sarcina sau nu?

17-07-2015
Amelia001
Nu este medic/terapeut
Amelia001
Buna ziua! Am 18 ani si pe data de 06.07 am intretinut relatii sexuale cu iubitul meu (mentionez ca a fost protejat). Dupa ce am terminat, el m-a luat in brate si dupa aprox un minut am constatat ca in acel moment prezervativul alunecase putin si iesise sperma din el, murdarindu-ma astfel pe partea dreapta a fundului. Credeti ca sunt sanse sa fiu insarcinata daca cumva sperma a ajuns si pe organul meu genital? Menstruatie am avut pe data de 29.06 si m-a tinut pana pe 04.07. Va multumesc
5 comentarii
0
17-07-2015, ora 15:53
A.M.G
Nu este medic/terapeut
A.M.G
Da se poate sa ramai chiar si din 'picatura placerii', aici mai depinde si daca esti in perioada fertila. Dupa o saptamana ar trebui sa faci un test.Si apropo exista pilula de a2a zi.
0
17-07-2015, ora 18:02
Amelia001
Nu este medic/terapeut
Amelia001
dar am tot citit pe net si am vazut ca este nevoie de o ejaculare inauntrul vaginului..
0
18-07-2015, ora 12:02
A.M.G
Nu este medic/terapeut
A.M.G
dvs ati spus "prezervativul alunecase putin si iesise sperma din el" asta nu sa putut intampla si in interior ?
0
18-07-2015, ora 12:13
Amelia001
Nu este medic/terapeut
Amelia001
suntem precauti mereu si verificam in timpul actului daca prezervativul este in regula.. plus ca el chiar daca are prezervativ atunci cand trebuie sa ejaculeze se retrage
0
21-07-2015, ora 23:27
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua,
In principiu sarcina apare in situatia in care sperma ajunge la intrarea (mai rar) sau inauntrul vaginului.
Atentie:
-lichidul care apare in varful penisului in timpul excitarii barbatului CONTINE SPERMATOZOIZI si patrunderea lui in vagin poate duce la sarcina.
- dupa terminarea actului sexual, adica dupa ejaculare, chiar daca barbatul spala penisul, in interiorul penisului va ramane sperma si reluarea actului sexual fara protectia de rigoare (prezervativ) poate duce la sarcina.
Retragerea penisului din vagin dupa ejaculare este obligatorie, caci micsorarea penisului duce la alunecarea prezervativului si riscul curgerii spermei in vagin si desigur risc de sarcina.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •