Risc de sarcina?
Bună! Am o mare nelămurire privind următoarea situatie:
Am 18 ani și am ovare polichistice, iau Diane 35 de 2 luni și ceva. În timpul pauzei de o săptămână, spre sfarsit mi a venit menstruația in a 29 zi a ciclului( perfect normal). După ce săptămână de pauza a trecut am reluat tratamentul însa a 3 a tableta am uitat sa o iau, iar a doua zi am avut primul meu contact sexual neprotejat si fără ejaculare. De spaima am luat în ziua respectivă doza dubla, dar după o zi am început sa am o stare de rău care nu a persistat si în zilele următoare. În prezent după 4 zile de la actul sexual am dureri abdominale inferioare și la spate similare cu cele de la menstruație. Nu am vreo scurgere de sânge însă sunt foarte curioasa care ar fi șansele sa fi rămas gravida. Chiar m ar ajuta un răspuns cât de cât concret.
Am 18 ani și am ovare polichistice, iau Diane 35 de 2 luni și ceva. În timpul pauzei de o săptămână, spre sfarsit mi a venit menstruația in a 29 zi a ciclului( perfect normal). După ce săptămână de pauza a trecut am reluat tratamentul însa a 3 a tableta am uitat sa o iau, iar a doua zi am avut primul meu contact sexual neprotejat si fără ejaculare. De spaima am luat în ziua respectivă doza dubla, dar după o zi am început sa am o stare de rău care nu a persistat si în zilele următoare. În prezent după 4 zile de la actul sexual am dureri abdominale inferioare și la spate similare cu cele de la menstruație. Nu am vreo scurgere de sânge însă sunt foarte curioasa care ar fi șansele sa fi rămas gravida. Chiar m ar ajuta un răspuns cât de cât concret.
2 comentarii
Buna ziua
Puteti discuta toate acestea cu medicul ginecolog care va cunoaste situatia si care va poate informa si asupra utilizarii contraceptivelor in cauza.
Este foarte probabil ca luand doza dubla ati produs un dezechilibru hormonal in organism, care reactioneaza ca atare.
Ar fi trebuit sa stiti pana acum ca sansele de a fi gravida nu se calculeaza in procente sau alta unitate de masura. Nu puteti fi ”putin insarcinata”.
Vorbiti cu medicul ginecolog si va va instrui
Puteti discuta toate acestea cu medicul ginecolog care va cunoaste situatia si care va poate informa si asupra utilizarii contraceptivelor in cauza.
Este foarte probabil ca luand doza dubla ati produs un dezechilibru hormonal in organism, care reactioneaza ca atare.
Ar fi trebuit sa stiti pana acum ca sansele de a fi gravida nu se calculeaza in procente sau alta unitate de masura. Nu puteti fi ”putin insarcinata”.
Vorbiti cu medicul ginecolog si va va instrui
Luati un test de sarcina de la orice farmacie care va va arata daca sunteti gravida sau nu, iar pe viitor informați- vă de la medicul ginecolog despre utilizarea corectă a contaceptivelor.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 1Este posibil sa fiu insarcinata?
- 3am folosit prezervativul si nu s-a rupt, sunt insarcinata?
- 2am vreo sansa sa fiu insarcinata?
- 4am simptome de sarcina.. sunt gravida?
- 4poate fi vorba de sarcina
- 11Nu stiu ce sa fac
- 5desi mi-a venit menstruatia prezint dureri abdominale, de cap, ameteala, stari de voma
- 6Postinor 2 si a doua zi menstruatie. E posibil sa fiu insarcinata?
- 5mai multe contacte sexuale neprotejate, dar cu pauze de 2-3 ore intre fiecare - sarcina?
- 5Sarcina sau nu ?!
- 6Ce posibilitate exista sa fi ramas?
- 0sunt insarcinata?
- 1motive de ingrijorare sau nu ? este sau nu gravida ? va rog frumos sa ma ajutati
- 5posibil sarcina
- 1e posibil sa fiu insarcinata?
- 5As dori si eu parerea cuiva care stie. E sarcina sau nu?
- 3Posibila Sarcina...?
- 2Pot fi insarcinata?
- 7Ce as putea face?
- 0Posibil insarcinata ?
Mai multe informații despre: sunt insarcinata?
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
