Sevraj diazepam.

29-09-2017
netsky1984
Nu este medic/terapeut
netsky1984
Salutare.Eu iau diazepam pentru fobie sociala.Medicul psihiatru mi a spus sa reduc doza de diazepam(20mg) cate 5 mg la doua saptamani.Am facut pe viteazul si am redus 5 mg pe saptamana.Acum sunt la 10 mg.Ma simt rau in lume.Mi au revenit simptomele pe care le aveam inainte, adica cele de la debutul bolii(anxietate, transpiratie, tremur usor, marirea pulsului, stare de depresie).Oare aceste simptome sa fie de la scaderea brusca a dozei?Am uitat sa spun ca iau diazepam de 6 luni.Oare care sunt simptomele de sevraj la diazepam?Va intreb ca nu mai inteleg ce se intampla cu mine.
11 comentarii
1
29-09-2017, ora 19:03
Psiholog Neacsu Virginia
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Neacsu Virginia
Benzodiazepinele (tot ce se termina in "zepam") dau f usor dependenta si se prescriu/retrag dupa o schema stricta, tocmai pentru a nu aparea sevrajul. Nu va panicati, reluati discutia cu medicul, descrieti-i situatia si se va rezolva.
0
29-09-2017, ora 19:08
Psiholog Neacsu Virginia
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Neacsu Virginia
Ca idee, lucrati si cu un terapeut, expunerea este cea mai eficienta tehnica pentru fobii, documentata de Asociatia Psihiatrilor Americani. Expunerea nu isi face efectul de a scadea/controla/elimina fobiile (de orice tip, inclusiv cele sociale) daca in timpul psihoterapiei perdoana ia anxiolitice/benzodiazepine, pentru ca astfel nu invata sa isi scada singura starile de teama.
O expunere gradata v-ar fi f utila.
Sanatate!
0
29-09-2017, ora 19:48
netsky1984
Nu este medic/terapeut
netsky1984
Multumesc frumos pentru raspunsuri.Nu stiu daca as putea renunta vreodata la pastile si sa ma expun fara ele la contactul cu lumea.Ultima data cand psihiatrul a incercat scoaterea din schema de tratament a mai multor pastile ramanand doar cu pastilele leponex abilify si depakine m am simtit groaznic.Pur si simplu nu mai puteam iesi din casa.De cand am inceput sa iau diazepam am inceput sa ma simt mai binisor.
1
29-09-2017, ora 19:56
netsky1984
Nu este medic/terapeut
netsky1984
Majoritatea psihiatrilor la care am fost mi au spus ca sunt un caz destul de grav.Ma refer la fobia sociala(in 2007 am fost diagnosticat si cu schizofrenie).Ultima mea sansa e Dumnezeu.Poate o sa ma ajute prin terapia cognitiv comportamentala. :)
0
29-09-2017, ora 20:35
Psiholog Neacsu Virginia
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Neacsu Virginia
Am inteles, va doresc sa aveti parte de cele mai bune solutii pentru problemele dvs.!
0
29-09-2017, ora 23:07
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
Pentru fobie sociala foarte eficienta se spune ca ar fi paroxetina ! Oricum ai nevoie sa ti se inlolcuiasca diazepamul cu un antidepresiv, asta este terapia corecta medical !
Sevrajul se manifesta prin unul sau mai multe episoade scurte de anxietate cu agitatie timp de una sau doua zile in general !
0
30-09-2017, ora 15:28
plumb
Nu este medic/terapeut
plumb
Incercati scaderea graduala cum v-a spus Dna Psiholog Neacsu Virginia, cereti tot doza de 10, luati 10 cateva zile, apoi luati trei sferturi o saptamana vedeti ucm va simtiti, daca cat de cat reusiti sa va descurcati cu 7.5 mg, urmatoarea saptama luati jumatate..si tot asa pana ajungeti la 0. Depinde si de istoricul dvs medical, si de gradul daca pot spune asa de dependenta, nu stiu de cat timp luati acest medicament. De asemenea mai este o alternativa, sa-l inlocuiti cu clonazepam care actioneaza foarte rapid si dureaza foarte mult efectul. Paroxetina de asemenea este un antidepresiv bun pt fobie sociala, insa trebuie intai sa renuntati la antidepresivul actual, sa l scadeti si pe acesta treptat si apoi sa treceti la paroxetina. Mai exista alternativa pregabalinum(lyrica) este cam scump dar ajuta foarte mult. Vorbiti cu medicul. Mie mi se pare exagerat sa va treaca direct la doza de jumatate, la diazepam, nu asa se procedeaza. Trebuia sa va dea aceeasi doza si o schema prima sapt luati atat, adoua atat si a treia atat..si la urmatoarea consultatie sa vada cum va simtiti.
0
30-09-2017, ora 15:50
plumb
Nu este medic/terapeut
plumb
Vorbiti cu medicul, luati comentariile de pe forum ca niste sugestii/sfaturi, asta sunt, vorbiti cu medicul despre ele si vedeti ce parere are, el va cunoaste istoricul medical si isi asuma ce va prescrie.
0
03-10-2017, ora 17:24
netsky1984
Nu este medic/terapeut
netsky1984
As vrea sa il intreb pe ''@plumb'' sau pe oricine altcineva care stie cat este de eficient precabalinul(lyrica) in tratarea anxietatii.Eu am fobie sociala.Il intreb pe @plumb deoarece el mi a recomandat precabalinul in unul din mesajele de mai sus.
0
08-03-2018, ora 09:30
Cristi199
Nu este medic/terapeut
Cristi199
Scazi doza treptat si dupa incepi o perioada tratament cu piracetam sau alt nootrop care ajuta in circulatia cerebrala, pentru o mai buna oxigenare a creierului ce duce de la sine la stoparea simptomelor de sevraj.
0
06-03-2019, ora 15:32
MBaciu
Nu este medic/terapeut
MBaciu
Buna ziua, as vrea sa va impartasesc experienta mea cu benzodiazepinele. Mai exact somniferele Gerodorm. In urma unei relatii toxice, am dezvoltat o insomnie severa urmata de crize de anxietate si ulterior depresie. Un psihiatru incompetent mi a prescris aceste somnifere pe care le am luat timp de 4 luni, imi creasera o dependenta psihica mai mult. Dormeam foarte prost si cu ele. In paralel am luat un antidepresiv de generatie mai noua numit Valdoxan. Tot pentru somn si cica ar fi benefic in stari de anxietate. In tot acest timp m-am simtit destul de rau dar am avut puterea sa ies din acea relatie si sa fac niste schimbari benefice pentru sanatatea mea psihica. Un job nou, mutare in alt oras, departe de tot ce imi amintea de acea persoana. Am o saptamana de cand am renuntat de tot si la somnifere si la valdoxan. Somniferele le am intrerupt gradat singura, m-am documentat despre tot ce inseamna benzo si am depasit frica sevrajului si necesitatea de a mai apela la psihiatri care nu fac altceva decat sa te indoape cu pastile. Pot spune ca ma simt foarte bine, mi a revenit somnul care este fragmentat dar totusi dorm si mai si visez frumos, lucru care nu se intimpla inainte. Starile de anxietate au disparut in proportie de 80%. Momentan iau doar calmogen plant si ceai de sunatoare sau soc seara. Succesul sta in rezolvarea cauzei ce declanseaza starile de depresie si anxietate. Va doresc multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: