semipareza faciala partea dreapta -

22-06-2009
aandraa182005
Nu este medic/terapeut
aandraa182005
Buna, numele meu este Andra. In urma cu 10 ani am fost diagnosticata cu semipareza faciala dreapta. La vremea respectica aveam doar 12 ani si nu mai tin prea bine minte care a fost tot tratamentul pe care l-am urmat, cert este c aluam predinson si faceam fizioterapie. Problema esta ca iesri, semipareza a aparut. Aszati am fost la un medic nurolog si mi-a prescric urmatoarele pastile : milgamma / 3 pe zi;omeran/1 pe zi; dexamed 2 injectii pe zi; sermion/1 pe zi si lacrimi artificiale (picaturi de ochi) 1 pe zi + fiziotereapie. Tratamentul l-am inceput de astazi, fizioterapia peste 2 zile. Intrebarea mea este daca a mai urmat cineva acest tratament si ce rezultat a dat, si daca mai este cineva printre voi care sa fi avut si a doua oara aceatsa semipareza. Eu sunt cu moralul la pamant si imi este foarte teama sa nu raman cu aceasta semipareza tot restul vietii. Astept si eu un raspuns de la cineva.
Multumesc mult!
5 comentarii
0
22-06-2009, ora 19:25
danabv
Nu este medic/terapeut
danabv
Draga Andra,
nu sunt medic si nu m-am confruntat cu aseemenea probleme, dar as vrea sa-ti spun ca ar fi bine poate sa apelezi din nou la medicul care te-a vindecat acum 10 ani. Nu este foarte neobisnuit ca aceste probleme neurologice sa recidiveze, mai ales ca probabil, ai avut parte de ceva stres in vremea din urma. Dar asta nu inseamna ca nu te vei vindeca! Asa cum ai scapat prima oara, vei scapa si acum.
Daca din diverse motive nu mai poti apela la medicul de acum 10 ani, poate ca iti va fi de folos sa apelezi la dna dr Iren Marinescu de la Spitalul de Neurologie din Brasov; este un medic si un om extraordinar.
Numai bine, multa sanatate si nu te lasa doborata!
0
23-06-2009, ora 10:52
aandraa182005
Nu este medic/terapeut
aandraa182005
Dana, iti multumesc mult pentru incurajari si pentru sfat.
0
23-06-2009, ora 10:52
aandraa182005
Nu este medic/terapeut
aandraa182005
Dana, iti multumesc mult pentru incurajari si pentru sfat.
0
10-11-2009, ora 13:02
geuta
Nu este medic/terapeut
geuta
buna fetelor!
vreau sa va intreb si eu daca a-ti facut injectii cu dexamed si daca au fost reactii adverse?
0
04-08-2013, ora 13:54
Slimshady
Nu este medic/terapeut
Slimshady
Am avut recent semipareza faciala pe partea dreapta...am facut tratament 2 saptamani cu omeprazol, prednison, milgamma si lacrimi artificiale..mi-am revenit complet !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.