Flegma in gat si post nazala

04-02-2021
matusica
Nu este medic/terapeut
matusica
Am avut usoare usturimi in gat. M-am tratat cu pastile septolete, ACC, ceaiuri..dar am ramas cu secretii in gat si post nazal transparente si lipicioase. La indicatia medicului am facut CT( difuze bronsiectazii) Am facut tratament cu erdomed, aerius, spray nazal (nu am nasul infundat) Nu si-a facut efectul nici un fel de tratament, desi am baut zilnic ceaiuri expectorante, miere, propilis.La ORL a iesit stafilococ auriu... tratat cu Trobadex, fara rezultat. Respir bine pe nas si gura, nu obosesc, IMC este ~25, nu am arsuri stomacale..nu am dureri de cap sau frunte. Problema este ca, am haraiala in piept si trebuie sa-mi dreg vocea si sa trag pe nas sa pot elimina flegma asta nenorocita care-mi strica viata..Noaptea nu am nimic, doar dupa ce ma trezesc si inspir aer pe gura incepe distractia. Nu stiu la ce medic sa mai merg. Va rog, un sfat! Multumesc
3 comentarii
0
29-04-2021, ora 15:33
Adrian198706
Nu este medic/terapeut
Adrian198706
Buna ziua. Am si EU o problema. De catziva ani mereu mi se face pe nas sau in nas nu stiu exact ceva cum ar fii cosurile dar ies toate când imi storc nasul. Parca e ceva branza de culoare alba si are un miros ingrozitor. Mentionez ca e la exterior nu interior gen secretzie. Daca imping nasul de la varf spre frunte ies toate(asa imi storc nasul de ele practic impinge varful nasului spre interiorul nasului. Nu stiu cum sa explic). Cert e ca mereu ies aceele able cosuri care seamana cu branza si are un miros Groaznic. Ce pot face?
0
02-05-2021, ora 08:19
matusica
Nu este medic/terapeut
matusica
Mergi la dermatolog. Sunt cosuri sebacee. Problema, dupa cate am auzit vine din interior. Trebuie facuta o cura de dezintoxicate.Fratele meu a avut muulte pe spate, dar le opereaza ori de cate ori îl deranjeaza. Cea mai mare greseala a tinerilor e, sa stoarca cosurile. Nu e bine ca-ti raman cicatrice toata viata si, datorita urmarilor îti vei face coplexe toata viata. Succes!
0
02-05-2021, ora 08:28
matusica
Nu este medic/terapeut
matusica
Am fost la un cabinet ORL si printre alte medicamente mi-a dat un spray cu Argint coloidal 30 np. Am dat 4 pufuri de 3 ori/zi, 45 de zile si, pot spune ca mi s-a ameliorat problema. Desi nu am avut si nici nu am nasul infundat, ma minunez ce iese din nasul meu, atunci cand simt nevoia sa-l sulfu ...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce îmi dreg vocea întruna?
  •