Ruptura de muschi abdominal, ce se poate face?! | Forumul Medical ROmedic

Ruptura de muschi abdominal, ce se poate face?!

04-02-2009
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Buna ziua, am 26 de ani practic fitnessul de mai mult de 10 ani dar am facut si o pauza de cativa ani fara.Acum 2 ani mi-a aparut o umflatura in partea stanga jos pe coaste si nu mai imi trece, uneori e mai umflata uneori nu iar din cand in cand ma doare toata zona.Am fost la doctori de interne din Arad si toti mi-au zis ca se pare sa fie vorba de o ruptura de muschi.Se poate sa fie din cauza ca la un moment dat am exagerat cu greutatile, am pus mai multe si am exagerat si cu nr, de abdomene iar incalzirea de dinainte de antrenament a fost de scurta durata...Anul trecut in mai am renuntat o vreme la fitness tocmai din aceasta problema dar am reinceput iar antrenamentele de fitness la o sala f performanta de luna aceasta pt ca miscarea e un lucru important pt. mine si imi place sa fiu in forma, dar problema e ca mi-e cam frica sa ma apuc serios si de facut abdomene pt. ca ma doare acolo desi acum ma incalzesc bine inainte de antrenament la bicicleta normala+eliptica 25 de min problema aceea nu o sa dispara de la sine se pare.As vrea sa stiu daca exista medic specializat pt asemenea probleme si ce se poate face in afara de a ma da cu creme care nu rezolva situatia decat pt moment!Exista ceva tehnici speciale pt, a repara asemena pb sau o sa raman toata viata asa??Mentionez ca nu vreau in nici un caz sa renunt de tot la fitness si sa ma apuc de alt sport pt, ca asta imi place!
2 comentarii
0
22-04-2009, ora 12:58
laurik5
Nu este medic/terapeut
laurik5
buna..uite mi-ai furat problema medicala.eu am exact acelasi lucru si la un moment dat am avut impresia ca despre mine vorbesti.Exact la fel am exagerat si eu cu greutatile, doar ca eu fac karate de performanta si normal nu trebuia sa mi se intample chiar asa.Singura diferenta e ca mie nu mi se umfla nimic, doar k ma doare musculatura de la coloana din spate pe stanga pana la abdomen in fata.de o perioada nu ma mai doare chiar asa tare, dar parca mi s-a tras problema si in partea dreapta.Nici mie nu mi-au gasit absolut nimic si chiar mi-am facut analize.Si la fel sunt si eu din Arad si mie mi-au zis k nu stiu de la ce pot avea asa dureri:))..Oricum pentru a afla ce am am ajuns si in ungaria unde mi-au spus doar ce nu am nu si ce am.Si tot un an a trecut si la mine si inca mai simt.cred ca noua femeilor nu prea ne priesc greutatile foarte mari, ca la fel am exagerat si eu cu sala, ridicam deja foarte mult si faceam si abdomene multe.Nu stiu ce as putea sa spun inafara ca in sfarsit cineva ma intelege sau cineva ce stie despre ce vorbesc ca toti se uits crucis la mine cand le zic ruptura de abdomen, dupa 14 ani de karate.Oricum eu zic ca antrenamente gandite bine, usoare, fara greutati ca eu cum ridic greutasti ma doare mai tare iar si cel mai important incalzirea musvhiului..pe mine asta m-a ajutat sa imi mai revin..
0
10-10-2012, ora 16:11
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Buna ziua, scuze abia acum am vazut raspunsul d-voastra, pana la urma singura solutie a fost sa renunt aproape de tot la greutati si sa fac mai mult cardio si exercitii ce nu implica ridicarea unor greutati sau a uneia de max 5 kg, am cam renuntat la munca la aparate dar ma simt la fel de in forma. Am inteles ca o ruptura de muschi se poate rezolva doar prin operatie iar in momentul de fata nu m-am gandit la asa ceva...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce burta femeilor are o formă diferită față de cea a bărbaÈ›ilor?
  •