Senzatia de nod in gat si presiune in piept

15-04-2021
Alexandru L
Nu este medic/terapeut
Alexandru L
Buna seara,

Acum 2 luni de zile, in timp ce lucram la calculator, am simtit o "agitatie" in zona pieptului, fapt care m-a speriat foarte tare, suferind un atac de panica. Din acea zi, am avut sintome precum palpitatiile, puncte negre in miscare in campul vizual pe care le pot observa cu ambii ochi, dificultate de respiratie, senzatia de nod in gat, frisoane, cap greu, senzatii de greata, eliminare gaze pe gura destul de des, lipsa apetitului, iar in zona pieptului o presiune si foarte rar ca niste intepaturi in zona sternului.

Dupa acest episod, am decis sa merg la un consult la cardiolog si nu a gasit nimic concludent. Pe urma am fost la endocrinolog si nu au gasit nimic. A urmat pe urma un medic pneumolog si nu au gasit nimic.

Intre timp, nu mai am palpitatii, cap greu si greata, lipsa apetitului a disparut, dar celelalte sintome au ramas.

Pe urma, am fost la ORL si medicul mi-a spus ca nu am nimic in gat, doar ca a gasit limba "incarcata" si mi-a spus sa folosesc Vea Oris.

Analizele de sange au iesit bune conform mediculor la care am fost, cu exceptia vitaminei D (11.45 ng/ml; Deficient: <20), B12 (193 pg/mL; > 211 - 911 pg/mL) si Acid Folic (3.29 ng/mL; > 5.38 ng/ml)

De asemenea, in toata aceasta perioada am schimbat alimentatia drastic si am slabit de la 87 kg la 83kg (29 ani, 1.75m), si m-am simtit putin mai bine.

Maine urmeaza sa merg si la un psihiatru, pentru ca tot mai multi medici mi-au spus ca ar fi o anxietate.

Din cele precizate mai sus, credeti ca ar fi o alta problema si ar trebui sa ma indrept catre un alt consult?

Multumesc anticipat
2 comentarii
0
16-04-2021, ora 09:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
absolut Ilogic ai vizitat 3 medici.fara sa realizezi unica cauza corecta a problemelor tale
1. ai mancat ceva incorect, ceva ce organismul Tau nu digera. si de aici ...senzatii de greata, eliminare gaze pe gura destul de des, lipsa apetitului
2. Omul respira cu Diafragma. si balonarile din abdomen.. fac o presiune pe diafragma. si de acolo.dificultate de respiratie.zona pieptului o presiune
3. sub Diafragma se gaseste PLEXUL SOLAR... un conglomerat de nervi care strang informatie din abdomen.. dar au legatura si cu inima si cu gatul si de la iritatia plexului solar si faptul ca diafragma NU poate sa coboare in jos.. apare senzatia de lipsa aer, panica, palpitatii.. e un luicru firesc, logic
si cauza este doar alimentatia incorecta..sau ai probleme gastro intestinale care trebuie investiagte
0
06-05-2021, ora 12:16
Alexandru L
Nu este medic/terapeut
Alexandru L
Multumesc domnule doctor, am fost la gastroenterologie azi si mi-a spus ca presiunea in piept si nodul in gat nu ar fi de la gastro. De asemenea, a spus totusi ca ar trebui sa fac o endoscopie digestiva si analiza pentru o posibila boala chron.

Fratele meu a fost diagnosticat acum 1 an cu boala crohn si a avut sintome asemanatoare.

Eu am si limba alba, nu stiu daca este de la acid sau de la candida, la ORL a spus ca de la candida. In ultima perioada dorm din ce in ce mai putin si slabesc, pot sa respir mai bine doar daca stau pe scaun sau in picioare, in pozitia culcat nu am aer. Am observat ca nu pot trage burta, din cauza unei presiuni care se creeaza in abdomen.

Voi merge mai departe cu investigatiile in zona de gastroenterologie, pentru ca explicatia dumneavoastra este logica si s-ar putea de aici sa fie problema.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: