rinoadenoidita?

107 comentarii 1 2 3 4
0
16-02-2014, ora 11:23
Anto1909
Nu este medic/terapeut
Anto1909
Din raspunsurile dvs date pe forum am notat urmatoarele lucruri ce ne-ar putea fi utile:
1. ceai de musetel + 0, 5ml acc fiola (aerosol)
2. ceai de musetel 0, 5ml /nara dupa care aspirat cu batista bebelusului
3. colargol 1%-1pct /nara
4. ulei esential eucalipt pus in umidificator
5. Aparat salin instalat in camera cu 2-3 ore inainte de somn
6. saculet de sare sau uscator de par pt ureche -se fol chiar daca nu am facut baie in acea seara?

Va multumesc pt sfaturi utile.
0
17-02-2014, ora 19:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. ati inteles totul corect.. la toate punctele
urechile pot fi incalzite si cu bioptron, perna electrica, saculete cu sare, lampa cu infrarosu.
0
21-02-2014, ora 15:35
Anto1909
Nu este medic/terapeut
Anto1909
Bună ziua,
Am o nelămurire legata de aspiraţie în nas.
Asa cum specificam şi în msg anterior fetita are adenoidita
Şi otita seroasa, pediatra mi a spus ca cei care au astfel
De probleme nu se aspira în nas cu batista bebeluşului?
E adevărat?
Mulţumesc anticipat.
0
21-02-2014, ora 19:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu.. nu este adevarat
se pune ceai cald de musetel in nas 5-10 picaturi si se aspira.. iarasi se pune si oarasi se aspira
fiacare parte a nasului separat
0
23-02-2014, ora 23:17
oanaioana
Nu este medic/terapeut
oanaioana
Buna seara!am terminat trat.de 3 luni cu Protargol, pare sa fie mai bine, si vorbitul nazinat s-a mai imbunatatit, DAR, uneori mai sfiraie noaptea, ce as putea sa mai folosesc pt.nas??? Nu pot folosi ulei de eucalipt pt.k facem un trat.homeopat.Cu ce sa continuam si peste cat timp se poate relua Protargolul???
0
24-02-2014, ora 09:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se poate pune in nas.. ceai caldut de musetel pentru a usura curatarea nasului
si catre 1 pic de vit A uleioasa pentru a hidrata mucoasa
peste 1 luna se poate repeta tratamentul cu colargol. protargol
pe gurita sirop cu echinacee 2 saptamani lunar
0
14-04-2014, ora 01:42
amigobest
Nu este medic/terapeut
amigobest
Buna dimineata. Am o fetita de 1 an si 6 luni care de 2 zile a inceput sa tuseasca. Ziua mai putin, noaptea cand se apuca se opreste doar cand se trezeste...nu ii curge nasucul, pofta de mancare i-a scazut putin, mofturoasa si nervoasa uneori. sunt adeptul tratamentelor fara antibiotic...am cumparat un aparat de aerosoli cand ii curgea nasucul. Tratament facut doar cu ser, in doua zile a trecut. In cazul de fata nu stiu ce si cum sa-i administrez, pediatrii din oraselul unde locuiesc nu prescriu aerosoli. Toti au acelasi medicament pentru racel(zinat). Am citit de acc, ce doza ar trebui, cineva zicea de fiole de gentamicina 40mg cu ser amestecat si prospan picaturi. Ieri i-am pus ser in aerosoli si parca nu a mai tusit cum tusise cu o seara inainte. Ma puteti ajuta cu niste scheme de tratament pentru tuse, si eventual curatat nasul. Cu batista bebelusului nu-i curge nimic din nas dar parca ceva ceva nu o ok. Suiera putin desi e curat. Va multumesc
0
14-04-2014, ora 21:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. tuse din somn.. este simptom a 2 probleme
.A copilul face reflux gastr esofagian in somn..si trebui scos din alimentatie toate fructele citricele, sucurile, mancarea acra..s i pe napte de mancat putin..si nu dulce
.B poate fi vorba de paraziti intestinali
2 asa ca in aceste cazuri.. nici zinatul si nici aerosolii. nu prea ajuta
fiind cauza la distanta in tractul digestiv
3 pentru orice probleme de nas, gat, urechi.. acceptati tratamente numai de la medici ORL.. nu de la pediatru sau med de familie
0
14-04-2014, ora 22:23
amigobest
Nu este medic/terapeut
amigobest
Multumesc pentru raspuns. Tuseste si ziua...azi a tusit si a scuipat o flegma...e clar ca in gat e problema. O cunostinta a trecut cu copilul prin aceeasi tuse...a fost la medic pediatru din ce am inteles si i-a prescris gentamicina 40mg 1 ml fiola cu 2-3ml ser o data pe zi seara. Si dupa a doua sedinta nu a mai avut nimic. Dar i-a zis sa o faca si pe a 3 apoi la control, ce parere aveti de aceasta combinatie? Va multumesc si scuze pentru intrebari.
0
15-04-2014, ora 09:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. problema poate fi SI.. in gat.. dar cauza tot mai jos ramane..
2 tratamentul local ajutra.. dar daca nu este exclusa cauza... peste 3 spatamani.. o luati de la capat
0
16-04-2014, ora 11:26
madrra15
Nu este medic/terapeut
madrra15
Buna ziua. Am o problema cu baietelul meu de 4 ani si 8 luni.Raceste foarte des si raceala incepe cu nas infundat, apoi secretii purulente care cu greu ies si in 2 zile ajunge la bronsita spastica. Chiar acum are un asemenea episod care il tratez cu aerosol cu flixotide. Am facut repetate exudate nazale si faringiene...uneori apare la exudatul nazal stafilococ auriu. Am fost si la ORL si ne-a zis ca are polipii mariti si ca stafilococul intretine infectia. Si in perioadele in care nu e bolnav se aude ca are mucozitati care se duc in gat. Intrebarea mea este legata de nas...si anume cum as putea sa-i fac sa dispara mucozitatile sau macar sa se reduca. Acum pune picaturi Rinonef. Va multumesc si astept cu interes raspunsul dumneavoastra.
0
16-04-2014, ora 12:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. am mai scris mult pe forum despre Mucozitati
trebeui citit pe net despre PRODUSE ALIMENTARE PRODUCATOARE DE MUCUS
excludeti toate acele alimente pana la disparitia secretiilor
se exclud si alimentele cu potential alergen
cauza problemelor ORL.. se afla defapt la tractul digestiv si probelmele gastro- intestinale
2 tratamentul local ORL.. implica Inhalatii, aerosoli, spalaturi nazale, aromoterapie.. facute intens si perioada lunga de timp
0
24-11-2014, ora 14:31
kipilutzu
Nu este medic/terapeut
kipilutzu
Buna ziua,

am un baietel de 2 ani, si a fost diagnosticat cu rinoadenoidita. pana acum mai incercat 3 scheme de tratament si fara nici un rezultat. Tuseste productiv(de 2 saptamani), ii curge nasucul(cateodata).Din discutiile de mai sus am retinut:
1) aerosoli:ceai musetel+ o fioala ACC (in 2-3 reprize pe zi)
2) 0, 5 ml ceai musetel pus in fiecare nara si aspirat
3) colargol, cate o picatura in fiecare nara.

Ar mai fi ceva?
Va multumesc.
0
24-11-2014, ora 18:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1, ati inteles corect
2 tebuie asculat la plamani dde un medic pediatru
tusea productiva este traheo-bronsica si se mai impune si sirop de tuse
dar sa nu fie si un inceput de pneumonie
0
12-05-2015, ora 11:58
Marianaio
Nu este medic/terapeut
Marianaio
Buna ziua domnul doctor am si eu o problema pe 2 Martie am fost operata de deviaţie de sept rinita hipertrofica si eu tot nu respir bine pe nas am nasul uscat nu am muci deloc si am o nara infundata când stânga când dreapta când amândouă si nu am nici miros doar din cand in cand am fost la consult la doctorul care m-a operat si mi-a zis ca am rinita in balans si mi-a tot dat tratamente dar tot degeaba poate îmi daţi dumneavoastră un sfat ca eu nu ştiu ce sa mai fac va multumesc
0
12-05-2015, ora 12:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
citeste ce am scris aici despre RINITA VAZOMOTORIE
daca o sa ai neclaritati.. mai vorbim
0
25-04-2016, ora 17:28
iulia1984
Nu este medic/terapeut
iulia1984
Bună ziua. Am și eu o fetita de 1 an și 2 luni. De la 11 luni ne tot confruntam cu virozele și mersul la cresa se pare ca este apogeul. Acum doua săptămâni a început sa ii curgă nasul cu secreții transparente și fără nici un alt simptom. De o săptămână secrețiile s-au îngălbenit spre verde, la fel fără nici un alt simptom. Am fost la medicul de familiei și tratamentul a fost vibrocil și betabioptal în nas de 2 ori pe zi timp de 3 zile. După aceste 3 zile secretiile s-au redus dar tot galbui au rămas, dar a început tusea. Am revenit la medic, pulmonar nu se aude nimic, urechile sunt k dar în gat are secreții și un pic de rosu. Ne-a prescris tratament cu augmentin timp de 7 zile. Sa încerc și cu aerosoli sau sa încep tratamentul cu antibiotic? Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns
107 comentarii 1 2 3 4

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: