Rog interpretare analize

04-08-2009
alisia.miha
Nu este medic/terapeut
alisia.miha
Stimata dna doctor, valorile analizelor mele sunt urmatoarele:

- VSH 12.00 mm/h
- HGB 12.60 g/dl
- HCT 38.00 %
- WBC 8.13 10^9/l
- PLT 255.00 10^9/l
- PCT 0.20 %
- MPV 9.40 fl
- MCV 83.70 fl
- MCH 27.80 pg
- MCHC 33.20 g/dl
- RBC 4.54 10^12/l
- LYM 2.40 10^9
- LY% 29.20 %
- NEU 53.10 %
- MON 7.80 %
- EO 0.80 %
- BA 0.50 %
- MON 0.60 10^9/l
- NEU 4.30 10^9/l
- EO 0.10 10^9/l
- BAS 0.00 10^9/l.

Dna doctor, pentru linistea mea sufleteasca, va rog sa-mi spuneti daca exista posibilitatea ca, din interpretarea data in functie de aceasta hemoleucograma si a vsh-ului, sa am vreon infectie grava in organism sau vreun virus ff grav, gen sifilis, hiv, hepatite.
V-am adresat aceasta intrebare, intrucat ma simt zilnic foarte rau, am cefalee dese si o stare permanenta de fatigabilitate, iar sa deschid acest subiect f delicat nu pot cu niciun doctor.
Va multumesc mult pentru intelegere si astept raspunsul dvs.
14 comentarii
0
05-08-2009, ora 14:53
alisia.miha
Nu este medic/terapeut
alisia.miha
Precizez ca suspicionez o boala mai grava, intrucat am avut un contact sexual neprotejat in urma cu 7 ani. Astept in continuare raspunsul dvs. Multumesc.
0
16-08-2009, ora 10:47
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Buna ziua,

Rezultatele de mai sus se incadreaza in limitele de referinta, insa, cu toate acestea, nu ne pot da indicii relevante pentru a exclude o posibila infectie din cele mentionate mai sus.
Nu vreau sa va sperii, mai ales ca nu cred ca suferiti de ceea ce suspectati, dar ca sa va linistiti puteti sa faceti unele analize care sa excluda acest cerc vicios.
Nu ar trebui sa aveti rezerve in a apela la medic, nu este deloc rusinos sa purtati o discutie sincera cu medicul dvs. care v-ar putea ajuta in aceasta problema cu pastrarea confidentialitatii asupra celor discutate, astfel de probleme fiind destul de frecvente...
Daca totusi alegeti sa faceti cateva analize inainte de a apela la medic, puteti merge eventual la un laborator privat care lucreaza:
- Anticorpi anti-HIV 1+2
- Antigen HBs
- Anticorpi anti-HCV
- RPR
- TPHA
Cu aceste teste puteti exclude infectia cu HIV, virusurile hepatitice B si C, precum si sifilisul. Daca testele sunt negative puteti investiga prin medicul de familie adevarata cauza a simptomelor pe care le acuzati.
Numai bine va doresc si astept vesti de la dvs!
P.S. Imi cer scuze pentru intarziere.
0
19-08-2009, ora 13:49
alisia.miha
Nu este medic/terapeut
alisia.miha
Va multumesc mult pt raspuns.
Voi merge sa-mi fac toate analizele recomandate de dumneavoastra sa scap odata pt totdeauna de incertitudine.
As putea sa le fac pe toate in aceeasi zi?
Imi recomandati si RPR si TPHA in acelasi timp?
Multumesc inca o data.
0
19-08-2009, ora 14:57
alisia.miha
Nu este medic/terapeut
alisia.miha
Revin si arat ca am mai facut si o ecografie abdominala completa cuprinzand urmatoarele valori:

- ficat: LS: 30 mm; LD: 105 mm; LC: 16 mm; contur regulat; ecostructura omogena, ecogenitate normala; atenuare posterioara fara; fara formatiuni localizate; cai biliare intrahepatice- fara dilatatii;

- colecist: dublu septat; 55/16 cm; pereti subtiri; continut transonic;

- cai biliare extrahepatice: 3 mm; pereti normali;

- ax portosplenic: VP 9 mm;

- pancreas: dimensiuni normale; contur regulat; ecostructura normala; fara formatiuni localizate solide sau chistice;

- splina: ax longitudinal: 90 mm; ax transversal: 36 mm; ecostructura omogena, contur regulat; fara formatiuni; fara dilatatii venoase;

- rinichi drept: pozitionare normala; dimensiuni: 98/45 mm; indice parenchimatos: 14 mm; arbore pielocaliceal: fara dilatatii cu cateva structuri hiperecogene; fara con de umbra (microcalculi);

- rinichi stang: pozitionare normala; dimensiuni: 100/47 mm; indice parenchimatos: 14 mm; arbore pielocaliceal: fara dilatatii cu multiple structuri hiperecogene; fara con de umbra (microcalculi);

- pelvis: uter/ ovare: paravezicular stg. structura hiperecogena 29/29 mm;

- tumori abdominale: fara fomatiuni si adenopatii;
- ascita: fara;

- aorta abdominala: 14 mm.

rezultat eco pelvina:
- uter: ecostructura relativ omogena;
- lungime col: 40 mm; cu un diametru central de 8 mm;
- ovar stg: ecostructura cu foliculi si o zona ecotransparenta mai mare egala cu 30/23 mm.

