secretii ale gatului

72 comentarii 1 23 Înainte ›
0
03-03-2012, ora 12:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. am recitit primul mesaj
a trecut aproape un an.. si nu ati facut nimic din ce am recomandat
2 antibiotice luate des.. afecteaza flora intestinala normala.. care sa constatat ca are rol in imunitate organismului.
CU asa abordare a starii de sanatate.N.o sa rezolvati niciodata aceasta problema
Sunt sute de mesaje aici pe forum in crae se descrie amanuntit toti pasii de tratament local ( inhalatii, spalaturi nazale, gargara. aromoterpie, regimul alimentar.. care ajuta in asemenea cazuri)
INvestigatiile recomandate ajuta sa va clarificati.. care este cauza secretiilor.. ( e mult ami usor de tratat o problema cand se stie cauza)
daca la exudat NU ese nimic.. va recomand sa mmergeti la pneumo-ftizio si sa faceti examen Sputa( acolo sigur o sa se depisteze ceva )
0
03-03-2012, ora 20:57
tulip
Nu este medic/terapeut
tulip
Sunt o persoana care are grija foarte mare de sanatate, fac investigatii medicale constant, analize f des, am fost la diversi doctori orl, nimeni nu mi-a recomandat nimic pt aceste secretii din gat. Endoscopie nazala in orasul meu nu stiu unde se face. Nu este vina mea ca medicii prescriu antibiotice pt orice rosu in gat.
Am citit de examenul sputa pe site-ul laboratorul synevo, unde eu mereu merg pt analize si spune ca e indicat mai ales in pneumonii, acest test. Eu nu tusesc, secretia este incolora si din cate simt eu imi vine din nas.
Intre timp, mi-am facut un test din scaun pt h.pylori care a iesit pozitiv, urmeaza sa merg luni la gasteoenterolog pt investigatii suplimentare si sa vad ce imi spune.
Acum 1 an am fost nevoita sa fac un rmn si angiormn, iar la examenul rmn cerebral s-au vazut si sinusurile, iar dna doctor mi-a scris ca sunt normale.
0
03-03-2012, ora 21:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
"""" Sunt o persoana care are grija foarte mare de sanatate, fac investigatii medicale constant, analize f des !!!!!!!!!!
aceasta afirmatie.. daca o desfaceti pe fragmente.. si putin meditati asupra ei.. are ceva gresit in EA !!!!
Analizele medicale se fac.. numai la indicatia unui medic.. cu un anumit scop de al ajuta in a pune un anumit diagnostic in cazuri cand nu se poate baza pe simptomele clinice
Trebuie sa stiti ca sangele, este o substanta miraculoasa.. cu multe capacitati irepetabile pe acest pamant (duce oxigenul, substantele minerale, vitaminele, toti factorii sistemului imunitar..).. si se modifica in fiecare clipa
pot sa va asigur ca daca luati analiza DVS de sange de 4 ori pe zi.. CIfrele difere de la ora la ora !!!!
asa ca analizele dese.. sunt bani aruncati aiurea fara nici o relevanta !!!!
0
04-03-2012, ora 00:09
tulip
Nu este medic/terapeut
tulip
Ce are gresit in ea, afirmatia mea?
Toate analizele pe care mi le-am facut, au fost recomandate de medic, nu mi le-am facut eu, aiurea.
Examenul pt sputa, practic pt ce este? Ce indicatii are?
0
04-03-2012, ora 08:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este mult mai relevanta.. ca prezenta de microbi patogeni.. decat exudatul/ + antibiograma
mergi la pneumo-ftizio.., ei un recipient steril.si o sa.ti explice acolo ce trebuie sa faci
0
04-03-2012, ora 12:50
tulip
Nu este medic/terapeut
tulip
Ok, am vazut ca si la laboratorul synevo se face examen sputa, trebuie sa merg neaparat in spitalul pneumo?
0
10-09-2012, ora 23:00
Cristina.Blaj
Nu este medic/terapeut
Cristina.Blaj
Buna seara! Am o secretie nazala dar care se 'coboara' in gat, ca si cum s-ar fi format acolo, de mai bine de 2 ani. Am fost la mai multi medici orl-isti dar mi-au spus ca nu am nimic, unul dintre ei mi-au spus ca ar fi normal chiar, cu toate ca e deranjat sa scuip in fiecare zi, mai ales dimineata, cand e foarte abundenta. Prima 'analiza' a fost un exudat faringian+antibiograma la care nu mi-a iesit absolut nimic. Am facut chiar si o radiografie SAF iar doamna doctor mi-a spus ca este doar o secretie mucoasa mai aprofundata, nu e sinuzita si nu are ce sa-mi dea ca e normal de la o varsta (am doar 21). Eu am incercat sa fac si scufundari iar urechile mi s-au infundat foarte tare si nu puteam sa le desfund deloc, chiar m-au si durut o perioada dupa, iar baiatul de acolo mi-a spus ca e de la raceala sau de la sinusuri si chiar nu am mai putut continua din cauza acestei probleme. As dori sa-mi dati niste sfaturi sau chiar sa-mi recomandati un doctor bun din Galati ca eu nu mai stiu unde sa ma mai duc, sau niste analize. Va multumesc foarte mult.
0
11-09-2012, ora 08:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. trebuie sa intelegi ca secretiile din organism.. NU sunt neaparat infectioase
metabolismul este bazat pe asimilarea unor produse cu diverse reactii in corp din care rezulta si multe reziduri, radicali liberi, mucus..s.a care organismul trebuie sa.l elimine
in mod normal se elimina prin tractul digestiv, la persoanele cu probleme intestinale sau intoleranta la anumite produse sau la persoanele intoxicate cu euri, coloranti artificiali..s.a.. cand tractul digestiv nu face fata.. se mai elimina toxinele si pe piele si pe mucoase.
2 pe forum gasiti si ce regim alimentar trebuie tinut si ce tratament local cu inhalatii, spalaturi, aromoterapie trebuie facut casa ajutati organismul sa elimine acel mucus
0
13-02-2013, ora 17:18
catalin82
Nu este medic/terapeut
catalin82
Va salut.De mai bine de 1 an am ceva secretii, de 'muci' banuiesc, nu stiu exact, care coboara de pe nas, pe gat, tot timpul trebuie sa trag si sa 'horcai' cum s-ar spune, de cele mai multe ori nu reusesc sa scuip, ci ii inghit.Si tot asa in fiecare zi si nu se mai termina niciodata.Am facut examenu faringian, totul ok.Daca se poate va rog un sfat de ce?ce trebuie facut, care este cauza.Nici noaptea nu pot dormii bine, imi creaza disconfort, fiind nevoit sa ma trezesc.Astept sfatuls dvs.Numai bine.
0
13-02-2013, ora 18:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. o radiografie SAF...sa excluzi sinuzita
2 consult gastrologie, , , sa excluzi refluxul gastric
3. citesti pe forum ce alimente nu trebuie sa consumi..si ce tratamente locale se fac pentru a scapa de secretii
0
13-02-2013, ora 21:12
catalin82
Nu este medic/terapeut
catalin82
Multumesc pentru raspuns.Daca se poate va rog sa imi spuneti la ce sectiun sa caut despre tratamente si ce trebuie sa fac, ca nu gasesc.Am tot bajbait pe forum, si nu gasesc.Vreau sa scap de secretia asta ca e f incomoda, si enervanta.Va multumesc mult.
0
14-02-2013, ora 10:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
citeste tot ce este legat de refluxul gastric, faringita, secretii in gat..s.a asemenatoare
0
31-03-2013, ora 11:26
doinaguran
Nu este medic/terapeut
doinaguran
buna ziua! sunt din judet mehedinti, si ma confrunt de 1 an de zile cu secretii nazale care ajung in gat. Am urmat urmatorul tratament : spray nasonex, betabioptal, tetristal, cefort, gentamicina, clintamicin, brufen, clacid, aerinaze ( 5 zile), aerius, aerosoli cu fluimucil ( 6 zile), inhalatii ci inhalant. Am facut tomograf, punctie ( fara sa curga ceva), m-i s-au luat analize din nas si din gat, dar fara rezultat. La tomograf a iesit sinuzita maxilara minora. Mentionez ca secretiile i saliva au un miros specific si sunt vascoase. Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat, tratament. Sunt disperata !! Astept un raspuns de la dvs! Va multumesc
0
31-03-2013, ora 13:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
probelma poate fi gastrica, cu intoleranta la gluten sau lactoza..cu probleme de eliminarea toxinelor si a mucusuli din intestin.
e nevoie de investigatii la gastrologie
tratament naturist si un regim corect alimentar
0
31-05-2013, ora 00:41
tulip
Nu este medic/terapeut
tulip
Buna seara,

As vrea sa stiu va rog, daca simt mereu secretie in gat, mucus banuiesc ca este, ar putea fi inflamatie catarala? Ce semnifica aceasta inflamatie catarala mai exact si v-as ruga sa-mi spuneti daca as putea avea asa ceva dupa simptomele pe care le voi descrie.

Eu ma confrunt de maxim 3 ani cu mucus in gat, nu stiu cauza.
Ca si investigatii am facut radiografie la sinusuri si nu mi-a iesit ca as avea sinuzita la radiografie, am fost la numerosi medici ORL, insa niciunul nu mi-a zis de la ce poate fi.
Mentionez ca nasul este uscat, in sensul ca nu imi curge, foarte rar suflu nasul, se intampla doar cand racesc uneori, adica toata si primavara de obicei, iar atunci am secretii de culoare translucida, uneori usor galbui.
Uneori simt nasul uscat si folosesc aproape zilnic spray nazal cu apa de mare, romanesc. De multe ori am in nari mucus format, tare, nu stiu cum se numeste in termeni medical, in limbajul popular se numesc "muci".
In gat simt permanent o secretie, si am dezvoltat un tic, pentru ca ma deranjeaza simt ca ceva strain acolo si simt nevoia sa fac din gat ca si cum mi-as drege vocea, nu tusesc productiv.
Dimineata expocterez, dar nu prin tuse, ci eu fac ca sa elimin singura secretia, uneori este usor galbuie si formata ca un gogoloi, alteori este translucida si nu are forma, asemanatoare salivei.
Culoarea galbuie este de cele mai multe ori doar ca sunt racita, in rest este transparenta.
Am uneori, rar, o senzatie de intepatura mancarime in nas, uneori stranut, dar asta se intampla foarte rar, maxim o data pe an si nu zilnic, ma tine putin, banuiesc ca tot cand sunt usor racita se intampla.
Exudatul faringian mi-a iesit intodeauna ok, mi-am facut si exudat nazal de cateva ori si la fel a iesit ok.
Nu am dureri de cap, decat foarte rar, cand stau cu aerul conditionat in masina in special, iar atunci simt o presiune si o durere usoara in frunte, deasupra nasului.
Tin sa precizez ca simt, in special primavara incepand din luna martie-aprilie, dupa ce mananc o usoara durere la stomac, ca un ghemotoc, dar aceasta senzatie de nod in gat, ca o usoara apasare pe marul lui adam o simt in special primavara.
Uneori, dupa anumite mese, in special dupa ce mananc ciorbe am reflux.
Mentionez ca in urma cu 1 an am descoperit in analiza fecalelor prezenta bacteriei H pylori. Nu am suportat tratamentul cu antibiotice, mi-a fost rau, nu l-am tolerat, asa ca am urmat un tratament cu homeopate, urmeaza sa-mi repet analiza.
As vrea sa stiu care ar putea fi cauza acestor secretii din gat, am citit ca ar putea fi si din cauza alimentatiei, a mediului acid din organism, insa mie de ex la sumarul de urina mi-a iesit ph-ul 7, deci spre alcalin.
Nu fumez, am 27 de ani, nu beau cafea, alcool, nu mananc carne exagerat, nu consum mezeluri din comert, nu mai consum nici lapte de vaca de la un timp, mananc in schimb branza, oua uneori ca si produse lactate.
Precizez ca de cativa ani folosesc dopuri pentru urechi, dorm mereu cu ele, din cauza zgomotului, m-am obisnuit asa. Dauneaza?
As dori sa stiu care ar putea fi cauzele acestui mucus si ce ar trebui sa fac ca sa dispara. De asemnea va rog sa-mi spuneti daca e grav sau imi poate afecta sanatatea sau daca se poate complica ceea ce v-am descris

Va multumesc mult
0
31-05-2013, ora 09:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pe forum sunt sute de postari care explica faptul ca secretiile din gat au stransa legatura cu regimul alimentar si problemele digestive
0
11-01-2014, ora 21:57
r.remus
Nu este medic/terapeut
r.remus
Buna, de 3 luni, in anumite momente, am un gust f. rau in gat, parca ar fi ceva secretii, le simt si in momentul in care imi
incord gatul. De la O.R.L mi-au spus ca am o faringita cronica de reflux, am si reflux. Va rog sa-mi spuneti cum as putea sa scap de aceasta problema? Am avut si gastrita din cauza helicobacterului care am tratat-o, o bila lenesa, am si 2 hemangeoame hepatice dar acestea cred ca nu influenteaza cu nimic si am avut ceva probleme de fisuri anale.De la O.R.L m-au trimis dinou la gastro, sunt epuizat de atatea controale medicale. Va multumesc
0
13-01-2014, ora 18:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
problemele Gastro-intestinale.. se pot vindeca corec si complet NUmai dupa un regim alimentar corect, ales de un medic Naturist care o sa recomande si un tratament naturist corect
Local pentru probleme ORL..se fac inhalatii, aerosoli, gargara, cum am mai scris pe forum
0
26-06-2014, ora 16:49
paula_gheorghe78
Nu este medic/terapeut
paula_gheorghe78
Buna ziua! Am un baietel de 3 ani care nu mai scapa de secretiile din gat. La un an si jumatate a fost operat de polipi iar de atunci nu mai are probleme cu nasul ci cu tusea. I-am facut tratament cu Fluimucil, Acc, Diakof, Sirop de patlagina, etc dar nu scapam nici cum de haraiala din gat si de secretii. Mentionez ca are un regim alimentar echilibrat, fara otet, acrituri si citrice (acestea in cantitati foarte mici). Am fost si la ORL dar toti ne-au recomandat siropurile de mai sus. Ce ma sfatuiti d-voastra?
0
29-06-2014, ora 03:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie excluse toate lactatele si fainoasele ..fiind producatoare de MUCUS
0
02-08-2014, ora 22:45
bonti miky
Nu este medic/terapeut
bonti miky
Buna seara!as dori daca se poate sa stiu ce se intampla cu gatul meu.am o iritatie in gat(niste bubite rosii) si am avut si limba maro.am fost la un doctor orl si mi a spus ca am reflux gastro esofagian si probleme cu fierea mi a dat un extract de frasin si colebil timp de o luna am urmat tratamentul si limba acum este ok dar gatul nu inca persista iritatia ce sa fac si daca este posibil sa fie ceva mai grav gen cancer sau altceva multumesc
0
05-08-2014, ora 08:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca si este o problema mai grava..este la nivelul tractuluui digestiv
faci investigatii la gastrologie si citesti tot ce sa postat aici despre refluxul gastric si cum afecteaza el.. mucoasa faringelui
0
27-09-2014, ora 21:08
alidia
Nu este medic/terapeut
alidia
buna seara, ma confrunt si eu cu o seretie in gat plus o salivatie abundenta; a inceput totul cu o viroza usoara la inceputul lui iulie, cu rosu in gat si tuse seaca.
Dupa vreo 3 saptamani tusea a devenit prodctiva, dar nu mi-a trecut definitiv;in plus aveam senzatia ca ma sufoc daca nu tusesc. am luat la indicatia farmacistei trahisan, dupa 2-3 zile mi-a trecut tusea dar am inceput sa am o secretie apoasa uneori, alteori mai cleioasa pe care tot trebuie sa o inghit. Am mers la ORL si medicul a constatat ca aveam si o inflamatie a laringelui, in rest, corzile vocale ok, si restul ok;
mi s-a recomadat trataent pentru reflux gastro. Am terminat tratamentul, am tinut regim, am mers la control din nou, si mi s-a spus ca totul e ok; dar eu am in continuare secretia in gat plus salivatia excesiva. S-a rezolvat cu inflamatia larigelui.
Nu am nasul infundat, si nu imi curge; ar putea fi totusi o sinzita maxilara sau a sinusului sigmoid?

Secretia din gat ma afecteaza foarte tare. Imi irita gatul, plus ca uneori am senzatia ca ma sufoc din cauza ei. Daca ma asez intr-o pozitie in care nu se mai scurge in gat, ma mai relaxez cu respiratia. In rest cred ca starea mea de sanatate e ok. Am fost la endocrine si e ok, desi am un diagnostic de tiroidita autoimuna, analizele si eco au iesit bune; am facut chiar si o radiografie toracica si e ok.
Exudat faringean ptr bacterii si fungi- totul ok.
Incerc sa nu iau medicamente, decat cu prescriptie medicala.
Ce sfat imi dati?
0
30-09-2014, ora 09:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. faci o radiografie SAF.. sa vezi daca secretiile sunt din sinus
2 citesti tot pe google despre Produse alimentare producatoare de MUCUS si le excluzi complet din alimentatie
3 faci consult Stomatologie
4 excluzi tot ce este acru, citric si acidulat din alimenttaie
0
30-09-2014, ora 10:13
alidia
Nu este medic/terapeut
alidia
Va multumesc de promptitudinea raspunsului. Deja am facut si consult stomatologic.Nu sunt probleme. Nu stiu daca sa fac radiografie de sinusuri, deoarece nu am nici un simptom specific, nu am nasul infundat, nu ma doare capul si nici presiune cand aplec capul.
Credeti ca e posibil sa am o sinuzita asimptomatica?
O sa tin cont de celelalte recomandari. Multumesc inca o data!
0
20-05-2015, ora 08:34
ELENA ISABELA
Nu este medic/terapeut
ELENA ISABELA
Buna ziua, va deranjez cu o intrebare, ma confrunt cu aceeasi problema secretii nazale care duc spre faringe ce analize sau teste trebuie sa fac pentru depistarea problemei?
Multumesc si o zi frumoasa!!
0
20-05-2015, ora 15:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se incepe cu consult ORL
daca e cazul medicul trimite la radiografie SAF
daca NU..citeste ce am scris despre alimentele producatoare de mucus
ai pute sa ai intoleranta la unele din ele si trebuie excluse din alimentatie
0
21-05-2015, ora 13:10
ELENA ISABELA
Nu este medic/terapeut
ELENA ISABELA
Va multumesc!
0
06-07-2015, ora 14:12
bituceleioliteo
Nu este medic/terapeut
bituceleioliteo
Bună ziua!Să încep cu începutul ca să va daţi seamă.Anul trecut în mai am făcut o operaţie de deviaţie de sept nazal, după o lună de pus ser fiziologic am eliminat nişte dopuri din ambele nari, după 3 luni am eliminat doar din nara stânga un dop foarte urât şi mare de atunci adică de 7-8 luni simţ ceva în nara stânga dar nu vrea să mai iasa, !Sunt daţi când simţ ca se misca şi ma mananca sau chiar simţ o durere uşoară.Am crezut ca e vorbă de sinuzita, ca aveam si dureri de cap, am fost la medicul care m-a operat, mi-a zit ca totul este în regulă, să dau cu ser fiziologic, am mers la alt medic, totul în regula, am făcut şi pentru sinuzita, nu am, sinusurile sunt curate, dar eu am tot timpul mucozităţi care îmi coboară în gât dar care, nu ştiu cum să va zic, nu sunt nici în gât nici în nas!Tot timpul fac ca toate alea şi trag şi ma horcăi ca să pot scoate, la fel de câteva ori bune când am făcut treabă asta, am simţit cum s-a desprins nu din gât ci de undeva dinspre nas, o coaja, ceva foarte vâscos!La ora asta mă confrunt cu aşa ceva, simţ în nas ceva, câteodată îmi şuiera nara când acel ceva îşi modifica poziţia, mi-e silă de mine ca mă înec de la mucozităţi şi nu le pot elimina şi nici din nara nu iese, iar doctorii îmi spun ca totul e în regulă!Va rog ajutati-ma să pot să scap de asta
Multumesc
0
06-07-2015, ora 17:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 corect ar fi sa faci o endoscopie nazala, pana in rinofaringe sa se vada concret ce si unde este
2 pe forum gasesti cum s efac aerosoli, inhalatii.. care ajuta la vindecarea mucoasei
cum s efolosesc spreiuri cu apa de mare si picaturi uleioase ca sa nu se mai usuce mucusul acolo
Adaugă un comentariu / răspuns
72 comentarii 1 23 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Miroși urât deși ai o igienă corectă? Câteva motive surprinzatoare
  • Un mic dispozitiv care elimină rapid respirația urât mirositoare
  • Combaterea respirației urât mirositoare
  • O combinație de bacterii este responsabilă pentru mirosul foarte urât al respirației
  •