Sex normal sau dependenta?

08-01-2019
Daniela1402
Nu este medic/terapeut
Daniela1402
buna ziua, am 30 ani, iubitul 32, suntem impreuna de 6 ani, am avut ffffoarte multe probleme si grave.
Din pacate sau fericire...mai suntem impreuna, avem acum si un copil, o minune, poate singurul lucru bun din relatia asta.
Ideea e ca de cand sunt cu el cere sa facem sex zilnic, uneori si de 2ori pe zi. Binenteles, sunt perioade, cand lucra el greu, in care nu vrea..nu poate 2..3 zile. poate 4..5 dar foarte rar asta. Eu daca sunt obosita nu intelege, in sensul ca se supara. rar..zice ca intelege, dar tot se supara..iar asta ma enerveaza la culme. Ma simt folosita...nu stie de tandrete sau de ceva special...macar o data la 6 luni...foarte rar incearca cate ceva dar..nu i iasa..
Si 15 ore daca lucram..veneam acasa ca o stafie, abia respiram de obosita, el..sa facem sex..Ma mai intelegea uneori ca sunt obosita.dar rar.
Inteleg ca barbatii sunt mai mult cu sexul decat femeile. Vreau sa spun ca inteleg cum se simte cand ii e pofta si e refuzat..e uneori ingrozitor...am simtit si eu cat am fost in perioada de lauzie, mi au facut epiziotomie la nastere si..nu am putut, dar am avut pofta si da..ss simte rau uneori..dar la fel si trece si il pot respecta in continuarr, nu l fac sa se simta penibil pt ca nu poate sau nu se poate.
Pe per sarcinii..numa batea apropouri ca se va duce la altele..ca eu nu ii dadeam decat o data la 3..4 zile..si arunci prost..adica...cu burta la gura...intrleg si eu ca e sex de proasta calitate...dar.e vina mea???
apropouri..glume...din alea tupeiste, ca eu nu ii dau. De parca mie imi vine pofta cnd am hormonii dati peste cap la maxim...am greturi de nu suport nici aerul, sau cand il simteam pe bebe miscand, cu dureri de spate, inghinale si de ovare. Deci.cat tupeu sa mentionezi doar..ca nu primesti sex decat la 4 zile si atunci prost...cand eu's in luna a 9a si abia...abia suflam..ca imi era rau uneori dupa...
In fine, eu i am spus de muuulte ori..ca imi tot reprosa ca su nu am pofte, i am spus CA NU AM TIMP SA MI SE FACA POFTA, si ca daca am face o o data la 2..3 zile as avea pofta muult mai mare decat am zilnic...nu? e logic...si i am si deminstrat o data cand s a mirat ca aveam asa pofta.
Pe langa toate astea, sincer...s afaci zilnic...nu ti mai ramane timp sa iesi in oras, sa citesti o carte, sa faci o mancare, sa primesti o vizita..pt ca dupa servici si responsabilitatile zilnice...abia daca mai ai chef sau energie pentru altele...alte lucruri minunate pe care le facem in viata asta, sunt ataaaat de multe...dar nu mai ai energie..pt ca facj sex zilnic...deci...e infernal uneori.
El ma iubeste, eu il iubesc...cat de cat ne iubim...pe per sarcinii s au spus multe, el m a dezamagit de muuulte ori maxim..dar ma fac ca nu vad..am si cedat nervos de muulte ori..pot sa spun ca n am avut sprijin...moral..s ma ajute sa nu cad in depresie. Nu am cazut in depresie pt ca eu sunt o fire foarte fff vesela si pozitiva, ma bucur pt orice..pt ca e soare afara, pt ca mi a iesit o mancare, pt orice amanunt al vietii, sunt ff spirituala, am morala, am invatat multe la viata mea, si nu ma laud degeaba, dar langa el ma plictisesc maxim...si mi se..intuneca creierul cand vad ca vrea iar sex si ca nu vrea mai nimic dl viata decat sex..si vroia mult copil..am facut copil..cum sa zic...nu l vad mai fericit...ba chiar mai deprimat si nemultumit.

Spuneti mi sincer, cam la cate zile credeti voi ca ar fi ok..normal, ca un cuplu de 30 ani sa faca sex?
Oi fi eu nebuna, sau fara apetit..cum zice el?
Eu sunt sigura ca el e un fel de..dependent..
Vreau sa fac fff multe cu viata mea, am dorinte, am motivatie, ador sa muncesc, sunt harnica foc, energica, pozitiva, dar sa nu am timp de..mai nimic din cauza sexului.mi se pare exagerat d eenervant si deprimant. Vreau doar sa il inteleg...dc e asa...si sa ma simt mai bine..daca e cazul afland de la alte pers cum e normaal...sa faci.
Multumesc..scuzati romanul, dar s au adunat ffff multe...foarte foarte multe...
O zi buna :)
4 comentarii
0
08-01-2019, ora 22:48
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna seara,

Este interesant ca, dincolo de ”ffffoarte multe probleme si grave” ati perseverat si ati ramas cu el, ba mai mult decat atat ati facut si un copil, ca si cum asta ar fi rezolvat o relatie care si asa nu merge.
Nu cumva el este dependent de sex iar dumneavoastra sunteti dependenta...de el?!

”Vreau sa fac fff multe cu viata mea, am dorinte, am motivatie, ador sa muncesc, sunt harnica foc, energica, pozitiva, dar sa nu am timp de..mai nimic din cauza sexului” - toate acestea suna ca si cum asteptati un fel de permisiune din partea sotului pentru a va trai viata si asta ma face sa ma gandesc si mai serios la ceea ce am scris mai sus, dependenta de el.

In cazul lui este probabil ca sexul este o solutie de descarcare, un mod de a-si produce o stare de relaxare, de bine, de placere pentru a nu-si poate lua aceste lucruri (si) din alta parte.

Solutia in cazul dumneavoastra este discutia, serioasa si deschisa legata de nevoile, dorintele, asteptarile, viata sexuala a amandurora, despre timp liber si despre alte solutii de relaxare, bucurie si placere.
Viata sexuala a doi parteneri ar trebui sa fie stabilita chiar de ei, de comun acord. Statisticile spun ca, la 30 de ani viata sexuala inseamna 1-2 contacte sexuale/saptamana (adica o data la 2-3 zile)
0
07-03-2019, ora 11:37
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Statisticile arata o medie Daniela. De o parte si de alta a acestei medii, si la 30 si la 40 de ani, sunt cupluri care fac sex zilnic si cupluri care o fac mai rar decat o data la 2-3 zile.

Dar e mai putin important ce fac alte cupluri. Important si 'normal' e ceea ce agreati voi sa faceti in cuplul vostru. Din cele relatate in primul rand ar fi 'normal' sa rezolvati unele probleme de comunicare intre voi. Terapia de cuplu ar putea ajuta.

Dr Rares Ignat
Terapie de cuplu - Sexologie
0
07-03-2019, ora 22:44
Daniela1402
Nu este medic/terapeut
Daniela1402
buna, da, stiu ca ar ajuta, dar pur si simpplu e o persoana exagerat de dificila, nimeni nu ar crede ca el e asa, e socant caracterul lui, si cel mai urat e faptul ca se minte singur azi, ca sa nu mi dea dreptate, ca nu suporta sa nu aibe dreptate, sau sa vada adevarul, prefera s atraiasca in minciuna toata viata, ca sa nu sufere acceptand adevarul dur, care l ar schimba in bine acceptandu l. dar mandria si orgoliul so egoismul sunt imense.
Se minte singur azi...pt ca peste 3 zile sa mi dea dreptate, insa sa nu recunoasca ca eu am avu aceeasi parere..ci el singur a desciperit adevarul..eu cand i l am spus a 'uitat'

in fine, i am raspuns si domnului psiholog pescaru valentin.acum o luna, insa dupa ce am scris ff mult...cand sa dau 'trimitere'...nu se trimiae nimic. o sa raspind cand o sa am timp. caci probl inca exista. iar raspunsul sigur e pe masura raspunsului dlui psiholog.

Va multumesc !
0
08-03-2019, ora 08:10
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Pai tocmai asta spuneam si eu Daniela. E vorba de un obstacol de comunicare si de afectiune atunci cand o persoana nu prea vede decat propriul interes si nu reactioneaza la nevoile celuilalt. Daca asta e ceva constant, si ‘doar el e cel ce are dreptate’, e caracteristic pentru personalitatea narcisica.

Trasaturile unei personalitati narcisice nu sunt usor de influentat dar nu e nici imposibil. In cuplu mie imi par mai usor de influentat daca discutia implica si partenerul de cuplu. Asta deoarece trasaturile narcisice sunt adeseori intretinute si de modul in care reactioneaza la ele partenerul/partenera.

Cu alte cuvinte Daniela, el e posibil sa fie foarte egoist dar s-ar putea si ca felul in care reactionezi tu 'la ce-ti face el' sa contribuie la intretinerea problemei voastre de comunicare/afectiune.

Dr Rares Ignat
Terapie de cuplu - Sexologie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici