Radiografii multe

04-09-2022
Cristina maria1
Nu este medic/terapeut
Cristina maria1
Buna ziua. În luna iunie am ajuns la spital și mi s au efectuat 6 radioscopii 3 la coloana 1 la brat si doua la picioare. Ma gandesc ca am facut prea multe in aceeasi zi. Dr mi a zis ca aparatul e nou și sa nu mi fac probleme. Am citit ca radioscopiile sunt mai nocive decat ct ul.
6 comentarii
0
04-09-2022, ora 17:05
Cristina maria1
Nu este medic/terapeut
Cristina maria1
Nu este nimeni sa mi raspunda? Va rog.
0
04-09-2022, ora 20:44
tassevasi
Nu este medic/terapeut
tassevasi
Eu cred ca nu avem medicii asa de inconstienti sa te iradieze cu buna stiinta si sa dam crezare medicului.
0
04-09-2022, ora 21:31
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Au contat mai mult beneficiile pe care le puteti obtine in urma lor. Eu zic sa aveti incredere in medic.
0
04-09-2022, ora 21:40
Cristina maria1
Nu este medic/terapeut
Cristina maria1
Imi e f frica. Medicul de familie a zis ca au fost f multe făcute în aceeași zi. Cred ca am depășit cu mult doza normala. A zis ca aparatul e f nou, dar tot îmi e frica.
0
06-09-2022, ora 12:14
360
Nu este medic/terapeut
360
din ce tin minte razele x nu sunt asa o problema mare pe cat se face tam tam. puteti sta linistita... nu faceti cancer asa usor. (banuiesc ca asta e problema pe care vi-o puneti)
0
10-09-2022, ora 20:27
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara,
Va pot raspunde practic: eu "incasez" radiatii Roentgen de vreo 28 de ani, respectiv echivalentul a 5-10 radiografii zilnic (operatiile ortopedice necesita expuneri Roentgen repetate).
Zilnic, de vreo 28 de ani.
Acesta este raspunsul.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: