Sifilis

24-07-2019
Alee18
Nu este medic/terapeut
Alee18
Sunt pe drumul cel bun? În luna aprilie a acestui an am fost diagnosticat cu sifilis dar nu au putut să îmi spună ce formă, rezultatele ieșind în felul următor VDRL =Pozitiv TITRU 1/8 IGm și IGg negativ TPHA= 1/160. Este adevărat că vindecarea constă în reducerea TITRULUI la 1/2 ?? Mie doctorul dermatolog asa mi-a zis că TITRU trebuie să scadă și sa rămână după tratament 1/2. Eu am făcut 18 moldamin două pe săptămână timp de 9 săptămâni. Analizele le-am repetat în timpul tratamentului sa vad dacă scade sau a scăzut TITRU, mai am de așteptat până trec cele 3 luni de când am terminat tratamentul. Ce este TPHA în ce limite trebuie să fie?? După 18 moldamin îl aveam neschimbat 1/160.
4 comentarii
0
26-07-2019, ora 12:11
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
Tpha este o alta analiza care se face ptr confirmarea diagnosticului de sifilis. De obicei titrul scade dupa 6 luni, rar scade la 3 luni. Cel mai bine este sa discutati cu medicul dermatolog care va urmareste.
o zi buna,
dr Claudia Artenie
medic primar dermatolog
0
28-07-2019, ora 16:48
Alee18
Nu este medic/terapeut
Alee18
Mulțumesc frumos pentru răspuns, E recomandat să nu beau gram de alcool timp de 6 luni până vad ca e titru ok????
0
28-07-2019, ora 17:52
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
buna ziua,
Doar perioada cat luati antibioric nu aveti voie alcool.
o zi buna,
drClaudia Artenie
medic primar dermatolog
0
13-08-2019, ora 16:27
Alee18
Nu este medic/terapeut
Alee18
Astăzi 13.08.2019 RPR CANTITATIV mi-a ieșit 1/2 vindecat??? Chiar nu mai am răbdare până primesc un răspuns de la dermatologul meu.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.