ROmedic Black Friday:  reduceri la serviciile de promovare a cabinetelor, clinicilor și firmelor medicale

sifilis- este posibil ca...?

11-08-2008
radasca
Nu este medic/terapeut
radasca
La niste analize de rutina am depistat ca am RBW pozitiv!!! Eram impreuna cu prietenul meu (!actualul sot!) de 2 ani si in acest timp nu am avut relatii sexuale cu altcineva. In urma unor noi analize, mai amanuntite, a reiesit faptul ca la el e mai veche treaba decat la mine, deci era evident ca de la el m-am contaminat. Am urmat un tratament cu moldamin injectabil in 2 serii a cate 3 injectii, 1 pe saptamana, dupa care am repetat analizele si au iesit tot pozitive, si iar am repetat tratamentul si apoi analizele de 4 ori timp de 4 ani. Dna doctor care ne-a tinut sub observatie in tot acest timp ne-a spus de la bun inceput ca e posibil sa se nagativizeze mai greu sangele, dar microbul este distrus dupa tratament si nu mai exista pericolul de a infecta si pe altcineva, dar noi mai putem fi infectati din nou.
Intrebarea mea este: daca dupa primele 2 serii de tratament (cate 3 injectii de moldamin, 1 pe saptamana) am avut contact sexual cu alt partener exista posibilitatea sa-i fi transmis si lui boala?pentru ca analizele mele au iesit pozitive si ulterior, abia dupa 4 ani am reusit sa scap!
2 comentarii
0
10-09-2008, ora 00:00
emanuelas
Nu este medic/terapeut
emanuelas
m-am speriat cand am citit cat de greu ti s-a tratat aceasta boala.abia dupa 4 ani ti-a iesit negativ vdrl-ul?dar cealalta analiza tpha nu se mai negativeaza niciodata, asa mi s-a spus.Si eu sunt disperata ca am facut 3 cure de moldamin si nu s-a trecut.
0
25-09-2008, ora 00:00
Incurabil
Nu este medic/terapeut
Incurabil
Deci.in trei ani si cateva miliarde de moldamine... spun ca niciodata nu trece aceasta boala...daca exista cineva sa ma contrazica sa o faca.eventual un medic care intr-adevar cunoaste tratamentul corect si nu cel oferit de standardele U.E. sau mai stiu eu ce aberatii...Acest tratament de moldamine 3x2.400.000 in 3 saptamani este o mare greseala...nu va doresc marele spital militar unde lumea are nasul prea sus ca sa mai ofere un tratament pe masura celor 3 tipuri de sifilis...Avand in vedere ca pe vremuri ( si sa nu ziceti ca in ziua de azi medicamentul moldamin a evoluat ) boala era atacata zi de zi din 6 in 6 ore cu acele injectii dureroase pana la exterminare in ziua de azi nu vorbim decat de o calitate proasta a medicamentelor minune injectate fara rost.Repet... cine poate corecta asta sa o faca!!!Mileniul 3 mileniul prostiei!!!Apropo...nu uitati ANALIZA IGM ( asta decide daca va ramane vdrl pozitiv toata viata )TPHA este cicatricea ce justifica ca ati avut boala candva este o amprenta
Adaugă un comentariu / răspuns

23-11-2021, ora 13:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Întreabă un Ginecolog sau Urolog online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 200 doctori din 40 specialități medicale.
Întreabă un doctor acum!

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.