semn din nastere lângă nas

07-01-2010
magicuzor
Nu este medic/terapeut
magicuzor
Buna dimineata. Numele meu este Florin si sunt din nordul tarii.
Cand m-a nascut mama am avut 2 semne din nastere. O pata micuta pe spate si un fel de "nustiucumsaizic" langa nas. Buba nu este imensa, dar indeajuns incat sa se observe si sa-mi creeze un oarecare discomfort.
Aveti pozele atasate mai jos.
http://img13.imageshack.us/gal.php?g=picture059w.jpg
http://img13.imageshack.us/slideshow/webplayer.php?id=picture059w.jpg





De precizat e ca am incercat mai multe tratamente dar ele nu au facut decat inflamarea acestei "bube" si de uscat, sa dispara, nici o sansa. Cred ca este nevoie de o mica operatie. Vreau sa o indepartez, sa am si eu un nasuc normal ca toti oamenii.

Intrebarile mea pentru medicii rezidenti sau cei care ma pot ajuta. Ce trebuie sa fac ca sa o inadepartez? Poate fi indepartata? Pot folosi medicamente sau este nevoie magia bisturiului? Un nume de spital de prin nord (de preferat iasi)? Se poate trata?
Multumesc anticipat tuturor.
14 comentarii
0
08-01-2010, ora 18:39
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimate domn,

Consultaţi un medic dermatolog pentru a vi se face un examen dermatoscopic, şi, dacă este cazul şi unul anatomopatologic.
Staţi liniştit, acea protuberanţă cutanată congenitală se va vindeca, aveţi încredere!

-
Cabinet medical DermaPlus

Localitate: Iaşi, Judeţul: IAŞI
Adresă: str. Anastasie Panu nr. 15-17
Telefon: 0723.570.985
Mobil: 0733.981.462
Website: www.romedic.ro/dermaplus2009
Program:
Luni-vineri: 14-20
Sâmbătă: 9-13
-

Consultaţiile se fac numai cu programare!!!
Toate cele bune şi însănătoşire grabnică;)


În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
08-01-2010, ora 18:50
magicuzor
Nu este medic/terapeut
magicuzor
Buna seara, multumesc de raspuns.
Daca cumva stit, este nevoie de bisturiu sau se poate trata cu pastile/laser/maistiueuce? Si care ar fi costul ei? Sunt dintr-un oras slab dezvoltat din nordul tarii, fara locuri de munca si pana la iasi sunt cam 300km :(

Multumesc inca o data.
0
08-01-2010, ora 20:29
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Alegerea conduitei medicale (a modalităţii de tratare) depinde de cauza producerii acelei proeminenţe cutanate, de natura ei, de cât de problematică este, de şansele de reuşită, de ce veţi dori dvs. etc.
Vă înţeleg problema financiară; dacă aş fi fost eu mai mult decât un simplu "întreţinut", v-aş fi ajutat. Nu ştiu cât costă o intervenţie chirurgicală, o intervenţie cu laserul, nici măcar cât costă o consultaţie - preţul depinde de factorii de mai sus şi de politica clinicii dermato-estetice!

Toate cele bune; vă doresc un an îmbelşugat şi multă sănătate. Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Cu mare plăcere,
Mr. Nick ;)
0
09-01-2010, ora 01:58
magicuzor
Nu este medic/terapeut
magicuzor
offf
0
09-01-2010, ora 02:42
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Vă rog să-mi răspundeţi la următoarele întrebări (dacă puteţi şi doriţi):
- acea proeminenţă cutanată vă doare, sau v-a durut vreodată?
- este moale, sau indurată (tare)?
- vă ustură, sau v-a usturat vreodată?
- ce tratamente aţi încercat pentru a o face să dispară?
- a fost de la bun început aşa, ca şi dimensiune, culoare, textură, consistenţă, etc.?
- nu a devenit niciodată purulentă (a făcut puroi?)?
- în ce condiţii devine pruriginoasă (în ce condiţii aveţi măncărimi, mai mult sau mai puţin intense?)?
- se înroşeşte la căldură, dar la frig?
- s-a descuamat vreodată (s-a exfoliat, cojit?)?
- a fost, sau este pulsatilă (v-a zvâcnit vreodată, ca o pulsaţie, palpitaţie?)? Dacă da, în ce condiţii de mediu ambiant, incluzând şi factorii psihologici şi sociali, pe lângă cei naturali (căldură, frig, umezeală, vânt, altercaţii, melancolie, emotivitate accentuată, plictiseală etc.)?
- s-a întâmplat vreodată, ca acea proeminenţă de pe nas, să se umfle în cadrul, sau după o stare nervoasă?

