sifilis primar

12-01-2009
ramonikab
Nu este medic/terapeut
ramonikab
acum 5 ani cand am nascut am fost diagnosticata cu sifilis primar cu titru 1/16 si copilul ;cu sifilis congenital 1/4.eu am facut tratament cu eritromicina (candva facusem o reactie alergenica la penicilina, am fost testata doar de dermatolog pt acest fapt), 3 cure a cate 25 zile din 3 in 3 luni si copilul a facut penicilina, cred, intravenos direct in maternitate si dupa 3 luni i sa-u facut 2 retarpen si atat.de atunci pana acum un an am fost plecati din tara motiv pt. care nu am mai avut posibilitatea sa mai facem vreo analiza in acest sens, oricum Doct. care ne-a avut in evidenta ne-a asigurat ca totul este bine inainte sa plecam si chiar cand am revenit dupa 3 ani la control.anul trecut am revenit in tara si am repetat analizele bineinteles la lt medic pt-ca acesta nu mi sa parut asa clar, si mi-au iesit analizele asa:eu;lues latent tardiv, RPR+ si TPHA+ amandoua pozitive, copilul:RPR negativ, TPHA+ pozitiv.am facut inca o cura cu azitrox 10 zile si dupa 6 luni aratau asa
RPR pozitiv 1/1, TPHA+.
Copilul nu a mai facut trat de la varsta de un an pt sifilis: RPR-negativ,
TPHA-pozitiv(+)si IFI(FTA-Abs)-Ig M-negativ, Ig G-pozitiv
intrebarea mea este: privind aceste valori santem pe drumul cel bun? as putea sa mai fac un copil fara probleme?
7 comentarii
0
13-01-2009, ora 21:23
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Sotul tau cum sta cu analizele pentru sifilis?Pana nu se negativeaza toate testele pentru sifilis nu te apuca din nou de facut copii.In sifilisul tardiv, desi contagiozitatea este redusa, ea nu-i exclusa.Trebuie sa te tratezi serios si sa fii investigata privind eventualele leziuni de sifilis tardiv.Numai bine!
0
04-06-2009, ora 00:30
alina89
Nu este medic/terapeut
alina89
acu cateva saptamani am fost diagnosticata cu sifilis secundar.pana atunci nu am luat nici in fel de antibiotice.am aflat k sunt alergica la penicilina.mi s-a prescris un tratament cu doxiciclina timp de 14 zile si 8 pastilute predinson.4 intr-o zi si 4 a doua zi.dupa alea 14 zile ma duc la control si o sa mai repet inca 14zile tratamentul. asa a zis medicul dermatolog.am citit k tre sa fac cel putin 30 de zile tratament, de ce doctorul a zis k numai 28?dupa aia peste 3 luni o sa fac iar vdrl si tpha.credeti k o sa ma vindec dak fac tratament cu doxiciclina?copii mi s-a spus k peste cel putin 8 luni as putea sa fac.sunt foarte panicata, deoarece am si cardiopatie ischemica.nu stiun ce sa mai fac.va multumesc anticipat pt rasp
0
07-02-2010, ora 22:25
georgeta diana
Nu este medic/terapeut
georgeta diana
acum 2ani am fost diagnosticata k sifilis tardiv.am facut tratament, analize..mi-a iesit vdrl+ si tpha+asta in 2008..anul trecut in martie am facut ultimul tratament dupa care analize in iunie.vdrl mi-a iesit negativ iar tpha pozitiv +.anul asta mi-am repetat iar analizele acum in februarie si mi-a iesit iar vdrl pozitiv+ si tpha+.as dori si eu sa stiu de ce si cum pot face sa mi se negativeze la lok.multumesc anticipat, ast rasp.
0
05-03-2010, ora 13:11
julica07
Nu este medic/terapeut
julica07
am noveie de un rasp...acum cativa ani am contactat luesul...am mers la un spital dermatologic unde am stat internat cateva zile si mi s-a administrat peninicilina...de atunci nu am mai continuat tratamentul..de fapt trebuia sa merg peste 3 luni sa mi se adiministreze inca o doza de penicilina...as vrea sa stiu ce ar trebui sa fac in situatia in care acum am o scurgere.un lichid alb-galbui...am o oarecare frica.
0
23-05-2010, ora 15:01
andrei888888
Nu este medic/terapeut
andrei888888
Acum cateva zile am sarutat o fata care este posibil sa sufere de sifilis, ce as putea sa fac ca sa aflu daca am luat si eo aceasta boala. Totusi nu vreau sa iii implic pe parintii mei.
0
13-10-2010, ora 22:46
bilu22
Nu este medic/terapeut
bilu22
acum 4 ani am fost diagnosticat cu sifilis primar, am urmat un tratament cu moldamin, dupa terminarea tratamentului mi sa zis ca am sifilis tapat Iin urma cu cateva zile am am avut comtact sexual protejat dar in timpul actului sexual sa rupt prezervativul iar persoana aceea este suspecta de sifilis, este posibil ca odata ce am avut sifilis sa se formeze anticorpi inpotriva sifilisului?
0
01-05-2011, ora 14:58
numaiuna
Nu este medic/terapeut
numaiuna
Buna ziua, in urma unor analize de rutina efectuate la un spital am fost depistata cu vdrl+ ; am repetat vdrl rpr si tpha la un laborator particular si acolo mi-a fost depistat tpha+ cu titru=1/320 iar vdrl si rpr negative ; la o saptamina am repetat iar vdrl la acelasi spital si a iesit si de data aceasta pozitiv ; am fost iar la un laborator particular diferit de cel la care am facut testarea prima data, si am repetat vdrl rpr si tpha rezultatele fiind : vdrl si rpr negative iar tpha pozitiv cu titru=1/160 ; nu inteleg de ce la spital imi tot iese vdrl+ iar la laboratoarelel particulare vdrl-ul este negativ ; mi-ar fi de mare folos un sfat care sa ma lamureasca in aceasta privinta pentru ca nu stiu ce sa cred in privinta starii mele actuale de sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: