RMN cerebral

25-09-2020
Andreea2000000
Nu este medic/terapeut
Andreea2000000
Buna ziua, un medic care sa imi reinterpreteze un rezultat RMN? Am programare la medic dar mai dureaza pana ajung.
Am de vreo 2 luni o durere in partea stanga, nu e o durere continua si am facut un RMN. ( am mai facut de ori in anii trecuti fiind diagnosticata cu un chist in glanda pineala cu dimensiunile 17/16/11 mm).
Rezultat RMN:
- Formatiune expansiva chistica de cisterna cvadrigeminala, net delimitata, de aprox. 17/16/11 mm, cu semnal lichidian izointens cu LCR-ul in toate secventele (incluzand cele de difuzie) al continutului.Nu se evidentiaza mase tisulare solide in peretii chistului descris.
-Chistul descris amprenteaza tectul mezencefalic stang (tuberculul cvagrigemen stang superior) si deplaseaza usor spre stanga venele profunde, talamo-striate. Si glana pineala apare deplasata anterior si usor spre stanga, cu structura aparent normala.Usoara amprentare la distanta a apedictului Sylvius, fara tulburare de dinamica LCR secundara in prezent.
Concluzie: Formatiune chistica de cisterna cvadrigeminala, masurand aprox 17/16/11 mm, cu efect de masa usor, local, cu caracteristici imagistice de benignitate(aspect de chist arahnoidian). Structura si dimensiunile chistului apar nemodificate fata de investigatia anterioara.
P.s ma gandesc ca durerile in partea stanga sunt de la acea problema descrisa mai sus.
Va rog sa imi spuneti ce inseamna!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.