Ce parere aveti in urma acestor ecografii, mai este necesar sa-mi mai fac in continuare si Antigen HBs si Anticorpi anti-HCV?
Mii de multumiri.
0
20-08-2009, ora 09:11
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Da, se pot face toate analizele intr-o zi.
In mod normal se face numai RPR si daca acesta e pozitiv sau dubios se face TPHA. Eu le-am recomandat pe amandoua pentru excluderea oricarui dubiu avand in vedere ca daca sa zicem a fost vreodata infectie inaparenta cu Treponema pallidum (sifilis) si s-a administrat vreun tratament cu penicilina in acea perioada, chiar intamplator, e posibil ca RPR sa se negativeze si atunci ramane pozitiv numai TPHA (desigur e o varianta exceptionala), astfel incat ati putea face numai RPR...
Intr-adevar ecografia arata ca ficatul este in regula si cea mai mare probabilitate ar fi sa nu aveti vreun virus. Acum depinde de dvs. daca mai faceti si markerii virali pentru hepatite, ma refer la ideea ca daca nu ii faceti sa nu stati in continuare sa va ganditi daca aveti sau nu ceva...
Multa sanatate!
0
21-08-2009, ora 10:49
petreancodrina
Nu este medic/terapeut
petreancodrina
Buna..am si eu o rugaminte, intrucat medicul nostru e plecat in concediu...am facut o hemoleucograma gemenilor mei de 5 luni..si as fi vrut sa stiu ce nu e ok..ca sunt unii indici scrisi bolduit la rezultate.deci ceva nu e bun?


bebelus 1 bebelus 2

Leucocite 16.65 13.58
Granulocite 21 16
Eozinofile 6 10
Limfocite 59 68
Monocite 11 6
Bazofile 3 0
Hematii 4.64 4.90
Hemoglobina 12.20 13
Hematocrit 35.2 38
MCV 75.90 77.60
MPV 7.50 7.80
MCH 26.30 26.50
MCHC 34.70 34.20
Trombocite 391 349
RDW 14 14.30
PDW 8 7.70

Va multumesc anticipat
0
07-09-2009, ora 19:11
medicotest
Nu este medic/terapeut
medicotest
Buna ziua,
Numele meu este Galiatatos Alexandros si incerc de ceva vreme sa va contactez dar nu raspunde nimeni pe nici un numar si nici pe mail.

