
Nu este medic/terapeut
romanca
Pentru Sonias: Bună ziua, am citit comentariul dvs despre terapia PRP nazală. Am nevoie și eu de acest lucru, pentru rinita cronică cu care mă chinui de 9 ani, dar nu găsesc informații despre centre din România unde s-ar face PRP nazal. Cum se numește medicul român care v-a injectat plasma și la ce clinică lucrează? M-ar ajuta enorm această informație, vă mulțumesc în avans pentru ajutor
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.