semiparaza de sciatic popliteu intern dupa operatia reusita de hernie de disc

07-12-2011
andreiu77
Nu este medic/terapeut
andreiu77
Buna ziua,
La inceputul lunii iunie cand ma aflam cu serviciul la o conferinta intr-un alt oras am suferit pe durata a doua trei zile dureri la nivelul piciorului drept ce imi pareau a fi musculare. Dupa mai multe deplasari cu masina s-au agravat si s-au adaugat dureri puternice de spate. A treia zi piciorul drept imi era dureros astfel ca am stat la pat. A patra zi nici o imbunatatire la urgente unde am auzit de lombosciatica prima data si mi s-au prescris mm vaccinuri si comprese sterile pt spate. Intorcandu-ma la Arad situatia parea mai buna dar cred ca deja era instalata o amorteala pe picior. Dupa mai multe investigatii la cca 1 saptamana am fost disgnosticat cu semipareza SPI cu recomandare de operatie. Insistand pentru un medic priceput am mers la Timisoara si m-am operat pe 22 iulie (peste 1, 5 luni de la debutul semiparezei!). Operatia a decurs bine si la cca 3 saptamani am inceput fizioterapia. Din nefericere cu o saptamana inainte de a incepe fizioterapia am suferit de niste dureri cumplite injunghieri dinspre spate spre fata imaginadu-mi ca e legat de inima. Durerile s-au ameliorat intr-o saptamana si ceva. Am aplelat la mm medici care nu au stiut ce e (majoritatea presupunand un junghi intercostal) -la cca 1 luna dupa aceste dureri am descoperit intamplator existenta unei embolii pulmonare cu acumulare la lichid la plamanul stang. Mi s-a spus ca mai mult ca sigur e legata de operatia pe care am suferit-o si de statul mult timp la orizontala! Evident internare, perfuzii, 3 saptamani, apoi continuare tratament anticoagulant cu sintrom, cu analize periodice pt dozarea corecta. Situatie preyenta si acum si inca o perioada inca necunoscuta mie! In octombrie cu recomndarea medicului de familie am mers la un consult pt plamani si mi s-a descoperit si o pahipleurita lateropala stanga post embolie... am luat antibiotice dar sunt si acolo sub monitorizare periodica. Ce vreau sa aflu de la dvs. este legat de amorteala piciorului, semipareza, despre care am aflat cu ingrijorare ca ar putea fi permanenta -daca intr-un an de la operatie nu se va ameliora, voi ramane cu ea toata viata! Practic zinic gimnasica medicala ce am invatat-o, iau vitamine din gama B, ce pot face sa lupt cu aceasta boala? Ce ma supara e permanenta amorteala a talpii piciorului -partea laterala si degetele mici, senzatia de raceala a talpii, schiopatatul la viteze mai mari de deplasare, cei ce stiu de boala regasesc probabil simptomele... dupa un concediu medical din iunie pana in octombrie a.c. am revenit la lucru si evident ma supara aceste probleme... Ce ma sfatuiti, ce pot face util pentru vindecare, de fapt mai am sanse la o vindecare completa sau macar o ameliorare sensibila, sau medicii m-au incurajat vazandu-ma mai emotiv (de altfel si sunt emotiv si psihic am fost terminat de aceasta avalanza de necazuri -pentru un om care nu mai racise de cativa ani, va puteti imagina)! Va multumesc din suflet pentru orice parere si sfat!
13 comentarii
0
07-12-2011, ora 23:33
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Va confruntati cu sechelele compresiunii radiculare (hernie de disc), fiind vorba despre modificari ale nervilor spinali traumatizati de catre discul intervertebral.
Sfatul meu este sa mai consultati si un alt neurochirurg (eventual dintr-un alt centru universitar).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
08-12-2011, ora 00:50
andreiu77
Nu este medic/terapeut
andreiu77
Va multumesc pentru raspuns insa scuzandu-mi insistenta v-as ruga sa-mi recomandati, asa cum ati face eventual cu un pacient al dvs., niste sfaturi sau orice elemente ce mi-ar fi utile. Am in vedere cu titlu de exemplu utilitatea balneoterapiei sau altceva, nu stiu? Iar in ce priveste consultul unui alt neurolog aveti in vedere un neurolog sau neurochirurg si daca da, raportat la cazul meu, o alta interventie ar fi de vreun ajutor? Inca o data va multumesc si va rog sa-mi scuzati insistenta!
0
08-12-2011, ora 00:55
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Balneoterapia nu prea este utila in acest stadiu, insa kineto-terapia este chiar indispensabila, dupa programe specifice coloanei lombare.
Infinit mai important mi se pare insa diagnosticul actual, care poate insemna chiar o recidiva a sindromului compresiv radicular (hernie de disc). Trebuie sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
08-12-2011, ora 01:04
andreiu77
Nu este medic/terapeut
andreiu77
Am inteles, multumesc inca o data! Cu prilejul ultimei vizite la medicul care a asistat chirurgul la Timisoara (luna octombrie) am intrebat despre utilitatea repetarii RMN in cazul coloanei lombare. Acesta insa a spus ca aceasta nu ar fi utila intrucat doar la cca 6 luni de la interventie s-ar evidentia stadiul vindecarii sau recidivarii herniei! Am sa incerc sa obtin consultul unui neurolog dintr-un alt centru, de exemplu Cluj. Multumesc! Intrebare ultima catre dvs: neurolog sau neurochirurg? Care ar fi mai util pentru situatia mea actuala? Multumesc din nou foarte mult!
0
08-12-2011, ora 01:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Am repetat de cateva ori: neurochirurg. Incercati si in Bucuresti.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
08-12-2011, ora 02:26
andreiu77
Nu este medic/terapeut
andreiu77
Multumesc inca o data foarte mult!
Cu stima,
Udreanu Andrei
0
24-01-2012, ora 19:32
adiprovista
Nu este medic/terapeut
adiprovista
Buna ziua,
Va scriu deoarece ma confrunt cu o probleme similara, respectiv paralizie SPI picior drept si, desi medicul neurochirurg mi-a spus ca voi avea o recuperare totala.
Dupa 8 luni de la operatie inca am o senzatie puternica de raceala a labei picirului drept, schiopatez la viteze mai mari de deplasare si atrofie musculara incepand cam de la jumatatea femurului pana jos (1, 5 - 2 cm), inclusiv talpa piciorului drept fiind
0
24-01-2012, ora 20:07
adiprovista
Nu este medic/terapeut
adiprovista
- continuare