Vă rog să-mi răspundeţi sincer şi cât se poate de exact. Mulţumesc anticipat ;)
Toate cele bune!
0
09-01-2010, ora 13:35
magicuzor
Nu este medic/terapeut
magicuzor
Multumesc lui Dumnezeu ca mai exista oameni ca tine, Nick. Chiar sunt bucuros ca-ti dai tot interesul si nu ne leaga decat niste paragrafe. Multumesc. Voi raspunde la intrebari in ordinea in care au fost scrise.

- acea proeminenţă cutanată vă doare, sau v-a durut vreodată?
Nu, nu m-a durut niciodata.

- este moale, sau indurată (tare)?
Tesutul este tare.

- vă ustură, sau v-a usturat vreodată?
Doar cand am dat cu o solutie prescrisa de un medic.

- ce tratamente aţi încercat pentru a o face să dispară?
Am fost la un doctor din oras si el mi-a prescris o reteta. O combinatie de mai multe medicamente, greu de obtinut. Numele ei? Imi pare rau, am aruncat sticluta si nu am mai continuat tratamentul pentru ca nu ma ajuta cu nimic, in afara de inrosirea "ei" si decojirea usoara. Sa si marit pe durata tratamentului.

a fost de la bun început aşa, ca şi dimensiune, culoare, textură, consistenţă, etc.?
De cand am fost mic, a fost doar o mica "bubă". Odata cu cresterea organismului, s-a dezvoltat si ea. "Presupun ca ea creste odata cu mine".

- nu a devenit niciodată purulentă (a făcut puroi?)?
Niciodata. Sigur.

- în ce condiţii devine pruriginoasă (în ce condiţii aveţi măncărimi, mai mult sau mai puţin intense?)?
Nici un fel de mancarimi in orice conditii. Frig, cald, e la fel.

- se înroşeşte la căldură, dar la frig?
Nu sunt sigur dar cred ca la frig se inroseste. La caldura, nu (sau poate putin, repet, nu sunt sigur).

- s-a descuamat vreodată (s-a exfoliat, cojit?)?
Da, s-a cojit pe durata tratamentului, dar foarte putin si foarte dureros. In cateva zile "stratuletul" de piele era inapoi si se marea ca dimensiune.

- a fost, sau este pulsatilă (v-a zvâcnit vreodată, ca o pulsaţie, palpitaţie?)? Dacă da, în ce condiţii de mediu ambiant, incluzând şi factorii psihologici şi sociali, pe lângă cei naturali (căldură, frig, umezeală, vânt, altercaţii, melancolie, emotivitate accentuată, plictiseală etc.)?
Da. Doar pe durata tratamentului cand "ardea" sau "ustura". In rest, daca o las asa cum e, sta cuminte si se dezvolta odata cu mine.

- s-a întâmplat vreodată, ca acea proeminenţă de pe nas, să se umfle în cadrul, sau după o stare nervoasă?
Nu sunt sigur dar cred ca nu. Mai mult nu decat da.

Scuzati-mi limbajul formal, nu am avut mult timp de redactare a textului. Astept un raspuns si multumesc inca o data. Multumesc din suflet.


