Microangiopatie cerebrala

15-07-2019
KIKI Cristina
Nu este medic/terapeut
KIKI Cristina
Buna ziua, In urma unei investigatii RMN cerebral, am primit urmatorul rezultat:
Supratentorial, se observa cateva multiple de demielinizare, localizate in substanta alba superficiala si profunda fronto-parietal bilateral - aspect de leziuni de origine hipoxic-ischemica in cadrul unei microangiopatii cerebrale.

Se observa un intens hiposemnal SWi si DWI la nivelul nucleilor bazali si nucleului dintat, mai probabil acumulare de fier, se recomanda corelare cu ex biologic.
Sistem ventricular simetric nedilatat. Santuri si scizuri mai largi in cadrul unui grad de atrofie cerebrala cortico-subcorticala.
Structurile liniei mediane nedeplasate.
Secventele de difuzie DWI si cele de gradient nu pun in evidenta o patologie de tip ischemic acut sau hemoragic.

Pe secventa dedicata nervilor cranieni se observ cate un traiect vascular ce proleabeaza in CAI, bilateral, cu tangenta l anervii acustico-vestibulari si semnificatia de probabile conflicte vasculo-nervoase.

Nu se constata mase anormale la nivelul orbitelor.
Fara anomalii la nivelul sinusurilor paranazale.


Concluzie: Microangiopatie cerebrala. Posibile conflicte vasculo-nervoase cu nervul VIII, bilateral.

Va rog sa ma ajutati cu o interpretare a rezultatului. MULTUMESC
3 comentarii
0
19-07-2019, ora 21:11
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Problema este foarte serioasă și vă recomand să nu amânați și să vă adresați de urgență unui neurolog. Eu văd principala cauză în faptul că nu se oxigenează suficient de bine creierul.

dr Petre Mureșan
0
19-07-2019, ora 23:20
KIKI Cristina
Nu este medic/terapeut
KIKI Cristina
Multumesc pentru raspuns. Ne-am adresat deja atat medicului neurolog cat si medicului psihiatru (la recomandarea medicului neurolog).
0
20-07-2019, ora 19:20
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Mă bucur. Sper că faceți deja un tratament și că aveți rezultate foarte bune. Noi tratăm așa ceva și ceea ce vă pot spune este că se poate trata cu rezultate evidente.

dr Petre Mureșan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.