. inclusiv laba piciorului drept fiind mai subtire cu 1-2 cm decat laba picirului stang.

As dori sa-mi spuneti ce investigatii ar mai fi necesare, ce as mai putea face pt recuperare, deoarece stiu ca pana la 1, 5 ani mai sunt ceva sanse de ameliorare.

Povestea mea este urmatoarea:

Am fost operata la inceputul lunii mai 2011 HDL L4 - L5, fiind diagnosticata cu 'Sindom coada de cal - incomplet' - respectiv paralizia bilaterala a nervului sciatic popliteu intern. Durerea pe nervul sciatic a inceput pe la jumatatea lunii mai 2011 (fara a fi insotita de durere de spate), iar la recomandarea medicului de familie timp de 2 saptamani m-am tratat cu repaos la pat, 2 injectii cu diprophos si injectii cu ketonal de 2 ori pe zi - acestea ameliorand doar foarte putin durerea, aceasta ramanand oricum incredibil de puternica (dormeam maxim 3 - 4 ore pe noapte, cu intrerupere). Incepand de a doua zi de la debutul durerii nu am mai putut conduce (de mers mergeam oricum f greu, doar cativa m) deoarece nu mai aveam putere in labele picioarelor (in special dreptul) sa apas pedalele de la masina. Medicul meu a refuzat atunci sa ma trimita la RMN desi i-am spus simtomele si i-am cerut acest lucru, spunand ca durerea trece de la sine in 2 - 3 sapt.

Dupa 1 sapt si 5 zile de la debutul durerii am inceput sa simt 'furnici' in piciorul drept iar urmatoarea zi aveam piciarele f reci desi afara erau 30 grade, si nu imi mai simteam degetele mici la piciorul drept si jumaratea externa a talpei.
Apoi la 2, 2 saptamani de la debutul durerii s-a instalat paralizia pe ambele picioare: nu mai mai puteam ridica pe varfuri si mergeam f ciudat doar pe calcaie. IN aceeasi zi am avut si programarea la medicul de balneofizioterapie care m=a programat de urgenta la RMN si mi-a spus sa ma pregatesc de operatie.

Astfel, dupa 2 sapt si 4 zile de la debutul durerii am fost operata de HDL L4 - L5 dreapta (aveam 2 fragmente rupte, migate).
0
24-01-2012, ora 22:21
adiprovista
Nu este medic/terapeut
adiprovista
... continuare


Dupa 1 luna de la operatie am facut 3 sapt de recuperare intr-o sectie specializata apoi am continuat cu inca 3 sapt de recuperare la Techirghiol. Dupa cam 2 luni de la operatie piciorul stang si-a revenit, au disparut amortelile si incet incet am inceput sa ma pot ridica pe varful piciorului stang. Acum, spatele nu ma doare si nici nu am dureri pe traseul nervului sciatic, iar semne nu sunt ca as fi facut alta hernie dupa ce am fost deja operata la L4- L5.

In tot acest timp am facut zilnic (cu foarte putine exceptii) gimnastica medicala pentru intarirea musculaturii spatelui, precum si exercitii cu foarte multe repetari pentru intarirea muschilor picioarelor (cu si fara greutati) - toate recomandate de kinetoteapeut. Mi-am cumparat banda de alergat magnetica si merg si pe banda 10 - 30 min, sau uneori merg la plimbare in jur de 1 - 1, 5 h (merg intre 3 si 5 km pe diverse tipuri de teren). Am luat timp de 6 luni si medicamente: Piracetam, Sermion, Pentoxifilina. Cateva luni am luat si Milgamma + Tiolin, apoi am luat 2 luni Neuromion, am luat 3 luni Artrostop Forte pentru articulatii (ma dureau f tare genunchii si gleznele de la exercitiile pt intarirea musculaturii picioarelor) + medicamente naturiste.

Cu piciorul drept insa ma chinui si acum dupa aproape 8 luni, desi s-a ameliorat f mult: acum am stabilitate cat de cat pe el, iar amortelile au disparut in proportie de 95%, ramanand o usoara amorteala pe spatele celor trei degete mici, treptat si-au revenit si muschii pulpei piciorului. Dar nu pot sa ma ridic pe varful piciorului drept, deci tot nu pot sa merg pe varfuri!

Deci, problema principala este ca schiopatez cu piciorul drept cand merg repede si ca se vede. Daca ma incalt cu incataminte cu tocuri si talpa rigida, ortopedica, nu prea se mai vede ca schiopatez, dar nu pot sa merg foarte mult pe tocuri pt ca muschii piciorului drept sunt totusi slabiti, si nu am stabilitate pe el cum am pe stangul. M-as putea resemna cu ideea ca voi avea picioarele reci ca gheata pentru toata viata (in special dreptul - si tine de cand s-a instalat paralizia), si m-as resemna chiar si cu faptul ca am un picior mai subtire decat celalalt, dar sa raman schioapa pentru toata viata este o tragedie pentru ca se vede si imi va limita sansele sa obtin un job decent pe viitor. Simt efectiv ca am ajuns intr-un punct mort cand nu mai stiu ce sa mai fac si sunt disperata ca, desi am depus toate eforturile, totusi nu mi-am revenit.

Am uitat sa precizez ca am 29 ani, 65 kg la inaltimea de 1, 65, am lucrat la birou si am avut o viata sedentara (am renuntat insa la job pt ca nu m-am simtit in stare dupa 3 luni de la operatie sa stau 9 - 11 ore la birou + 2 ore de condus zilnic). De asemenea m-am ingrasat f tare inainte sa fac operatia de hernie de disc: 1, 65 si 74 kg - cam 8 kg le-am depus in cele 3 luni de dinaintea crizei de sciatica si a operatiei. Desi nu am mai avut inainte crize de sciatica si nici nu am fost diagnosticata cu hernie de disc, aveam uneori dureri de spate (inca de la varsta de 9 -10 ani), si am ramas intepenita de spate de cateva ori in urma cu 3 - 4 ani, cand am facut si radiografii si mi s-a spus ca totul este ok.

Avand in vedere situatia decrisa mai sus si faptul ca au trecut déjà 8 luni de la operatie, ce imi recomandati sa fac?
Ar trebui sa mai fac investigatii si ce fel de investigatii? A recidivat hernia? Ce sanse am sa ma mai recuperez cat mai aproape de normal?

Faptul ca nu m-am recuperat se datoreaza leziunilor nervoase sau atrofiei musculare prezente chiar si la muschii labei piciorului (cand ma incalt trebuie sa iau 2-3 sosete groase in plus pe piciorul drept pt ca imi este foarte larga incaltamintea, in timp ce pentru piciorul stang, care este ok, incatamintea este potrivita)???

Va rog foarte mult sa-mi spuneti parerea dvs. !
0
24-01-2012, ora 22:28
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Problema D-voastra nu are absolut nici o legatura cu ortopedia, ci tine exclusiv de neurochirurgie.
Prin urmare, ar fi indicat sa adresati intrebarile D-voastra pe topicul
http://forum.romedic.ro/sub_cat/Neurochirurgie_0200.html
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
19-04-2015, ora 18:14
ramona40
Nu este medic/terapeut
ramona40
sotul meu a fost operat in cluj la neurochirurgie acum un an jumate a ramas cu pareza de brat sting si piciorul drept nu poate sa stea bine pe el fiindui tot timpul amortit are dureri permannte nu chiar ca si inainte de operatie da sunt zilnic el fiind operat la.L3 L4 L5 asa scrii pe iesirea din spital dar in realitate am descoperit la o radiografie la rinichi ca este operat doar la L4 L5 da de platit am platit pentru toate 3 am mers inapoi la doctorita care nea operat si tat timpul ne trimitea sa facem RMN am fcut 6 sau 7 cred am intrebato de ce a rams paralzat si nea spus scurt de unde vrei sa stiu io acum de o saptamina am aflat ca este operat doar la 2 nu la 3 cum nea spus dinsa ce sa fac ce ma sfatuiti sotul are 51 de ani si depinde cu totul de mine facind atacuri de panica foarte des de atunci acum trebuie operat la rinichi si nici nu vrea sa auda va multumesc frumos
0
19-04-2015, ora 18:17
ramona40
Nu este medic/terapeut
ramona40
mai mentionez ca am fost sai fac pnsie de handicap si nici macar nu au stat de vorba cu mine mau repezit spunindumi ca se poate descurca cu mina dreapta nui neaparat sa o foloseasca pe stinga
0
19-04-2015, ora 20:18
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Din punct de vedere medical ar trebui sa va adresati unui neurochirurg.
Din punct de vedere social nu mai e nimic de comentat: traim in Romania si aceasta ne ocupa tot timpul.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: