Rinoree posterioara&rinita cronica

18-04-2021
Flavia6
Nu este medic/terapeut
Flavia6
Buna, am fost la Orl acum 9zile, dupa rinoscopie si laringoscopie doamna doctor mi-a spus ca am rinoree posterioara si rinita cronica, Mi-a dat avamys 2 puf zi 14 zile, quixx 2 puf x 3 ori zi, inhalant 3 zile si aspecton 4 pe zi pt 5 zile. Fiind in ziua 9 de tratament mai am doar avamys si quixx ca tratament...Inca simt ca imi curge ceva pe gat (uneori rar apos alteori des dens chiar cleios, nu are gust sau miros exceptie cand simt miros sau gust de muci desi in nas nu-i simt). Nu mi se mai infunda nasul, dar senzatia ca am ceva in gat/imi curge ceva pe gat este extrem de intensa uneori. Ma ajuta aburul, daca tin o cratita cu apa fiarta pe aproape (nu e la fel efectul de ''eliberare'' cu umidificatorul si dna doctor a spus ca aburul nu este prea indicat deci il folosesc doar cand numai pot). Problema a inceput prin octombrie-noiembrie anul trecut, am sperat sa treaca, am incercat sa ''scot'' din gat, am reusit doar sa-mi irit gatul si sa-mi provoc un fel de crize care vin seara (imi simt gatul extrem de inflamat/iritat si chestia din gat foarte densa). Am avut probleme si cu Brge, dar iau omez in continuare si gaviscon de capsuni (sunt alergica la mentol), numai simt sa arda. Dar gatul ma omoara, va rog sa imi spuneti ce as mai putea lua, va rog frumos. Senzatia devine tot mai epuizanta si sacaitoare. Este normal sa tina 5/6 luni o rinoree posterioara?
Precizez ca simt nevoia mereu sa trag/scot din gat :(
4 comentarii
0
18-04-2021, ora 19:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Ca sa se vindece o problema.. Trebuie tratata Cauza... Nu doar problema locala
1. Radiografie rădăcină dinților pentru a exclude focare de infecție ascunse
2. CT. Sinusurilor fetii
3. Consukt gastrologie. Investigații pt Helicobacter. Pt. Hernie hiatala care produce reflux chear daca este alimentația corecta
4. Ai mai citut despre Alimente producătoare Mucus? Care produc secreții și Nu trebuie sa le consumi??
0
18-04-2021, ora 19:32
Flavia6
Nu este medic/terapeut
Flavia6
Va multumesc din suflet pentru raspuns !
La stomatolog merg periodic si mereu imi spune ca este totul ok.
CT nu trebuia dna doctor sa imi dea sa fac?
La gastro am fost acum cativa ani pentru ca aveam aciditatea foarte mare, dupa o luna de tratament nu am mai avut probleme pana anul trecut pe la inceput. Credeti ca este posibil sa fie de la stomac?
Nu am stiut ca exista alimente producatoare de mucus dar voi cauta si sper sa gasesc.
Precizez ca uneori chiar si aerul curat (stat putin afara sau geam deschis) ma ajuta.
Dna doctor mi-a spus doar sa numai trag din gat si sa incerc sa ma invat cu senzatia de ''curs'' pe gat.
Precizez ca sunt persoana cu handicap grad 1 si imi este destul de teama de spitale si medici ( incercam sa ne protejam de covid cat putem de tare, de asta am si tot sperat ca va trece de la tine si abia de curand am fost la orl)
0
18-04-2021, ora 20:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Gatul.. Face parte din tractul Digestiv. Anatomic.cu acelas nerv n. Vag
Cu acelas sistem linfatic
Asa ca acele secreții pot fi
1.de la refluxul în somn.. Când acidul urca și arde gatul. Dacă se consuma seara fructe. Mâncare cu Oțet. Lamai. Usturoi
2 sau de la alimente producătoare mucus
Lapte. Aluat cald și dulce.. Și mukte altele
0
18-04-2021, ora 20:29
Flavia6
Nu este medic/terapeut
Flavia6
Voi incerca sa elimin alimentele producatoare de mucus, am inteles ca sunt alimentele albe. Fruncte nu prea mai consum pentru ca ma deranjeaza destul de tare dupa ce mananc (parca ba e mai mult in volum ba parca se usuca mai tare) asa ca limitez mancatul la pui/paine integrala/legume la cuptor in portii mai mici si maxim de 2 ori pe zi
Va multumesc din tot sufletul pentru timpul acordat ! Voi reveni in caz de nevoie. Va multumesc din tot sufletul!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.