Screening auditiv

12-01-2021
CristinaT.
Nu este medic/terapeut
CristinaT.
Buna seara ! Băiețelul meu de 3 luni nu trece testările auditive :(. Am făcut 2 in maternitate și ulterior încă 3. La una din urechi au spus ca are încă lichid și aude numai la 79 db. Însă la cealaltă nu are lichid iar cu toate astea, nu trece testul deloc., nici măcar cu 70 db :(.
Bebe născut prin cezariana la 40 săptămâni, nota 9 la naștere. Fără absolut nici o problema :(. Ce i drept, are mucisori, însă asta sa fie problema încât la acea ureche sa nu aida deloc :(( ? Multumesc pt eventualele răspunsuri.
4 comentarii
0
12-01-2021, ora 09:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
de ce ar avea mucusori.. un copil la 3 luni??
unde este probelma?
cu ce este alimentat copilul?
ce tratament urmati pentru nas?
Normal ca nasul influenteaza auzul.. la fel cum patiti is DVS la munte sau la avion
pana nu rezolvati inflamatia din nas si gat.. nu aveti siguranta ca trompa lui Eustache functioneaza si aeriseste urechea medie
0
12-01-2021, ora 10:54
CristinaT.
Nu este medic/terapeut
CristinaT.
Eu cred ca de la scos afara...
copilul este alimentat exclusiv cu lapte matern.
Pt nas folosesc doar batista bebelușului și ser fiziologic la recomandarea medicului... însă Dna doctor la care am fost ultima data la control, mi-a sugerat înainte de următorul control sa ii dizolv o picatura de dexametazona in ser și sa-i pun in nas, apoi sa aspir, doar dacă și pediatra îmi da voie...
0
12-01-2021, ora 11:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Mama.. citeste Alimente Producatoare de MUCUS si nu consuma nimic de Acolo 3 saptamani
dupa.. o sa mai gustati cate putin si urmariti reactia copilului
posibil copilul sa produca Mucusori..de la Laptele de vaca sau patiseria care o consuma mama
0
12-01-2021, ora 12:00
CristinaT.
Nu este medic/terapeut
CristinaT.
Va Multumesc foarte mult !
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cipul care poate detecta bacteria Legionella din apă în doar câteva minute
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.