Ruptura de ligamente incrucisate

10-09-2011
iulia.11
Nu este medic/terapeut
iulia.11
Am facut RMN si am fost diagnosticata cu ruptura cronica LIA, leziune minora MI. Este indicata operatia la 16 ani sau sunt si alte cai de vindecare ? Fac baschet de performanta, daca nu fac operatia as putea sa mai continui activitatea ? multumesc
3 comentarii
0
10-09-2011, ora 20:49
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
in prima faza ar trebui sa va consultati cu un ortoped foarte bun in chirurgia genunchiului, ligamentoplastie si artroscopie.
ligamentul nu se vindeca de sine (la o dezinsertie in caz acut se poate incerca reinsertia artroscopica- "healing response acl" pe google, insa numai in caz acut are sanse bune de vindecare). fara cruciat anterior genunchiul devine instabil, care se poate compensa o vreme cu o musculatura bine dezvoltata, insa sportul de performanta fara cruciat anterior este nerecomandat
nici meniscul intern nu se vindeca de sine, ruptura devine din ce in ce mai mare si deterioreaza suprafata articulara - daca aveti leziune de menisc, pentru ca RMN-ul nu este in totdeauna precis
daca si consultul clinic da ca verdict leziunea de cruciat anterior, in prima faza sunt doua posibilitati:
se face o radiografie (sau se poate da verdictul si de imaginile RMN) si se aprecieaza starea cartilajului de crestere: daca nu este inchisa, operatia devine infinit mai complicata
varianta 1: cartilajul este inchis (care la fete la 16 ani nu ar fi imposibil), se poate efectua ligamentoplastia (hamstring sau BTB cum doriti) timpul de recuperare 6-9 luni
varianta 2 cartilajul nu este inchis, acesta este mai complicat un pic, trebuie sa alegeti
1 va lasati de sportul de performanta pana la inchiderea cartilajului de crestere (timpul nu se poate estima, 1-2-3 ani)
2 cautati un medic super profesionist in ligamentoplastia cruciatului anterior care poate face o ligamentoplastie cu hamstring cu tehnica "all in" cu "retrodrill", care este un lucru rar intalnit chiar si in state, foarte putini o fac in europa, si nu stiu daca cineva in romania, informatii suplimentare: http://arthromed.org/pdf/knee/Surgical%20Techniques/RetroDrill%20for%20Anatomic%20Socket%20and%20Tunnel%20Creation%20in%20Cruciate%20Ligament%20Reconstruction.pdf
0
12-09-2011, ora 12:55
iulia.11
Nu este medic/terapeut
iulia.11
Multumesc mult.
0
17-03-2013, ora 12:31
gabytzu thau
Nu este medic/terapeut
gabytzu thau
Acesta este diagnostic RMN:: Am entorsa genunchi stang cu ruptura retinacul si ligament colateral intern, intindere ligament incrucisat anterior, fisura corn posterior menisc intern si epansament periarticular. Va rog sa imi spuneti cum se trateaza si cum ma recuperez fara operatie ? Am facut 36 injectii cu Fraxiparine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: