Interpretare RMN cerebral + regiune cervicală

25-02-2022
r.madalina
Nu este medic/terapeut
r.madalina
Vă rog să mă ajutați cu interpretarea acestui rezultat. Am dureri foarte mari de cap, gât, umăr și amorțeli pe toată partea dreaptă a corpului. Mai am câteva zile până voi ajunge la medicul neurolog, însă nu știu dacă mai pot aștepta până atunci deoarece durerile au devenit insuportabile, încep să mă dezechilibrez și m-am trezit astăzi cu vederea încețoșată la ochiul drept.

Rezultat:
- În ambele cisterne ponto-cerebeloase și conducte auditive interne se constată traiecte vasculare aberante ce au raport cu nervii acustico-vestibulari
- Modificări inflamatorii se observă la nivelul celulelor etmoidale mai extinse în stânga și celulei Onodi din dreapta.
- Septul nazal este deviat la dreapta, iar cornetele nazale sunt hipertrofiate, cu tendinta la obstruare a foselor nazale, în special a celei drepte.

Concluzii:
Cerebral:
- Conflicte vasculo-nervoase cu nervii acustico-vestibulari în ambele cisterne ponto-cerebeloase și conducte auditive interne.
- Dismorfism al septului nazal și modificări inflamatorii etmoidale și la nivelul celulei Onodi din dreapta.

Regiune cervicală:
- câteva adenopatii reacțional inflamatorii submentonier, retro și submandibular bilateral cu aspect reactional inflamator.
- deborduri discale cervicale de la C3 la C6 iritative radicular în dreapta.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.