Secretie san in timpul alaptarii si dupa ablactare

10-10-2016
ela.rb
Nu este medic/terapeut
ela.rb
Buna seara! Ma confrunt cu o problema careia nu-i mai dau de capat. Acum 3 luni, cand inca alaptam(copil de 1 an si 5 luni), am facut o mastita care a trecut fara antibiotic, doar cu comprese si stors. Peste o luna, cand mi-a revenit prima menstruatie dupa nastere, am facut din nou mastita (coincidenta?). De data aceasta am luat cefaclor, dar, in timp ce ma storceam, ca asa mi-a recomandat medicul, am observat ca de pe doua canale curge lichid galben-maroniu. Am renuntat la alaptarea din sanul drept(la stangul era ok), am mers din nou la medic, am facut ecografie, unde a iesit totul ok si un examen citologic pt secretie. Rezultatul a fost:Frotiurile examinate contin material proteic si adipos, numeroase macrofage cu citoplasma spumoasa, relativ frecvente polimorfonucleare. Nu se constata celule atipice. Am vb la telefon cu medicul si i-am citit rezultatul, a zis sa merg sa-mi dea tratament, iar cand m-am dus la cabinet mi-a zis ca e totul in regula si ca nu am nevoie de tratament, sa merg peste 3 luni la control. Va rog mult sa-mi spuneti care e opinia dv. Precizez ca intre timp am ablactat, iar de ieri, vrand sa vad daca mai este lapte, am observat ca si din sanul stang curge la fel. Din ambii sani a curs doar daca am stors. Va multumesc anticipat!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Galactoreea - scurgerile mamare
  • Scurgerile mamelonare
  •