ruptura veche de ligament

06-01-2014
enzo_y2k
Nu este medic/terapeut
enzo_y2k
Buna ziua,

Acum 10 ani am suferit o ruptura de ligament medial, daca tin bine minte, insa se pare ca nu m-am refacut 100%,
deoarece, la anumite activitati care implica bazarea pe piciorul in cauza (stangul) genunchiul mi se duce spre exterior urma de durere. Intrebarea mea este, daca se mai poate face ceva pentru vindecarea piciorului? Precizez ca acum 10 ani nu am facut nici o operatie la picior ci doar mi l-au pus in gips.

Multumesc.
2 comentarii
0
06-01-2014, ora 22:03
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
idea cu ghipsul nu a fost una foarte buna, insa pe vremuri asta era trendul.
ligamentul colateral medial deobicei se vindeca foarte bine, insa din pacate leziunea lui se asocieaza des cu leziuni ale meniscului medial sau chiar a ligamentului incrucisat anterior (terible triad).
aveti nevoie de un examen fizic la un medic experimentat in chirurgia genunchiului
0
06-01-2014, ora 22:41
enzo_y2k
Nu este medic/terapeut
enzo_y2k
Multumesc pentru raspuns. Ideea e ca daca nu fortez genunchiul nu am probleme adica nu se duce spre exterior, dar se mai intampla sa calci aiurea si e neplacut. In rest nu ma doare decat un pic cand se schimba vremea. De asta am intrebat ca trecand 10 ani eram curios daca s-ar mai putea face ceva. Si ce sa-i faci asa e la noi daca mergi la urgenta, iti pune piciorul in gips si scapa de tine :))

Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: