schwanom

24-10-2005
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
va rog mult sa-mi dati cateva raspunsuri.in urma cu o luna si jumatate am fost operata de um schwanom situat sub clavicula dreapta{marimea aprox.5/3 cm.} dupa operatie degetul mare si cel aratator mi-au fost mult timp amortite.Dupa vreo 3saptamani cand s-au dezmortit, m-au durut ingrozitor.am fost la neurolog, care mi-a prescris aulin si thiogamma.Aulinul nu l-am suportat{ma durea rau stomacul}, iar thiogamma fiind f. scumpa nu mi-am permis s-o cumpar, iar compensata n-am reusit s-o obtin.Am facut 4 zile consecutiv injectii cu ketonal si durerea s-a redus mult, dar iar mi-e amortita mana{mai exactcele doua degete }si uneori noapte ma si doare suparator.
Intre timp medicul a plecat in concediu si m-am dus la alt neurolog.caremi-a prescris neurontin ssi milgama.Citind contraindicatiile de la neurontin mi-a fost teama sa-l incerc si am luat doar milgama, o pastila dimineata.iau deja de 12 zile si mana tot ma doare.
Intrebarea mea este:neurontimul este antialgic sau antiinflamator?Sau si, si..Milgama isi face efectul doar in combinatie cu neurontinul sau si singura si ar trebui sa am rabdare?
Am uitat sa precizez varsta.Am 64 de ani si un tub digestiv bolnav, desi la o internare recenta{acum 3 luni} nu s-a pus in evidenta ceva deosebit{am fost investigata la o clinica de gastroenterologie din Cluj-Napoca;am facut inclusiv colonoscopie}, dar eu fac crize de colecist la orice aliment mai indigest si la o multime de medicamentesi am zilnic cate 2-4 scaune si de aceea mi-e teama sa incerc neurontimul
V-am scris o scrisoare mult prea lunga, dar acum sper ca v-ati facut o imagine despre problemele mele si va rog respectuos sa-mi raspundeti la cele doua intrebari legate de tratamentul neurologic.
Multumiri anticipate!

Cu deosebit respect,
Despina Z.
1 comentarii
0
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Neurontinul este un antiepileptic din cate stiam eu.
Milgamma poate fi administrat si singur.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.