oare sunt bolnav de sifilis.. am mai fost acum 10 ani

13-01-2012
kati74
Nu este medic/terapeut
kati74
La niste analize recente am aflat ca VDRL are val 0(negativ)si TPLA cantitativ-metoda imunoturbidinamica este 45 TU oare sunt bolnav de sifilis.Am mai fost bolnav acum 10 ani si m-am tratat cu moldamin iar rezultatul la analize aratau NEGATIV.De atunci am si doi copii sanatosiVA ROG SA MI RASPUNDETI SUNT FOARTE INGRIJORAT.MULTUMESC!
6 comentarii
0
14-01-2012, ora 00:40
AlexandruITA
Nu este medic/terapeut
AlexandruITA
NU AI SIFILIS stai linistit !!!! TPLA din cunostintele mele este practic ISTORIA TA. Adica daca vreodata in viata ai fost bolnav de sifilis iti iese la TPLA. Este ca o urma in viata ta. Chiar daca esti vindecat, la analize se poate vedea daca vreodata in viata ai suferit de boala asta.
Bucura-te de viata in continuare, protejeaza-te tot timpul. Multa sanatate.
0
14-01-2012, ora 08:30
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Buna ziua,
Daca RPR este negativ si TPHA este pozitiv nu inseamna ca aveti sifilis ci ca ati avut.
De multe ori dupa un sifilis corect tratat TPHA ramane pozitiv toata viata neinsemnand ca aveti boala sau ca sunteti contagioasa.
Cu stima,
0
14-01-2012, ora 20:04
kati74
Nu este medic/terapeut
kati74
Va multumesc din suflet pentru raspunsuri.SANATATE TUTUROR
0
14-01-2012, ora 22:32
popescumarin
Nu este medic/terapeut
popescumarin
acum 3 ani am descoperit ca am sifilis, prima analiza a iesit 1/32, la urmatoare analiza 1/16, iar urmatoarele 3 analize tot 1/8 au iesit, desi am urmat tratament cu moldamin de 1200000, inseamna ca boala stagneaza, sunt disperata, de atunci nu am mai avut nici un iubit de frica sa nu ii infectez eu pe alti, ce imi recomandati?
0
14-01-2012, ora 22:36
AlexandruITA
Nu este medic/terapeut
AlexandruITA
@popescumarin
foarte bine ai procedat protejand pe ceilalti de infectie. tot respectul
in alta ordine de idei recomand sa insistati si sa tot insistati mergeti la alt medic daca e nevoie, faceti analize la laboratoarele de top. Se va gasi o vindecare pt dvs cu siguranta. in sua sifilis aproape e eradicat. asta spune multe nu ?
0
16-01-2012, ora 10:20
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Buna ziua,
La ce analiza va referiti: RPR (VDRL) sau TPHA?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Bărbați: semne precoce ale unei boli transmise prin sex - cum să le recunoști și ce să faci
  • Un nou studiu relevă beneficiile testării acasă pentru sifilis
  • O posibilă renaștere a epidemiei de sifilis
  • Bolile cu transmitere sexuală la vârstnici - o povară pentru sistemele de sănătate
  •