Ajutor urgent! RMN cerebral

29-11-2020
lrazvan
Nu este medic/terapeut
lrazvan
La rmn-ul celebral fără substanță de contrast mi-a ieșit :
Rmn cerebral nativ
Examenul RM celebral nativ nu evidențiază modificări patologice de semnal in substanța cerebrala supra-sau infratentoriala.
Sistemul ventricular simetric, cu dimensiuni normale, situat pe linia mediana.
Regiuni retrobulbare, sinusuri cavernoase, unghiuri ponto-cerebeloase fără modificări patologice notabile pe secvente native.
Fără arii cu aspect ischemic recent și fără leziuni hemoragice în substanța cerebrala.
Fără imagini de mase tumorale delimitate în substanță cerebrala vizibile pe secvente native.
Mic chist mucos de 12 mm în decesul alveolar al sinusului maxilar drept.
Fără colecții la nivelul sinusurilor cranii-faciale sau mastoidelor.
Hipertrofia țesutului limfatic nazofaringian
Multiple imagini limfo-ganglionare laterocervicale la nivelul triunghiului posterior al gatului pe dreapta, cu dimensiuni de 10-20 mm, incidental vizualizate la examenul RM cerebral(incomplet cuprinse în câmpul de examinare)
Concluzie :
Fără modificări patologice notabile la examenul RM cerebral nativ.Am făcut acest rmn în urma unei lovituri la cap, și mi a ieșit asta la rmn. Precizez ca se fac aproape 2 ani de atunci. Credeți că pot avea un cheag de sânge la cap fără sa fi fost văzut la acest rmn fara substanta de contrast? Rmn ul fără substanță de contrast e posibil sa nu fi văzut cheagul de sânge?Va rog sa ma ajutați și în privința rezultatelor acestora. Ce părere aveți? Precizez ca lovitura a fost în partea stanga a frunții, si mi s-a luat puțin pielea acolo, dar era un loc mic fără piele, nu mi-am pierdut cunoștința sau lucruri de genul atunci. Păreri?
3 comentarii
0
29-11-2020, ora 20:12
tassevasi
Nu este medic/terapeut
tassevasi
Razvane eu am avut o tumoare cerebrala pe partea stinga, probabil in urma unor lovituri si am fost operat in anul 1982 deci sunt peste 38 de ani. Debutul a fost cu dureri de cap f f mari partea stinga, pierderea echilibrului si inceput de crize gen epileptice .
Tu daca nu ai asa ceva si a esit tomograful bine stai linistit nu-ti mai face probleme ca devi anxios si nu e bine.
Numai bine.
0
30-11-2020, ora 11:07
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Bună ziua
Linistiti va este un rmn normal fara midificari cum scrie si la cincluzii:
"Fără modificări patologice notabile la examenul RM cerebral nativ."
0
30-11-2020, ora 17:27
lrazvan
Nu este medic/terapeut
lrazvan
Dar credeti ca la un RMN cu substanță de contrast ar fi arătat altceva? Ca eu am făcut rmn fara substanta de contrast, și ma gândesc ca la cel cu substanță de contrast se poate vedea vreun cheag de sânge.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.