Ruptura LIA si menisc intern grad 3

01-07-2017
AlexG92
Nu este medic/terapeut
AlexG92
Buna ziua, am avut o accidentare jucand fotbal pe la inceputul lui februarie, dupa care nu am putut merge normal o luna. Dupa o perioada de timp in care am simtit ca ceva este in neregula cu genunchiul , am decis sa merg pentru o consultatie. Mi s-a spus ca este meniscul , si am fost trimis pentru un RMN. am primit urmatorul rezultat : Ruptura completa a ligamentului incrucisat anterior(Ligamentul incrucisat anterior nu se vizualizeaza, cu important edem in fosa intercondiliana pe aria sa de proiectie) si Leziune de ruptura grad III menisc intern(Traiect de ruptura vizibil la nivelul cornului posterior menisc intern, cu traiect ce intrerupe continuitatea meniscala si prezinta comunicare in portiunea inferioara a suprafetei articulare, corespunzatoare unei leziuni de ruptura grad III, cu anomalie de semnal condral asociata). Mi s-a spus ca va necesita operatie. Dat fiind ca am plecat din tara inainte de primirea rezultatului RMN, am ramas cu cateva intrebari:
Suna destul de rau, dar cat de urgenta este operatia? mai pot amana? mentionez ca am nunta in vara lui 2018 si as dori sa mai pot lucra pana atunci, ideea ar fi sa fac operatia dupa nunta. este mare riscul?
Pot ridica greutati? am un job care solicita destul de mult efort fizic, fiind nevoit sa ridic lucruri destul de grele. port totusi un suport pentru genunchi , dar exista riscul de a inrautatii starea meniscului?
Ce pot face pana la operatie pentru imbunatatii situatia?

As fi recunoscator daca cineva calificat mi-ar putea raspunde la intrebarile adresate, va multumesc
2 comentarii
0
07-07-2017, ora 11:49
AlexG92
Nu este medic/terapeut
AlexG92
Raspunde cineva pe acest forum?
0
09-07-2017, ora 12:18
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
NU poate exista raspuns fara examinarea directa a genunchiului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Procedurile chirurgicale mai puțin invazive asupra meniscului protejează funcția genunchiului pe termen lung
  • De ce sunt femeile mai susceptibile la leziunile ligamentului încrucișat anterior (LIA)?
  •