Risc de poluare radioactiva, ce aveti de gand sa faceti?

06-03-2022
cavit
Nu este medic/terapeut
cavit
Din pacate s-au construit multe reactoare nucleare pe teritoriul Ucrainei si momenan vantul bate dinspre acolo, exista un risc de poluare serioasa.

Stie cineva ce impact ar putea asupra sanatatii oamenilor in Romania, ar putea exista zone atit de serios poluate incat sa se puna problema evacuarii?

A-ti lua in considerare sa plecati? sau veti ramane chiar daca exista recomanadarea de a parasi reginea, unde veti merge?

Personal, in situatia in care decid sa plec merg in america de sud zone slab populate offgrid, (la urma urmei acest perincol a fost finantat de platitorii de facturi pe energie electrica, altfel nu s-ar fi construit si nu ar fi existat acest pericol serios).
4 comentarii
0
06-03-2022, ora 20:20
gladys
Nu este medic/terapeut
gladys
1. Centrale nucleare erau demult. Locurile in care au loc reactiile sunt inchise ermetic, tocmai ca radiatiile sa nu ajunga afara.

2. Ar fi jale. Dar trebuie ca centralele alea sa bubuie, ca cea de la Cernobyl ca sa se imprastie radiatiile si sa vina spre noi.

3. N-avem de ce sa plecam, daca v-a spus cineva sa vindeti casa pt. ca exista pericol nuclear, sa nu o faceti.

4. Ca sa nu mai depindenti de energie nucleara trebuie sa va debransati de la curent. Daca stati in Cernavoda, opriti si apa calda si caldura fiindca vin din energie nucleara.
0
07-03-2022, ora 08:20
cavit
Nu este medic/terapeut
cavit
Au mai explodat reactoare in Ucraina, daca sunt atacate cu rachete sau bombe pot apare scurgeri dar pot si exploda deoarece nu mai au racire, se produce fenomenul core melt down, , miezul se topeste si se scurge in pamant.

Pot fi aruncate in aer si intentionat fara bombe.

Personal sun offgrid, n-am treaba cu reteaua de electricitate sau gaz unde se face mare risipa.

Nu inteleg motivul pentru care aprope 100GW ard in fiecare noapte pe strazi doar in Europa cand trec 2-3 oameni intr-o ora, nu se poate pune iluminat adaptiv? sa stea la 5% si sa se aprinda 100% cand trece cineva pe acolo.

In legatura cu iodul radioactiv, noi in calitate de cadre medicale avem la dispozitie solutia de Lugol care este la fel de buna ca iodura de potasiu simpla.
0
07-03-2022, ora 17:32
gladys
Nu este medic/terapeut
gladys
Trebuie mers pe camp si sapat un bunker in cazul asta, care sa ne fereasca de radiatii. Altfel, nu prea vad ce sanse ar fi. Cel putin pentru mine.

N-ar vrea nimeni sa arunce in aer centrale nucleare.

Asta e foarte bine.

Ard pentru ca e un consum insignifiant la cata energie se produce. Si senzorii se mai strica, daca ar fi sa treaca o masina si nu se activeaza lumina, in loc sa mearga drept, merge in stalp.

Eu nu mi-as bate capul, nu cred ca o sa se intample nimic de genul acesta.
0
11-03-2022, ora 18:55
cavit
Nu este medic/terapeut
cavit
Daca consumul cu iluminatul este insignifiant, inseamna ca risipa e fenomenala, 12 centrale nucleare in Ucraina astia sunt mancatori de Uraniu.

Daca nu facem economie n-avem nici un viitor. mai multa energie se risipeste decat este folosita pentru fabricarea produselor.

Iluminatul adaptiv e o treaba mai inteligenta decat niste lampi cu senzor, daca tot ne laudam cu inteligenta artificiala, iata un loc unde are aplicatie.

lampile astea comunica intre ele si pot corecta anomaliiile datorate unor senzori sau lampi defecte.

Putem sa ne inspiram din natura pentru treaba asta din comportamentul bancurilor de pesti.

Personal nu cred ca consumul cu iluminatul este atit de insignifiant, in romania se risipesc 5 Gw doar cu treaba asta, deoarece nu se doreste iluminat adaptiv nu vom mai avea de loc, din ce in ce mai multe primarii nu-si permit.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: