Rinita/sinuzita

18-06-2018
Ardelean Daniel
Nu este medic/terapeut
Ardelean Daniel
Buna ziua. Am fost operat de trei saptamani pt un mucocel in sinusul etmoidal anterior drept. De asemenea, s.a intervenit si la nivelul cornetelor inferioare. Cea mai mare problema a mea este o presiune continua in centrul- crestetull capuluui plus urechi. Incerc sa pun in nas propolis si ulei de catina, am auzit ca ajuta insa vad ca mi se infunds mai tare urechile, probabil ajunge in canalul urechi substanta. Ce ma sfatuiti sa fac? Cum as putea sa utilizez propolisul si uleiul de catina direct in nas? Precizes ca substantele astea nu le iau ca sa desfunde nasul, ci in speranta ca vor ajuta la tratarea inflamatiei sinusurilor si nasului.
6 comentarii
0
18-06-2018, ora 20:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu trebuie folosite acum
acum..desfunzi bine nasul cu Quixx, curati nasul si dupa dai cu rinopanteina spre
0
19-06-2018, ora 13:33
Ardelean Daniel
Nu este medic/terapeut
Ardelean Daniel
Am folosit rinopanteina cat mi s-a prescris. Nasul e desfundat.
0
19-06-2018, ora 19:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca nasul e desfundat
presiunea in cap poate fi data si de probleme de circulatie cerebrala
aici deja trebuei verificata tensiunea arteriala, vazut daca hidratarea si alimentatia este corecta..s.m.a
0
26-06-2018, ora 04:47
Elenavalentina
Nu este medic/terapeut
Elenavalentina
Buna seara!
Va scriu cu speranta ca ma puteti ajuta
De aproape 4 ani ma tot confrunt cu secretie in gat, nas infundat si urechi infundate in permanenta.
Acum 4 ani mi s-a efectuat radiografia la sinusuri dar nu s-a vazut nimic. A urmat apoi o tomografie din care a reiesit o sinuzita frontala in spatele ochilor daca imi amintesc bine. Mi s-a recomandat sinupret, injectii cu dexametrazona, avamys. O perioada m-am simtit bine dar simpomele au reaparut.atunci aveam dureri foarte mari de cap.durerile au disparut dar senzatia de urechi infundate persista si acum. Am tot efectuat controale Orl la diverse cabinete din orasul Ploiesti. La unele mi se spuneau ca am otita, altele rinita alergica, altele ca nu am nici un fel de problema..mi s.au dat medicamente care imi creau somnolenta...
Acum locuiesc in Spania. Am fost la control aici mi s-a diagnosticul de rinita alergica.mi s-a dat cetirizina, loratadina-seara, spray budesonida-2x zi, rhinomer-3x zi.Mi-am cumparat de asemenea dispozitivul balon otovent dar nu simt nici o ameliorare. Mi s-a spus de asemenea ca rinita alergica nu se vindeca...iar medicamentele doar amelioreaza simtomele.
Va multumesc pt timpul acordat si sper ca ma puteti ajuta cu un sfat
V-am scris deoarece va urmaresc forumul si am incredere in dvs si sper sa scap de aceasta senzatie suparatoare..in permanenta nu aud si am ajuns sa respir pe gura..mereu ma trezesc cu bobite in gat...am uitat sa mentionez ca la exudatul faringian nu a iest nimic si toate analizele efectuate la Synevo cat si cele de aici au iesit foarte bune
0
26-06-2018, ora 11:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pe fvaleriu arond Hotmail punct com scriii
varsta, inaltime, kg, atasezi poze cu gatul , atasezi audiograma, timpanograma
citesti ce ma scris pe forum despre rinita alergica, regimul care trebuie adoptat...
0
12-07-2018, ora 21:56
irina100
Nu este medic/terapeut
irina100
Buna seara!Va rog frumos sa-mi raspundeti!Am un baietel de 7 anisori care de vreo 2 ani se confrunta cu diverse alergii in general respiratorii, ex. mancarimi la nivelul ochilor, tuse, si mai nou nas infundat.Conform testelor e alergic la mucegai, polen, praful de casa.In urma tratamentului de la Olanesti de anul acesta am scapat de tuse, dar ne confruntam cu nasul infundat.Seara mai ales nu mai poate respira pe nas si noaptea doarme cu gura deschisa, amigdalele s-au umflat fff rau.In urma consultului ORL am constatat ca este tot rinita alergica si avem tratament cu nasonex si aerius pe perioada nedeterminata.El se simte perfect, amigdalele au inceput sa scada, dar medicul meu a zis ca nu e corect sa ia aceste pufuri mult timp ca ii poate stopa cresterea.ce pot sa-i dau sa nu se mai infunde?Va rog ajutati-ma!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: mucocel

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: