sange din nas la copil

02-06-2015
goldangel
Nu este medic/terapeut
goldangel
Am un baietel de 5 ani, care de 2 luni a inceput sa aiba sangerare nazala din nara dreapta.Doar cateva picaturi care se opresc la apasarea nasului.Am fost la ORL acum 2 luni, l-au consultat si au zis ca nu are nimic decat vasele de sange pe peretele despartitorsensibile.De aproximativ 2 saptamani a inceput sa sangereze din senin odata/zi cam la 2-3 zile, vinerea trecuta a facut o criza de bronsiolita si 3 zile i-am administrat panadol, aerius, rinathiol, un puf de fixotide si 3 pufuri /zi bixtonim deoarece avea nasul infundat.Toata saptamana a suflat nasul si ii curgea un pic de sange.Azi am fost la urgente ptr ca ia curs sange din nas de 4-5 ori si ia luat tensiunea, o are 97, 55 si la ascultat cu stetoscopul.In rest nu ia facut nimic.Chiar daca ia curs sange de mai multe ori a fost doar cateva picaturi cu revenire la 15-20 min.Probleme ar fi ca atunci cand tuseste are flegma care se rupe.in rest este vioi, mananca, nu il deranjeaza nimic.Mentionez ca este in tratament de o luna cu fier picaturi.A iesit la analize in barem dar spre minim.As vrea sa stiu care ar fi cauza sangerarilor asa de dese.Mentionez ca si tatal copilului are acceasi problema de mic si pana acum.
3 comentarii
0
04-06-2015, ora 11:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. fragilitate capilara este cauza..si origine se afla la nivelul tractului digestiv
ori nu se absorb mineralele si vitaminele necesare
sau copilul nu consuma legume, ficat vita.s.a alimente bogate in vitamine si minerale
2. local obligatoriu cauterizare chimica a vaselor la un cabinet ORL..si tratament local cu picaturi Uleioase care sa favorizeze cicatrizarea
3. pe gurita.. tarosin sau rutin C, granule de polen 1/2 lingurita dimineata
0
05-06-2015, ora 00:18
goldangel
Nu este medic/terapeut
goldangel
Multumesc frumos de raspuns
0
22-09-2020, ora 03:23
NB
Nu este medic/terapeut
NB
Buna ziua, intr-o situatie asemanatoare se afla si baiatul meu de 3 ani jumate.In ianuarie a avut primul episod de epistaxis, unilateral, stanga, in mod spontan, noaptea, spre dimineata, de atunci a mai avut cateva, declansate de scarpinatul in nas, dar de mai bine de o luna apare spontan, noaptea sau in timpul zilei, dureaza putin si o cantitate mica.Cand era mic, si racea foarte rau si avea secretii nazale abundente si lipicioase, apelam la batista bebelusului, iar de cateva ori i-a tasnit si sangele din nas.Credeti ca a dezvoltat o fragilitate capilara? Si daca da, este ceva ireversibil? Am vazut ca recomandati Rutina asociata cu Vit.C, si separat vit.A uleioasa.
Am gasit un preparat de rutina cu vit C 500 mg...cat ar trebui sa-i administrez, va rog, adaptat varstei?
Si vit.A cate picaturi?
Va multumesc si astept un raspuns cat mai repede, as dori sa incepem tratamentul cat mai rapid.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Hemoragia nazala
  •