Rinita hipertrofica interventie RF ?

19-10-2010
dragos1979
Nu este medic/terapeut
dragos1979
Buna ziua

Am nasul infundat la culcare preponderent pe partea pe care dorm.In cursul zilei este mai acceptabil, in sensul ca nu am nasul permanent infundat. Folosesc picaturi Biorinil la culcare de 1-2 ani. Picaturi cu apa marina sau salina nu dau rezultate. Pe perioada anotimpului rece se accentueaza iar vara se mai amelioreaza dar noaptea tot folosesc picaturi, inclusiv vara. Pe perioada zilei nu am nevoie de picaturi nici iarna, nasul fiind doar partial infundat. Practic nu este cronic inca.
Am fost la ORL unde in urma unei endoscopii mi s-a pus diagnosticul de rinita hipertrofica (am vazut cu ochii mei cornetele nazale care, mi s-a explicat, ca ar fi marite; nefiind de specialitate eu nu-mi dau seama daca dimensiunea este normala sau nu ).
Alte probleme nu sunt. Ca recomandare- interventie chirurgicala cu radio frecventa (pret 400 lei/interventie).In prealabil se solicita niste analize de sange.
Am inteles ca procedura in sine nu este dureroasa si nu necesita anestezie generala, doar locala. Practic ca la dentist.

1. Exista si alta posibilitate?
2. Poate recidiva?
5 comentarii
0
20-10-2010, ora 09:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.da. exista tratamentul cu Colargol
cauterizari chimice a cornetelor
injecti in cornet cu diverse medicamente
cauterizari electrice a cornetului
reductia cornetului cu laser
si cea mai moderna e cu radiofrecventa
2. faorte rar.. dar se intampla.. mai cu seama la persoanele alergice
0
21-10-2010, ora 13:08
dragos1979
Nu este medic/terapeut
dragos1979
Multumesc pt raspuns.

Ce concentratie sa aiba Colagrgolul ? Am 31 ani.
0
21-10-2010, ora 18:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se poate 1-2 pana la 3 %
0
21-05-2011, ora 23:17
dragos1979
Nu este medic/terapeut
dragos1979
Am incercat cu Colargol si nu am avut nici un fel de imbunatatire.
Acum 4 zile am efectuat interventia RF cu pensa bipolara. (cornete inferioare).
S-au facut 3-4 intepaturi in fiecare nara. La finalul interventiei senzatia a fost de eliberare dar in foarte scurt timp s-a estompat (2 ore). Banuiesc ca din cauza edemului. Iau Prednison, Aerius, apa de mare picaturi+Fucidin crema, Nasonex.
In cat timp se vindeca pt a respira normal ca deja nu mai am rabdare, am impesia ca nu s-au micsorat suficient!?
0
23-05-2011, ora 11:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
10 -21 de zile.. depinde de organismul tau...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pacienții diagnosticați cu rinită alergică prezintă un risc mai scăzut de parodontoză
  •