Sarcina?

30-08-2017
Utilizator 890
Nu este medic/terapeut
Utilizator 890
Salut am 17 ani. De citeva saptamini m-am dezverginat cu prietenul meu care are 18 ani. Dezverginarea am facut fara prezervativ si nu pina la capat, adica n-am ajuns la orgazm. Am mai avut relatie una fara prezervativ dar o fost foarte putin si 2 cu prezervativ dar dintii incercam fara prezervativ pe urma el si-l punea, am ajuns la orgazm n-a ejacuat in mine. Ciclu am avut luna, cantitatea de lichid seminal a crescut de cind m-am dezverginat. Exista vreo sansa sa fiu insarcinata? Va rog foarte mult saa ma ajutati. Va rog
5 comentarii
0
30-08-2017, ora 17:02
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua,
Cel mai simplu si rapid este sa faci un test de sarcina sau un control ginecologic; nimeni nu poate spune daca esti insarcinata sau nu, internetul nu este test de sarcina.
Educatia sexuala este importanta caci te poate scuti de situatii neplacute sau chiar riscante, ca aceea prin care treci acum.
Este important sa intelegi ca responsabilitatea asupra corpului, sanatatii, vietii si viitorului tau apartine, in primul rand TIE. Daca le vei lasa altcuiva este vorba doar de timp pana cand vei avea probleme.
Sexul neprotejat, indiferent ce spune si promite partenerul ESTE RISCANT. Si, daca se intampla ceva, nu partenerul va trece printr-un tratament neplacut, sau printr-o intrerupere de sarcina.
Atentie: Sexul inseamna placere dar inseamna si responsabilitate!
0
30-08-2017, ora 18:02
Utilizator 890
Nu este medic/terapeut
Utilizator 890
Da înțeleg. Dar eu ma şi tem să fac testul de sarcină. Mă tem să văd răspunsul
1
30-08-2017, ora 20:54
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Poate ca este mai bine sa asteptati noua luni ca sa vedeti...rezultatul?
0
30-08-2017, ora 21:01
Utilizator 890
Nu este medic/terapeut
Utilizator 890
Multumesc ptr incurajare. Chear merci
0
31-08-2017, ora 08:00
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Bună dimineața!
Ca și colegul meu recomand un test de sarcină, iar pentru mai multă siguranță un control ginecologic.
Teama de rezultat nu-și mai are rostul acum, când nu gândești înainte trebuie să-ți asumi consecințele.
Cel puțin să învățați ceva din asta și în viitor să nu se mai întâmple. Cedând plăcerii imediate putem avea probleme în viitor care pot fi greu de gestionat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Dezvirginarea - ce trebuie să știi, sfaturi și explicații
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  • Sexul pentru prima dată - ce trebuie să știi
  •