Va multumesc.
0
24-11-2009, ora 14:20
vanessa3
Nu este medic/terapeut
vanessa3
buna ziua!am si eu o mare rugaminte care vine cu o mare nelamurire..am mers la ginecolog sapt trecuta si mi-a dat o serie de analize, dar m'a tratat foarte superficial, in sensul ca nu mi'a explicat nimic si nu am inteles nimic...de atunci sunt pe jumatate moarta..nu stiu ce sa ma fac, astept analizele vineri, dar mi'as dori din suflet sa stiu cum se manifesta acest sifilis...aveam de cand ma stiu o excrescenta la nivelul labiilor, dar in ultima saptamana s-a inrosit(ca pielea arsa), apoi s-a inegrit-albit si a cazut...doctorul nu mi-a spus nimic.nu inteleg cum s-a putut intampla asa ceva.e posibil sa am sifilis?mi-e greu sa accept asta.mi-e frica, mai ales ca mai am foarte putin timp si ar trebui sa parasesc tara..mentionez ca sunt alergica la penicilina...:((..va rog, nu'mi ocoliti nelinistea..ajutati'ma sa inteleg..doctorul mi'a spus ca o sa ma vindece, dar nu mi'a spus de ce..de atunci nu pot dormii noaptea de frica...exista tratament in cazul in care, "doamne fereste" sunt infectata..si daca exista alt tratament in afara penicilinei, este la fel de sigur?m'as mai putea gandii la plecare?sunt disperata, am semnat si contractul pt o tara destul de restrictiva..va rog, ajutati'ma...multumesc!.
0
25-11-2009, ora 12:48
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Buna ziua,
Sfatul meu este sa va linistiti, ceea ce descrieti nu inseamna neaparat ca aveti sifilis. Cel mai bine ar fi fost sa discutati cu doctorul care v-a examinat, el este in masura sa va lamureasca despre ce ar putea fi vorba.
Si la ce analize va referiti, la lama de secretie si Papanicolaou? Acestea nu depisteaza sifilisul, asa ca stati linistita, probabil doctorul nici nu s-a gandit la asa ceva. Asteptati rezultatele si discutati deschis cu medicul dvs!
Numai bine!
0
25-11-2009, ora 14:25
vanessa3
Nu este medic/terapeut
vanessa3
multumesc din suflet..dar linistea tot nu mi'am gasit'o...pe scurt, rezultatul analizelor:
ureaplasma urealyticum - pozitiv10000
mycoplasma hominis- pozitiv10000
cultura secretiei vaginale:pe mediile de cultura nu s'a dezvoltat flora bacteriana patogena in aerobioza la 37 grade celsius(streptococcus agalactiae, enterococcus spp, staphylococcus aureus, enterobacteriaceae)
antigen chlamydia imunoenzimatic-secretie col uterin:negativ.
va rog sa'mi spuneti daca cele doua se vindeca in urma tratamentului pe care l'am luat cu azytrox, flagyl, meclon ovule si crema vaginala(recomandate de medic)..as vrea sa stiu daca era posibil ca prin aceasta analiza sa fie evidentiat si sifilisul...?multumesc frumos!
0
25-11-2009, ora 14:41
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
In mod normal ar trebui sa raspunda la acest tratament, care si asa este extins si fata de alti agenti patogeni...
Nu, prin aceste analize nu se evidentiaza sifilisul.
Multa sanatate!
0
19-03-2010, ora 11:14
mariana764
Nu este medic/terapeut
mariana764
Stimata doamna doctor vin cu o mare rugaminte a-mi interpreta aceste analize deoarece doamna doctor care mi le-a recomandat se intoarce din concediu la inceputul lunii aprilie.Si sint ingrijorata deoarece starea mea de sanatate se inrautateste de la o zi la alta si nici analizele nu sunt la valori normale
tsh-3, 888
dna-8, 9
hemoglobina-12, 3
hematocrit-40
nr.leucocite-10, 10
vsh-26-51
glucoza-94
creatinina0, 81
gpt transaminaza-21
fier-81
crp/latex-pozitiv
factor reumatoid-negativ

va multumesc din suflet
0
30-11-2010, ora 10:08
mihaela_2000
Nu este medic/terapeut
mihaela_2000
Stimata doamna doctor vin cu o mare rugaminte a-mi interpreta aceste analize deoarece nu raman insarcinata.nu am luat niciodat anticonceptionale si tare ne dorim un bebe :
* uter in anteversofelxie contur uterin regulat
* endoderm : slab ecogen - faza secretorie precoce- grosime 8.8 mmlinie de vacuitate regulata
*col uterin -4 cm cu fin continut transonic
*ovarul drept : ma inteapa mereu la ciclu.3.54 2.05 2.39 vol ovarian 9.5 cm3 poz libera latero uterin contine formatiune transinca -=19.5 mm o formatiune modulara =1.25 cm si 6 foliculi cu o medie 1-5 mm - stroma redusa cantitativ grad I
*ovar stang = 3.73 2.05 2.39 vo ovar 9.5 cm3 poz lateral libera -uterin cu 10 foliculi cavitani - stroma ovariana grad I
altele : fara lichid in souglas , fara colectie solgingiene lichidiene

mi-am facut analizele de secretie +papanicolau - si sunt ok

ce imi recomandati pt a putea ramane insarcinata. ciclul variaza intre 28 zile si 32..


vamultumesc din suflet
0
07-08-2013, ora 13:19
sabi85
Nu este medic/terapeut
sabi85
buna ziua!imi cer scuze ca indraznesc sa va sciu un mesaj.am vazut ca raspunde-ti pe un site la unii utilizatori dandu-le informatii despre unele analize medicale.va rog daca puteti sa imi interpretati si mie analizele baiatului meu in varsta de 10 ani pt ca medicul nu ne da detalii doar o reteta eventual si atat.
HEMOLEUCOGRAMA:
leucocite-7, 84
neutrofile-3, 32
limfocite-3, 59
monocite-0, 59
eozinofile-0, 23
bazofile-0, 12
neutrofile%-42, 3
limfocite%-45, 8(referinta-21-40)
monocite%7, 5(referinta-3-7)
eozinofile%-2, 9
bazofile%-1, 5
eritrocite-4, 62
hemoglobina-12, 6(ref 14-17)
hematrocit-36, 0(ref 45-52)
mcv-78, 1(ref 84-96)
mch-27, 3
mchc-35, 0
RDWsd-25, 9(ref.46-59)diferenta mare
RDWcv-14.0
trombocite-269
pct-0, 13
mpv-4, 9(ref.8-15)din nou o diferenta mare
PDWsd-16, 1
PDWcv-38, 6


VSH-7
ASLO-400

VA rog sa imi raspundeti!ma ingrijoreaza mult cele cu diferenta mare.care ar fi cauza?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum și-ar evalua un medic sănătatea?
  • Analize medicale foarte importante
  •