Emanuel-Florin
0
09-01-2010, ora 21:09
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimate domn Emanuel-Florin,

Sunteţi un bărbat foarte educat, felicitări. Mulţumesc mult pentru răspunsuri, m-au ajutat suficient de mult.
Vă rog să-mi spuneţi dacă puteţi cumpăra un unguent??? Se numeşte - Unguent cu Mărul Lupului!
Dacă nu vă permiteţi vă rog să mă informaţi fără ruşine, vi-l voi cumpăra eu şi vi-l voi expedia cu cea mai mare plăcere.

Aştept răspunsul dvs.
Numai bine şi Dumnezeu să vă binecuvânteze!


Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
10-01-2010, ora 01:34
magicuzor
Nu este medic/terapeut
magicuzor
Buna seara. Multumesc enorm pentru raspuns. Maine la prima ora ma prezint la farmacia locala, sper sa gasesc acest unguent.. e un oras mic, daca nu, voi incerca la cele mai mari. M-am uitat prin profil, a-ti ajutat multi oameni si a-ti dat multe raspunsuri. Dumnezeu sa te ajute sa faci tot ce-ti propui. Multumesc inca o data. Multumesc din suflet.

Emanuel-Florin
0
10-01-2010, ora 12:51
magicuzor
Nu este medic/terapeut
magicuzor
Îmi pare rău dar nu am găsit la cele 2 farmacii din a href="http://ro.wikipedia.org/wiki/Darabani"oraş/a "unguent cu mărul lupului" :(. Nici în a href="http://ro.wikipedia.org/wiki/Dorohoi"Dorohoi./a Îl puteţi cumpara dumneavoastră şi trimite prin ramburs? Va rog frumos!
0
10-01-2010, ora 12:52
magicuzor
Nu este medic/terapeut
magicuzor
Îmi pare rău dar nu am găsit la cele 2 farmacii din oraş "unguent cu mărul lupului" :(. Nici în Dorohoi. Îl puteţi cumpara dumneavoastră şi trimite prin ramburs? Va rog frumos!
0
10-01-2010, ora 17:53
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimate domn,

Staţi liniştit, îl comand eu şi vi-l expediez, dar fără ramburs. Vă rog să nu insistaţi să pun coletul cu ramburs; lăsaţi-mă sa fac o faptă bună până la capăt. Doamne ajută să vă vindece acest unguent; chiar este foarte bun (am citit cazuistică şi ştiu cât este de bun pentru astfel de formaţiuni cutanate)...acum, ce-o vrea Dumnezeu.
Vă rog să-mi scrieţi adresa dvs. poştală (prin intermediul unui e-mail. E-mailul meu îl găsiţi în pagina de profil).


Toate cele bune şi multă sănătate!
Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
10-01-2010, ora 18:16
magicuzor
Nu este medic/terapeut
magicuzor
Nu gasesc adjectivele necesare sa atribui cuvantului "multumesc" pentru tot ceea ce faceti pentru mine. Cu oameni ca dumneavoastra, intr-un an am depasi puterea economica a Chinei+Indiei si am face o tara invidata de tot globul. Multumesc inca o data.

Emanuel
0
10-01-2010, ora 18:47
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sunteţi un om minunat; mulţumesc pentru cuvintele frumoase. Mulţumiţi-i lui DUMNEZEU, EL este Cel care vă dă tot ce este bun, EL merită toate laudele, nu eu...laude la puterea infinitului.
Mâine vă caut unguentul pe la plafarele din Bucureşti şi vi-l expediez în cel mai scurt timp posibil; dacă nu-l voi găsi la acele plafare, am să contactez producătorul şi tot voi achiziţiona unguentul, aşa că, staţi liniştit...(se găseşte foarte greu acest produs; este la fel de rar ca Floarea de colţ...).

P.S. Dumnezeu să vă binecuvânteze şi să facă minunea de a vă vindeca. Vă rog să vă rugaţi ăn fiecare seară şi să-I mulţumiţi pentru tot ajutorul dat de-a lungul timpului.
Numai bine ;)


Cu respect,
Mr. Nick ;)
0
10-01-2010, ora 18:53
magicuzor
Nu este medic/terapeut
magicuzor
Asa am sa fac. Multumesc inca o data. Doamne ajuta!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  •