sangerarea vaselor nazale

03-10-2009
koroshi
Nu este medic/terapeut
koroshi
Buna ziua. ma numesc Cristi si de cateva zile ma trezesc dimineata cu sange coagulat impreuna cu muci si as vrea sa aflu ce ar putea fi.. vre-un vas de sange, dar problema e la amandoua narile. multumesc anticipat
9 comentarii
0
03-10-2009, ora 22:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue sa mergi la ORL..
poate fi o sinuzita, o rinita, sau vase sangvine fragile. tre sa vada cineva nasul ca sa.ti raspunda la intrebari
0
03-11-2010, ora 07:13
dago_sud
Nu este medic/terapeut
dago_sud
buna ziua dn doctor...ma numesc faghiura catalin si acum circa 2 ani am fost pacientul dvs...am venit de la focsani pentru o interventie cu un aparat de radiofrecventa...acum am o problema...de circa 1 saptamana dimineata cand suflu nasul am cojite in ambele nari cu sange.tin sa precizez ca folosesc in mod frecvent decongestionant nazal OLYNT... ce ar fi de facut sa indepartez aceasta problema(ma refer la acele cojite cu sange) va multumesc anticipat!
0
03-11-2010, ora 08:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. trebuie sa faci inhalatii pe nas.. cu ceai de musetel cald + 2-3 pic de ulie volatil de eucalipt + 2-3 pic de ulei volatil de busuioc. dupa 10 minute de inhalatii faci spalaturi nazale cu acel ceai
2. Vit A uleioasa cate 4 pic din 4 in 4 ore
3, Vit E drajeuri 2 pezi de baut
4 Tarosin 2 la 8 ore
totul 10 zile si mai vorbim
0
03-11-2010, ora 13:30
dago_sud
Nu este medic/terapeut
dago_sud
multumesc pt reteta...va tin la curent cand termin tratamentul!
0
10-03-2011, ora 17:11
A.i
Nu este medic/terapeut
A.i
Buna ziua! Ma numesc Alina si am 16 ani.De vreo 6 zile ma simt foarte rau.La inceput am crezut ca e o simpla raceala dar apoi mi-am dat seama ca e mai mult de atat si am hotarat sa merg la un medic.Dupa ce am inceput sa iau medicamentele s-au schimbat si simptomele.Nu mai am febra, dar ma doare capul si ceea ce m-a ingrijorat este faptul ca azi am observat un pic de sange cand mi-am suflat nasul.O problema mai este si lipsa poftei de mancare, starea de voma, si poate si din aceasta cauza ma simt atat de slabita...As dori sa-mi spuneti ce-mi recomandati sa fac in continuare.Va multumesc!
0
10-03-2011, ora 21:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuiea sa intelegi ca organismul la o viroza trece prin schimbari si este o reactie normala.
1trebuie sa bei fortat 2 litri de ceai cald pe zi ( fara zahar)
2. regim fara acru, acidulate si fructe citrice
3. un panasamnet gastric ( omez, almagel)
4 Tarosin 2 la 8 ore
5 mult somn si regim la pat.
daca in 3 zile nu esti bine tre sa mergi la contagioase
0
11-03-2011, ora 08:51
A.i
Nu este medic/terapeut
A.i
In dimineata asta se pare ca ma simt un pic mai bine.Va multumesc inca o data pentru sfaturi, o sa incerc sa tin cont de ele.
0
29-07-2011, ora 19:54
alyna aly
Nu este medic/terapeut
alyna aly
buna...imi curge sange din nas ffff des..am problema asta de cand eram mai mik..am perioade cand imi curge ff abundent si stau cate 1ora si ceva la chiuveta pana sa mi se opreasca...din nara stanga...acum am ceva timp de cand imi curge din ambele nari.si imi curge din senin..uneori ma trezesc si noaptea din somn pt ca simt cand imi curge..imi puteti spune va rog cam care ar fi cauza..nu am consultat nici un medic pana acum...nu mi s-a parut ceva ff grav, eu cel putin sunt obisnuita deja, dar familia si prietenii sunt ingroziti cand ma vad..in schimb dar am inceput sa ma ingrijorez cand a inceput sa-mi curga din ambele nari...astept un raspuns..multumesc
0
30-07-2011, ora 10:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este nevoie de un consult ORL. de cauterizari locale ( chimice sau Radiofrecventa)
un tratament de durata cu Tarosi 2 la 8 ore si vit A uleioasa pusa in nas cate 4 pic din 4 in 4 ore
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  •