Semne de la varicela
Buna ziua! Am 17 ani si In luna februarie a acestui an am contactat virusul varicelei de la sora mea mai mica. Forma a fost una destul de urata deoarece mi-a lasat semne pe corp. Nu m-am scarpinat eloc insa crustele au picat cam greu. In acele zone pielea nu mai este neteda e usor alba iar pe margini maronie. Am folosit catev aluni bio oil insa fara rezultat. Dermatologul mi-a spus ca nu prea exista medicamente care sa ma ajute si ca se vor estompa..insa nu sunt doar niste simple semne sunt adevarate cicatrici. se mai pot vindeca ? prin ce metode?
3 comentarii
Buna ziua,
Pentru cicatrici puteti sa faceti dermapen sau peeling sau PRP.
O zi buna,
Dr Claudia Artenie,
Medic primar dermatolog
Pentru cicatrici puteti sa faceti dermapen sau peeling sau PRP.
O zi buna,
Dr Claudia Artenie,
Medic primar dermatolog
multumesc pentru raspuns, din cate am vazut aceste tratamente sunt cam costisitoare insa cred ca repsrezinta singura solutie.
Buna seara! Fetița 5 ani a făcut o forma severa de varicela rezultând cicatrici pe față mai ales dar și pe corp! Va rog Spuneti-mi ce e de făcut ? Ce metode sunt pentru recuperare ? Mulțumesc
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 6cicatrici depigmentate
- 51Cum scap de petele care mi-au ramas de la acnee?
- 2pete ramase
- 3semne de la bube
- 8Am o cicatrice in zona pubiana
- 21zeraderm sau dermatix?
- 3Muscatura caine - cicatrice ?
- 4tratament cu laser efecte secundare
- 6acnee si cicatrici
- 1Bioptron. Acnee. Cicatrici
- 1cicatrice pe fata
- 4arsura la mana ma puteti ajuta sa scap de semnu de pe mana
- 1Vindecare cicatirci
- 1Cicatrici mari post-acneice
- 7Semne acnee
- 3cicatrice hipercroma
- 1cicatricile si sarcina
- 1Cicatrice/gaura ramasa in urma scabiei
Mai multe informații despre: cicatricile
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: