semipareza fara avc sau leziuni medulare

21-08-2011
lozicimona
Nu este medic/terapeut
lozicimona
Buna ziua, am sa va povestesc pe scurt cazul mamei mele.Are 70 de ani, acum 2 ani a facut o operatie, fiindu-i montata o proteza de sold in partea dreapta.Desi noi credeam ca dupa operatie, se va produce o ameliorare a durerilor, situatia nu e deloc asa, pentru ca durerile persista, iar piciorul drept il foloseste foarte putin spre deloc, desi in urma controalelor medicale repetate, proteza e fixata corespunzator, nu se vede nici o problema la radiografie.Acum o saptamana, in casa fiind, mama a cazut in genunchi, de asta data in genunchiul stang, pe care se sprijinea intotdeauna, din cauza ca, spune ea, por si simplu nu -a mai simtit.La medic i s-au facut investigatii de avc, respectiv computer tomograf, investigatii ala maduvei spinarii, si tot felul de alte analize,..dar toate au rezultate negative, cu toate astea, dupa o saptamana de tratamente si investigatii, nu simte deloc picirul stang, dreptul nu-l foloseste pentru ca o doare, deci continua imibilizata.As dori sa intreb care ar mai putea fi cauza acestei semipareze, ce investigatii ne recomandati sa mai facem, orice sfat ar fi util, multumesc anticipat
4 comentarii
0
21-08-2011, ora 15:30
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
in prima faza ar trebui sa va consultati cu un neurolog priceput, o examinare neurologica ca lumea poate sa dea un diagnostic cateodata mai bun decat cele mai moderne examinari imagistice. dupa ce neurologul restrange area problemelor, se pot face examinari mai complexe. in primul rand ar trebui decis daca problema este periferica sau centrala. trebuie sa stiti ca deseori la atacuri vasculare cerebrale de tip ischemic primele semne apar pe CT la 24-48 de ore de la accident, deci, daca primele investigatii s-au facut foarte repede, pot fi fals negative.
in privinta protezei de sold: nu stiu ce investigatii s-au facut, insa cateodata radiografia nu este de ajuns, si aici ar trebui un consult la un centru universitar unde se pun proteze foarte multe, si medicii se intalnesc mai des cu complicatii. ca ultima varianta se poate face o scintigrafie care poate detecta si o instabilitate minora a protezei, detectabila cu o radiografie, insa cel mai important ar fi un consult la un ortoped cu experienta
0
21-08-2011, ora 16:11
lozicimona
Nu este medic/terapeut
lozicimona
buna ziua adamantiun, multumesc pentru promtitudinea raspunsului, cateva specificari:dat fiind faptul ca intaplarea cu cazatura se petrecea vineri 13 august, si pana marti 16 nu se lucra, crezand ca imobilitatea se datoreaza cazaturii, loviturii, am ajuns la medic marti, 16 august, deci la 3 zile dupa intamplare.in circumstantele in care, in afara de faptul ca nu poate merge, mama e constienta, lucida, normala, nici macar nu ne gandeam la probleme cerebrale.la piciorul dreot, cel cu proteza, sau facut radiografii, cosultatii la chirurgul ortped care a pus proteza, care e un medic renumit in partea de tara unde traim, zona caras -severin, nu stiu daca am voie sa dau nume, dar din punct de vedere medical totul pare in ordine, si totusi, durerea e la fel. multumiri inca odata pentru raspuns
0
21-08-2011, ora 16:26
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
un neurolog bun, care are si aparatura moderna, prin examen fizic si prin metode obiective de axaminare (EMG, ENG, EEG) poate sa va dea un raspuns, unde este problema si cat de grava este
in privinta protezei, consultati-va cu cineva in timisoara, centru universitar, alte idei, alta aparatura, alte posibilitati, nu sunt eu contra colegului din caras severin, desi am reoperat cateva cazuri de acolo care au fost "tratate corespunzator" si totusi au ajuns in strainatate din cauza unui coleg de acolo
0
21-08-2011, ora 16:41
lozicimona
Nu este medic/terapeut
lozicimona
mii de multumiri, luni sau marti, depinzand de cand ne va face iesirea din spital, o sa mergem la timisoara.ne puteti recomanda un ortoped de la spitalul judetean de acolo.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul