Sarcina in sapt. 14. Ce riscuri pot aparea daca fac avort?

28-02-2007
Simonitza
Nu este medic/terapeut
Simonitza
Buna ziua!Am 22 ani si sunt insarcinata in 3luni jum.Cu toate ca m-am despartit de prietenul meu pe acest motiv(ca vreau s-al pastrez) si avand f.multi prieteni care m-au sustinut sa-l pastrez, m-am gandit totusi ca.va fi bine!De o luna de zile m-am impacat cu fostul meu prieten pe care il iubesc enorm de mult si care e langa mine in aceasta situatie.delicata1Zic asta pentru ca de ceva timp e un subiect delicat pentru mine.Eu sunt eleva la seral in cl.a 11, iarr el e student in anul 2 la medicina si sincer nu prea avem conditii pentru a aduce acest copil pe lume!Nu stiu cum sa va explic, dar m-am razgandit in privinta de a-l pastra pentru ca mi-am dat seama tocmai acum ca ne va fi foarte greu la amandoi, avand in vedere ca nici unul nu are nici un venit si.ar mai fi si altele!Am fost azi la doua maternitati pt.a intrerupe sarcina, dar mi s-a spus ca nici un doctor nu se baga sa faca o intrerupere tocmai la 14 sapt, doar daca vreau sa incerc la cabinete particulare!Vreau sa stiu:ce riscuri pot aparea daca fac avort si.daca intr-adevar din tot ce v-am explicat, crede-ti ca ar fi necesar sa fac intrerupere?Sincer ma macina gandul ca il pot pierde pe prietenul meu si nici nu stiu cum sa-l faca sa se impace cu ideea asta!Astept un raspuns, o parere sau un sfat.Va multumesc!
8 comentarii
0
10-03-2007, ora 00:00
Maryuss
Nu este medic/terapeut
Maryuss
Eu iti dau un sfat insistent sa nu faci avort! Multe femei care au "scapat" de copiii lor au avut toata viata remuscari! Daca inca nu ai avortat, iti recomand sa nu faci acest lucru deoarece poate fi si periculos pentru tine. Copilul tau e o fiinta nevinovata care merita sa ajunga pe lume! ;) Viata nu e atat de urata pe cat pare uneori si sunt convins ca vei fi foarte fericit cu fiinta pe care o vei naste!
0
10-03-2007, ora 00:00
Maryuss
Nu este medic/terapeut
Maryuss
fericita si fericit*
0
16-03-2007, ora 00:00
ramona mony
Nu este medic/terapeut
ramona mony
poate imi explica si mie cineva kum sa pun si eu o intrebare pe forum.k nu stiu.nu pot decat sa adaug un comentariu
am si eu o [pb si vreau sa aflu un raspuns.va rog
0
16-03-2007, ora 00:00
ramona mony
Nu este medic/terapeut
ramona mony
poate imi explica si mie cineva kum sa pun si eu o intrebare pe forum.k nu stiu.nu pot decat sa adaug un comentariu
am si eu o [pb si vreau sa aflu un raspuns.va rog
0
16-03-2007, ora 00:00
ramona mony
Nu este medic/terapeut
ramona mony
poate imi explica si mie cineva kum sa pun si eu o intrebare pe forum.k nu stiu.nu pot decat sa adaug un comentariu
am si eu o [pb si vreau sa aflu un raspuns.va rog
0
25-03-2007, ora 00:00
IRINA S
Nu este medic/terapeut
IRINA S
Trebuie sa te gindesti f f f bine la ceea ce vei face.Se poate dupa un avort sa nu mai ramii niciodata gravida.Chiuretajul e o manevra oarba
0
03-06-2007, ora 00:00
duduta
Nu este medic/terapeut
duduta
Of, of, va fi foarte greu ceea ce va urma, insa, chiar daca prietenul tau se hotaraste sa te paraseasca, tot nu esti singura, pe lume, pt ca este un Dumnezeu mare acolo sus care va avea grija de tine si de copilasul tau. in afara de faptul ca poti sa te imbolnavesti tu, gandeste-te la el, atat de mic si de nevinovat, sa i rapesti sansa asta pe care si tu ai primit-o de a trai, de a te bucura de viata, si de a-ti castiga mantuirea sufletului. Daca tu faci avort acum, copilul tau va fi condamnat la o vesnicie in care nu se va putea bucura de a vedea lumina Fetei lui Dumnezeu, pentru ca nu poate primi botezul, iar fara botez, nimeni nu se mantuieste... merita oareun asemenea sacrificiu?
ai sa vezi ca de il vei pastra, nimic in lume nu-ti va aduce atat de multa bucurie ca si copilul asta. nici parintii mei nu erau casatoriti si nici nu aveau bani cant (din greseala) m-au conceput, insa s-au gandit sa-mi dea o sansa, iar acum nu le pare deloc rau.
0
03-06-2007, ora 00:00
duduta
Nu este medic/terapeut
duduta
ai grija de tine!
de unde esti? ca nu se stie niciodata de unde vine o mana de ajutor...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sarcina la varsta adolescenta
  •