Serdolect, Solian, Rispolept

18-11-2013
sxe
Nu este medic/terapeut
sxe
De ce simt tristete de la medicamentele astea 3?Mentionez ca am Tulburare Schizo-Afectiva!Si nu inteleg de ce de fiecare data cand iau una din pastilele astea simt tristete?!Trebuie sa iau in combinatie cu vreun alt medicament sa nu mai simt asa?Poate fi vorba de depresie respiratorie.La Serdolect de exemplu tristetea apare dupa cateva saptamani de tratament, la Solian apare imiediat si la Rispolept la fel.Nu stiu, dar imi vine sa oftez in continuu si in momentul in care oftez simt o tristete mare, de nesuportat.As vreau sa-i cer din nou Serdolect medicului meu psihiatru dar...Eu acum iau Abilify si Ropinirol(asta il iau pt ca Abilify-ul imi provoaca acatisie) dar nu ma simt asa de bine din cauza Ropinirolului...
7 comentarii
0
18-11-2013, ora 19:34
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
parere:
POATE pt ca sunt prea multe-deodata..
intreaba psihiatrul

cele bune,
0
18-11-2013, ora 21:07
sxe
Nu este medic/terapeut
sxe
Pai nu, nu le iau pe toate deodata, doamne fereste, ma refer ca dea lungul timpului cand am luat fiecare din pastiele astea am simtit asa.De ex in 2011 am luat Serdolect, in 2012 Solian si in 2010 parca Rispolept.Si sa iau vreunul din celelalte antipsihotice nici nu poate fi vorba pt ca am reactii adverse de nesuportat de la ele.Zyprexa ma ingrasa ingrozitor, Zeldox, stare permanenta de rau, de la Clopixol am lesinat in curte la cat de rau m-am simtit, Seroquel imi infunda nasul, simt ca raman fara aer, de la 50 de mg de Leponex am crezut ca imi iau adio de la viata asa ca...nu am alte variante decat Abilify sau Serdolect.Am inteles ca au aparut antipsihotice noi( nu stiu daca si in Romania) gen:Latuda, Invega, Saphris etc.Nu stiu, chiar as vrea sa incerc din nou Serdolect dar nu as putea sa suport tristetea aia, oftatul ala continuu si apropo, cand mi s-a administrat Serdolect(in spital) mi-au dat si Asentra de 200 mg si tot a aparut chestia aia dupa vreo 2 saptamani de tratament(oftatul ala).Poate ar trebui sa iau un alt antidepresiv cu Serdolect sau Depakine sau nu stiu...voi ce ziceti?
0
21-11-2013, ora 08:10
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Da.
Trebuie sa iei un antidepresiv cu antipsihoticul.

Dar numai doctorul stabileste care.
0
12-12-2013, ora 14:28
clepsidra2
Nu este medic/terapeut
clepsidra2
in ceea ce stiu despre solian nu stiu la altii cum e, dar la prietena mea nu a dat efecte secundare, dar a dus la ingrasare 25 kg.
1
30-01-2014, ora 16:59
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Si ingrasatul este tot un efect secundar.
Sunt niste gunoaie antipsihoticele astea!!
1
13-06-2016, ora 15:37
ioncea
Nu este medic/terapeut
ioncea
de citeva zile iau invega si ma simt foarte rau.mi-a mers bine cu levo, mirzatem, convulex si archetis.dar mi-a fosf schimbat tratamentul am schizo afectiva-depresiva
1
13-06-2016, ora 15:44
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Rugati sa va schimbe Invega daca in continuare va simtiti rau cu el.
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice.
 
 
 
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.