Secretii permanente in spatele nasului

29-11-2021
Simy1313
Nu este medic/terapeut
Simy1313
Buna seara. Baiat 4 ani si 5 luni. Dupa 2 pneumonii tratate cu antibiotic, hidrocortizon si ventolin, am ajuns la un medic pneumolog de unde am plecat cu diagnostic wheezing recurent. Avem tratament de fond cu flixotide, aerius si ventolin la nevoie. Daca inflamatia de la nivelul brohiilor o tinem acum sub control cu flixotide, secretiile din spatele nasului nu au disparut, se aud dar nu se pot elimina(am incercat o multime de tratamente, siropele, aerosoli, etc). Fie reusesc sa le inmoi si ii curge nasul sau tuseste productiv, fie tuseste sec si sforaie noaptea. Undeva cred ca au legatura una cu alta, secretiile respective cu diagnosticul de la pneumolog. Cumva cred ca secretiile respective s-au suprainfectat si folosind mucolitice s-au dus spre plamani. Va dati seama ca e doar o teorie proprie...nu am nicio validare medicala. Testele prick la alergolog au iesit negative, la ORL ne-a dat anul trecut Nazonex si Aerius 1 luna, diagnostic adenoidita acuta. Incotro sa ma indrept sa rezolv problema secretiilor din gat. Produsele lactate le am scos de 1 luna, colaboram deja cu un medic homeopat pt imunitate. Va multumesc
2 comentarii
0
29-11-2021, ora 21:03
Dr. Ioana Voda
ORL - Otorinolaringologie, Bucuresti
Dr. Ioana Voda
Va rog sa verificati reflux gastro esofagian- consult gastro, exudat nazal din secretii colorate( cand le prindeti), pt a descoperi un eventual portaj nazal. Ce a zis despre vegetatii orl istul ce v a consultat? A facut endo/ video fibrosvopie. Vegetatii mari/ mici/ obstruante???
0
29-11-2021, ora 22:47
Simy1313
Nu este medic/terapeut
Simy1313
In vara i-am facut exudat si nazo si faringian, rezultat negativ. Pe partea de gastro nu am facut nicio investigatie, ii dau probiotic de 2 luni zilnic. Medicul ORL nu mi-a zis mai nimic atunci, probabil trebuia sa ma duc la un nou control dupa tratamentul de 1 luna cu Nazonex, dar nu mi-a zis sa vin iar. Consultatia a fost facuta doar observational cu lumina. As vrea sa-i faca si o endo/video fibroscopie macar sa stim una si buna. Nu vreau sa-i mai dau tratamente fara un diagnostic clar. Va multumesc pt rasp
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.