sex oral... infectie?

24-05-2014
onteen
Nu este medic/terapeut
onteen
Am primit sex oral, fara prezervativ, de la o persoana necunoscuta, cu finalizare in gura partenerei. Au mai avut loc saruturi.Deci practic am avut contact doar cu saliva ei intr-o masura destul de limitata. Nu cunosc nimic despre starea de sanatate a persoanei respective.
As vrea sa stiu ce ar trebui sa fac, care sunt sansele sa fi luat vreo boala, ce teste ar trebui sa fac, si mai ales cand?


As aprecia parerea unui cadru medical, student la medicina sau cineva din domeniu. Nu sunt interesat de pareri neintemmeiate si zvonuri.

Multumesc anticipat.
4 comentarii
0
25-05-2014, ora 11:00
onteen
Nu este medic/terapeut
onteen
Come on oameni buni, is asa de stresat si nu stiu ce ar trebui sa fac..
+ am o mica iritatie rosie pe acol...
Am nevoie de un sfat sau ceva pentru ca efectiv sunt blocat si nu pot sa actionez si nu stiu ce sa fac...
0
26-05-2014, ora 12:47
h1n1
Nu este medic/terapeut
h1n1
Salut, BTS-uri precum sifilis, hepatita, herpes simplex, gonoree se transmit pe cale sexuala orala relativ usor.Sa stii insa ca perioada de incubatie si de asemeni fereastra imunologica pentru unele dintre ele e destul de lunga in consecinta fara prezenta simptomatologiei va fi destul de greu sa stii daca ai contactat vreo boala.Sanatate!
0
26-05-2014, ora 20:58
onteen
Nu este medic/terapeut
onteen
Nu ma streseaza atat de mult BTS-urile pt ca ele sunt tratabile.
DAR am sanse sa fi luat HIV?
SI daca da, ce pot sa fac?
0
27-05-2014, ora 12:35
h1n1
Nu este medic/terapeut
h1n1
Daca ai luat nu mai scapi veci de el pentru ca e un retrovirus si aceasta categorie de virusuri isi integreaza genomul in genomul celulei gazda si se va reproduce odata cu aceasta!Dar sansa sa iei HIV de la frizerie de pilda, e substantial mai mare decat cea descrisa de tine asa ca nu e cazul sa-ti faci probleme!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: