Secretia vaginala nterpretarea rezultatului si cateva intrebari

27-11-2009
minamihaela
Nu este medic/terapeut
minamihaela
microbiologie - cultura in conditii aerobe:nu s -au dezvoltat colonii bacteriene la 48 ore
(cultura) -cultura fungi-negativ

citobacteriologie-frecvente epitelii superficiale si intermediare.rare pmn.absenti bacili doderlein.
(microscopie) -frecveti cocobacili gram negativ cu aspect sugestiv de vaginoza bacteriana (celue cells)
-absente levuri.absent tichomonas vaginalis
Inrebarea mea este daca aceasta vaginoza bacteriana se ia de la partener sau sunt si alte moduri in care poti intra in contact cu bacteriile(care ar fi acelea)?daca trebuie si el sa se trateze?ce insemana mai exact, explicata in termeni usor de inteles pentru mine care nu am terminat medicina?ma confrunt cu problema de ai spune si explica partenerului despre ce este voba.Nu vreau sa-l invinovatesc, dar nici sa ma discreditez pe mine.Va multumesc!
3 comentarii
0
29-11-2009, ora 06:01
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Stai linistita caci nu-i nevoie sa invinovatesti pe bietul om fara sens, in ideea ca toate problemele sexuale se transmit prin contact sexual.Daca tastai pe net " vaginoza " vedei ca este o afectiune care, de cele mai multe ori nu se transmite prin contact sexual ci se produce ca urmare a unui dezechilibru a florei vaginale normale.Dezechilibru creeat datorita un unor anumiti factori predispozanti si favorizanti cum ar fi : varsta ta, frigul, umezeala, eforturile fizice mari, insuficienta estrogenilor, menstruatia, avortul, factori care scad rezistenta generala a organismului, emotiile negative de lunga durata, alimentatia deficitara, postul sau cura de slabire, anemiile, parazitozele, excesul de igiena locala, absorbantele locale etc..Urmeaza tratament caci va fi bine.
0
03-12-2009, ora 10:04
minamihaela
Nu este medic/terapeut
minamihaela
Va multumesc din suflet pentru raspuns!
0
17-03-2010, ora 21:42
any09
Nu este medic/terapeut
any09
buna ziua.as avea si eu niste intrebari.in legatura cu secretiile vaginale...mi-am facut analizele.si au rezultat: flora microbiana cu aspect sugestiv de vaginoza bacteriana(clue cells)si prezente levuri...care nu prea am inteles ce sunt.in rest celelalte celule epiteliale am inteles ce sunt..va rog sa ma ajutati sa inteleg mai bine ce inseamna pentru ca sunt putin speriata deoarece am inteles ca e o infectie mai veche si e destul de rau ca nu am tratat-o pana acum.va multumesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Secreție vaginală infectată - gravitate în funcție de agentul patogen
  • Secreții / scurgeri genitale la femei - cauze, diagnostic, tratament
  •