Roseata pe piele

21-06-2022
Hidan
Nu este medic/terapeut
Hidan
Sambata seara a inceput o mica mancarime in apropierea degetelor de la picioare-m-am scarpinat putin, am ignorat-o.Duminica a reinceput, o zona mai larga-tot langa degetele piciorului, la incheietura ambelor genunchi+la incheietura bratelor.Mi-am dat cu spirt, a trecut oarecum-erau rosii acele zone si am vazut niste bubite albe la mana stanga, ca o enclava in zona rosita, dar s-au uscat sau ceva, au trecut.Ieri( luni) mi-am dat iar, mai ramasese 2-3 mici puncte rosii-se micsorasera evident.Mi-am mai dat si inainte sa dorm putin pe la 15.30, iar la 17 la trezire aparuse iar acea roseata/zone rosii, doar s-au schimbat putin locurile, dar tot in cele 3 parti ale corpului descrise anterior.Pana acum in secunda de fata mi-am mai dat de 2 ori, se tot usuca ca sa reapara iar, o roseata cu mancarimi, plus bubite albe de obicei doar la maini.Si cand se usuca, pare c-ar fi mici punctulete maro abia vizibile-in cazul bubitelor albe anume.

Am cautat pe net, tot felul de chestii similare, dar cred c-as putea avea doar vreo alergie sau dermatita ceva, dar nu exclud scabia sau altele.Poate cineva a mai trecut prin asta ori vreun dr.dermatolog stie mai bine.Am dat si cu crema de galbenele dar nu cred ca ajuta prea mult.Am tot vazut urticarie, am vazut tot felul de imagini, chiar nu cred ca-i cazul la mine dar nici nu stiu exact ce am.Si nu cred ca-i ceva cu mancarea sau diverse contacte, stau majoritar pe-acasa, am si alte probleme de ceva timp dar nu au cum sa fie cauza mancarimii.
2 comentarii
0
14-07-2022, ora 11:12
napoker
Nu este medic/terapeut
napoker
Salut!
Se pare că ai o ciupercă.
0
05-08-2022, ora 09:12
Hidan
Nu este medic/terapeut
Hidan
De fapt nu era mare lucru.Doar o alegie la caldura presupun.A trecut cam dupa 7 zile, in jurul datei de 24 iunie.Si de atunci fara bai fierbinti pt.mine, vara asta cel putin.Doar apa calduta, m-am spalat odata chiar cu ea rece(nu ma spalasem 2 zile consecutiv, eram deja disperat si nitel enervat).Subiect inchis, chit ca am raspuns dupa 1 luna+.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.